6/ NOVÉ NV, KTERÝM SE STANOVÍ PODMÍNKY OCHRANY ZDRAVÍ PŘI PRÁCI - OCHRANNÉ NÁPOJE, PITNÁ VODA APOD.


   NV 361/2007 Sb. se zrušilo NV 178/2001 Sb., kterým vláda stanovila podmínky ochrany zdraví při práci. V novém NV jsou pro nás některé důležité informace, které je třeba v oblasti ochrany zdraví při práci respektovat. Jedná se především o poskytování ochranných nápojů, zajištění pitné vody na pracovištích, poskytování bezpečnostních přestávek při práci s rizikovými faktory apod.    Jelikož má toto NV s jednotlivými přílohami skoro 200 stran je třeba, aby se s ním seznámili především pověření zaměstnanci, kteří u Vás zajišťují ochranu zdraví při práci. Pro naši práci jsou důležité především tyto informace:

   V § 8 jsou stanoveny bližší podmínky poskytování ochranných nápojů takto:

      (1) K ochraně zdraví před účinky zátěže teplem nebo chladem se poskytuje zaměstnanci ochranný nápoj. Ochranný nápoj se poskytuje na pracovišti nebo v jeho bezprostřední blízkosti tak, aby byl snadno a bezpečně dostupný. Ochranný nápoj musí být zdravotně nezávadný a nesmí obsahovat více než 6,5 hmotnostních procent cukru. Množství alkoholu v něm nesmí překročit 1 hmotnostní procento; ochranný nápoj pro mladistvého zaměstnance však nesmí obsahovat alkohol. Ochranný nápoj chránící před zátěží teplem se poskytuje v množství odpovídajícím nejméně 70 % tekutin a minerálních látek ztracených z organizmu za osmihodinovou směnu potem a dýcháním. Ochranný nápoj chránící před zátěží chladem se poskytuje teplý, v množství alespoň půl litru za osmihodinovou směnu. Ochranný nápoj chránící před zátěží teplem nebo chladem může obsahovat látky zvyšující odolnost organizmu. Hygienický limit ztráty tekutin z organizmu potem a dýcháním (dále jen "ztráta tekutin") činí 1,25 litru za osmihodinovou směnu.

      (2) Náhrada minerálních látek prostřednictvím ochranného nápoje se uplatňuje v případě, že výsledky měření ztráty tekutin překračují trojnásobek hygienického limitu podle odstavce 1. V takovém případě se jako ochranný nápoj podává voda se střední mineralizací 500 až 1500 mg rozpuštěných pevných látek na 1 litr vody.

       (3) Při ztrátě tekutin do trojnásobku hygienického limitu podle odstavce 1 se náhrada tekutin zajišťuje podáváním vody s nízkou mineralizací 50 až 500 mg rozpuštěných pevných látek na 1 litr vody.

       (4) Ochranný nápoj chránící před zátěží teplem se poskytuje
   a)   při trvalé práci zařazené v příloze č. 1 k tomuto nařízení, části A, tabulce č. 2 do třídy práce IIb a vyšší, pokud je vykonávána za podmínek, kdy jsou překračovány maximální přípustné operativní teploty (tomax) stanovené v uvedené tabulce pro tuto třídu práce,
   b)   je-li měřením doloženo, že při dané práci dochází ke ztrátě tekutin vyšší, než stanoví hygienický limit podle odstavce 1; výpočet ztráty tekutin se provádí vždy, když je práce zařazená podle přílohy č. 1 k tomuto nařízení, části A, tabulky č. 2 do třídy IIb nebo vyšší, vykonávána v pracovním prostředí, v němž je relativní vlhkost vzduchu vyšší než 70 %, rychlost proudění vyšší než 0,3 m . s-1 nebo když práce vyžaduje použití pracovního oděvu, u něhož jsou tepelně izolační vlastnosti vyšší než 1 clo, které odpovídá trojvrstvému oděvu,
   c)   při trvalé práci v zátěži teplem zařazené podle zákona o ochraně veřejného zdraví9) do kategorie čtvrté, nebo
   d)   při trvalé práci na venkovním pracovišti, pokud je na základě monitorování teploty venkovního vzduchu předpoklad, že teplota venkovního vzduchu, měřená na pracovišti zastíněným teploměrem v průběhu osmihodinové směny jednorázově, přesáhne hodnotu (tomax) operativní teploty stanovené pro danou třídu práce v příloze č. 1 k tomuto nařízení, části A, tabulce č. 2.

