2/ KDY A JAK DO PŘEDČASNÉHO DŮCHODU PO NOVELE ZÁKONA 155/95 Sb.


   V minulém čísle jsme přinesli komentář k zákonu 116/2001, kterým se měnil zákon 155/95 Sb. o důchodovém pojištění. Nejvýznačnější změnou v neprospěch zaměstnanců je zpřísnění odchodu do předčasných starobních důchodů (§§ 30 a 31). Jaké jsou možnosti, aby tyto odchody byly co nejméně bolestné?

   A) U předčasného starobního důchodu podle § 30 (doba pojištění alespoň 25 let, v evidenci úřadu práce jako uchazeč nepřetržitě nejméně 180 kal. dnů a po uplynutí této doby mu do dosažení důchodového věku chybí nejvýše dva roky) dochází pouze k snížení procentní výměry o 1,3% (dosud o 1%). Tyto důchody budou ale po dosažení důchodového věku na žádost přepočteny a zaměstnanec obdrží zkrácená procenta zpět. Takže dopad na jeho „životní úroveň“ bude mít toto zpřísnění pouze v období než dosáhne důchodového věku.
Např. zaměstnanec, který odpracoval 34 let a splnil podmínku 180 kalendářních dnů v evidenci úřadu práce, odchází do předčasného důchodu 711 kal. dnů před dosažením důchodového věku. Procentní výměra tohoto zaměstnance se vypočte takto: 34x1,5 - (711:90)x1,3 = 51 - 10,4 = 40,6%. Podle zákona platného před novelou by krácení bylo pouze o 8% a po dobu do dosažení důchodového věku by procentní výměra činila 43%. Ode dne dosažení důchodového věku obdrží tento zaměstnanec procentní výměru nekrácenou.

   Kdy a jak by měl zaměstnanec požádat o předčasný důchod podle § 30?
Zde asi nemá zaměstnanec možnost ovlivnit svůj odchod, protože splnění podmínky 180 kal. dnů na úřadu práce se nevyžaduje pouze u poživatelů částečně nebo plně invalidních důchodů. Jediná možnost je si načasovat, aby byl na úřadu práce déle než 180 kalendářních dnů a krácení bylo jen o osm devadesátin (720 dnů děleno 90).

   B) U předčasného starobního důchodu podle § 31 (doba pojištění alespoň 25 let, do dosažení důchodového věku chybí nejvýše tři roky) je zpřísnění daleko drastičtější (bylo zrušeno snížení o 0,3 i o 0,6% za každých 90 kalendářních dnů a zůstalo pouze krácení o 0,9%), takže je třeba využít všech možností, které ještě při rozhodování o jeho přiznání zůstávají. Tento předčasný důchod má totiž tu nevýhodu, že částka zkrácená se již nikdy zaměstnanci nevrátí, neboť přiznání tohoto důchodu vylučuje možnost přiznání důchodu podle § 29 a 30.

   Kdy a jak by měl zaměstnanec požádat o předčasný důchod podle § 31?

   Např. zaměstnanec dovrší dřívější důchodový věk tj. 60 let dne 7. července 2001, pokud požádá o předčasný starobní důchod do 30. 6. bude procentní výměra krácena o 0,6%. Pokud by požádal až při dosažení 60 let, krácení by bylo 0,9%.

   Zde doporučujeme, abyste na tyto skutečnosti upozornili zaměstnance, kterých se předčasný důchod podle § 31 týká (ať z vlastní nebo zaměstnavatelovy iniciativy) a řekli jim o výhodách a nevýhodách novely zákona o důchodovém pojištění a možných dopadech do jejich výše důchodu.
Pochopitelně, že nejvýhodnější je pracovat až do dosažení „nového důchodového věku“ a všechny tyto starosti odpadnou.

   Jak při předčasném důchodu a přerušení jeho výplaty?
V případě, že byl zaměstnanci přiznán předčasný důchod (§§ 30 a 31) před 1. 7. 2001 a jeho výplata byla zastavena z důvodu jakékoliv výdělečné činnosti, a to i po 30. 6. 2001, provede se vždy přepočet podle předpisů platných před 1. 7.
Např. zaměstnanci byl přiznán předčasný starobní důchod podle § 31 v měsíci lednu 2001 a jeho výplata byla zastavena od měsíce července 2001 z důvodu výdělečné činnosti, která trvala až do února 2002. Odpracovaná doba se mu započte, ale předčasný důchod se přepočte podle předpisů platných před 1. 7. 2001, tzn., že krácení bude maximálně o 0,3 resp. 0,6%.

   Druhá novela zákona o důchodovém pojištění byla schválena poslaneckou sněmovnou a nyní je projednávána v senátu. O konečném znění Vás budeme informovat v příštím čísle a na květnových seminářích.