2/ ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ U NOVĚ POJIŠTĚNÝCH SKUPIN ZAMĚSTNANCŮ


   Díky změnám v zákonech o pojistném na VZP se od 1. 1. 2008 rozšířil okruh osob, které budou povinně pojištěny na VZP. Jedná se zejména o členy statutárních orgánů, neuvolněné funkcionáře v obcích a o osoby pracující v tzv. příležitostném zaměstnání (§ 6 zákona 54/56 Sb. o NP).

   CO MUSÍ ZAMĚSTNAVATEL V TÉTO SOUVISLOSTI PROVÉST?

   Termín pro přihlášení je do osmi dnů ode dne vzniku pojištění. Zde už se asi termín pro přihlášení nestihne, ale odvod pojistného by se stihnout měl…

   Např. u neuvolněného funkcionáře, jehož měsíční odměna činí 600 Kč, bude třeba si vyžádat potvrzení od jeho zaměstnavatele, že si u něho platí minimálně z minimální mzdy. Pokud nemá takového zaměstnavatele, musí se u něho odvést pojistné minimálně z minimální mzdy.
   POZOR: jestliže by tento funkcionář byl „osobou bez zdanitelných příjmů“, musel by si prostřednictvím svého zaměstnavatele (v tomto případě obce) platit minimálně z minimální mzdy… Tzn., že by si přestal platit jako osoba bez zdanitelných příjmů a obec by mu srážela minimálně z minimální mzdy, tj. 1080 Kč. Při odměně 600 Kč by si tento funkcionář peníze do práce nosil…

   Výpočet by měl vypadat takto: vyměřovací základ zaměstnance v Kč přepočteme kurzem ČNB na příslušnou cizí měnu (kurz se bere ke dni výplaty). Z takto vypočtené cizí měny se spočte pojistné podle předpisů příslušného státu a toto se odešle na příslušnou instituci v zahraničí. Toto bude aktuální u člena statutárního orgánu, který je zároveň pojištěn ve státě, ze kterého byl do ČR vyslán.

   DOPORUČENÍ: u členů statutárního orgánu, kteří nemají jiného plátce a nejsou osobou, za kterou platí pojistné stát, je výhodnější poskytovat odměnu pravidelně měsíčně, než ji dávat 2x do roka ve výši 100 tis. Kč. V případě, že nemá jiného plátce a odměnu dostane 2x v roce, bude třeba v měsících, kdy nemá příjem, odvádět pojistné na VZP minimálně z minimální mzdy…