      (5) Ochranný nápoj chránící před zátěží chladem se poskytuje při trvalé práci na
    a)   pracovišti, kde musí být z technologických důvodů udržována operativní teplota 4 oC a nižší, nebo
    b)   venkovním pracovišti, pokud jsou nejnižší korigované teploty venkovního vzduchu naměřené na pracovišti zastíněným teploměrem v průběhu osmihodinové směny nižší než 4 oC.

   Daňové důsledky poskytování ochranných nápojů

  1. Náklady vynaložené na poskytování ochranných nápojů v souladu s výše uvedeným nařízením vlády jsou pro zaměstnavatele daňově uznávanými výdaji.
  2. V případě poskytování nápojů nad rámec tohoto nařízení se jedná o daňově neuznávaný náklad.

   Hodnota nealkoholických nápojů poskytovaných jako nepeněžní plnění zaměstnavatelem zaměstnancům ke spotřebě na pracovišti je v obou případech osvobozena od daně z příjmů ze závislé činnosti zaměstnanců podle § 6 odst. 9 písm. c) zákona o daních z příjmů. Tzn., že pokud bude zaměstnavatel poskytovat svým zaměstnancům nealkoholické nápoje i na pracovištích, která nejsou uvedena v NV 361/2007 Sb., bude se u zaměstnanců jednat o příjem od daně osvobozený. Zaměstnavatel toto ale bude mít jako daňově neuznatelný výdaj (§ 25 odst. 1 písm. zn) zákona o daních z příjmů). Při poskytování finanční náhrady místo nealkoholických nápojů, by se u zaměstnance jednalo o zdanitelný příjem.

   Podle § 53 NV musí být prostor určený pro práci zásoben pitnou vodou v množství postačujícím pro potřeby pití zaměstnanců a zajištění předlékařské pomoci a dále teplou tekoucí vodou (teplota nejméně 32°C) pro zajištění osobní hygieny zaměstnanců.
Náklady na zajištění pitné vody, kterou jsou zaměstnavatelé povinni zajistit svým zaměstnancům, jsou daňově uznatelným výdajem a u zaměstnance se nejedná o zdanitelný příjem, a to ani v případě, že bude pitnou vodu nakupovat v barelech nebo PET lahvích. Toto bude přicházet v úvahu na pracovištích, kde není pitná tekoucí voda z vodovodu nebo tam, kde není voda zavedena.

   Podle §§ 31 až 33 se musí zaměstnancům při pracích spojenými s monotonií nebo při pracích ve vnuceném pracovním tempu přerušovat tato práce bezpečnostními přestávkami v trvání 5 až 10 minut po každých 2 hodinách nepřetržité práce (to se bude týkat zaměstnanců na pásu, pokladních v obchodech apod.).
   Podle §§ 34 a 35 se musí zaměstnancům s trvalou prací spojenou se zrakovou zátěží (např. práce na počítači) poskytnout bezpečnostní přestávka v trvání 5 až 10 minut po každých 2 hodinách nepřetržité práce.
   Podle § 39 musí být zaměstnancům, kteří trvale vykonávají práci zařazenou jako riziková a u kterých je nezbytné, aby nepřetržitě používali ochranné pracovní prostředky k omezení působení rizikového faktoru, poskytnuty bezpečnostní přestávky. První přestávka se zařazuje nejpozději po 2 hodinách nepřetržitého výkonu práce v délce trvání nejméně 15 minut a poslední nejméně v trvání 10 minut nejpozději 1 hodinu před ukončením směny.
   Podle § 89 ZP se bezpečnostní přestávky započítávají do pracovní doby, a to i v případě, že připadne na dobu přestávky v práci na jídlo a oddech.

   V případě, že hodnoty přípustného prachu či chemických látek uvedených v tomto NV jsou překročeny ve výši uvedené v NV 567/2006 Sb., musí být zaměstnancům poskytnut příplatek podle § 7 NV 567/2006 Sb. Výše příplatku musí činit nejméně 10% základní sazby minimální mzdy za každý ztěžující vliv. Minimální výše příplatku by činila 4,81 Kč (10% ze 48,10) resp. 800 Kč (10% z 8000).

   V tomto NV je ještě mnoho dalších ustanovení, se kterými by se měli seznámit především pracovníci, kteří mají na starosti oblast ochrany zdraví zaměstnanců.