5/ KDO JE OSOBOU, KTERÉ POVINNÝ POSKYTUJE VÝŽIVNÉ


   V minulém čísle jsme přinesli výklad k provádění srážek ze mzdy na základě výkonu rozhodnutí. Vzhledem k tomu, že časté Vaše dotazy se týkají právě osob, kterým je povinný povinen poskytovat výživné, rozhodli jsme se tyto osoby zrekapitulovat.

  A/ Podle § 1 NV 63/98 Sb. se 25% částky ŽM (tj. v současné době 1025 Kč) odečítá vždy na manžela povinného, i když má vlastní příjem a ani nemusí mít s povinným společnou domácnost. Nelze odečítat na druha nebo družku.

  B/ Odpočet 25% částky ŽM nelze započítat na žádnou osobu, v jejíž prospěch je nařízen výkon rozhodnutí pro pohledávky výživného. Tzn., jestliže mám výkon rozhodnutí na výživné, nelze odečíst 25% částky ŽM na tuto osobu.

  C/ Na dítě, které manželé společně vyživují se započítává 25% částky ŽM každému manželovi zvlášť, jestli jsou srážky prováděny ze mzdy obou manželů.
   Toto je vše, co v Občanském soudním řádu a Nařízení vlády najdeme. Konzultovali jsme tuto problematiku s pracovníky okresního soudu a Ti nás odkázali na zákon 94/63 Sb. o rodině. V něm ovšem nejsou osoby, kterým musí povinný poskytovat výživné nijak zvlášť specifikovány. Dle našeho názoru bude třeba postupovat podle zákona 586/92 Sb. o daních z příjmů a zákona 117/95 Sb. o státní sociální podpoře.
   Podle § 15 zákona o daních z příjmů se za vyživované dítě žijící v domácnosti s poplatníkem považuje

  1. nezletilé dítě (zletilosti dítě dosahuje v 18-ti letech, v případě sňatku před 18 rokem, dnem uzavření sňatku)
  2. zletilé dítě až do dovršení věku 26 let, jestliže nepobírá plný invalidní důchod a
    1. soustavně se připravuje na budoucí povolání podle zákona o státní sociální podpoře (§§ 12 až 15 zákona 117/95 Sb. o státní sociální podpoře) nebo
    2. se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, anebo
    3. z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.

  Může se jednat o dítě vlastní, osvojené, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě druhého z manželů a vnuk (vnučka), pokud jeho rodiče nemají příjmy, z nichž by mohli snížení uplatnit. Vždy ale musí být splněna podmínka domácnosti podle § 115 občanského zákoníku.

  Jedinou výjimku, oproti zákonu o daních z příjmů, by podle našeho názoru mohlo tvořit dítě, kterému je povinný povinen poskytovat výživné, ale nikoliv na základě výkonu rozhodnutí. Na toto dítě by se mohlo rovněž odečíst 25% částky ŽM. Např. manžel platí výživné na dítě z předchozího manželství, ale nikoliv na základě výkonu rozhodnutí, nýbrž na základě dohody s bývalou manželkou.
POZOR: tento případ budeme ještě ověřovat!