6/ ODPOVĚDI NA DOTAZY


   51/01 V minulém čtvrtletí jsme zaměstnanci vyplatili bolestné ve výši 2093 Kč a ušlou mzdu ve výši 3451 Kč v důsledku pracovního úrazu. Započítávají se obě tyto složky do průměrného výdělku pro výpočet náhrady mzdy? Program, ve kterém zpracováváme mzdy, tyto částky započetl.

   Zjišťování průměrného výdělku řeší § 17 zákona 1/92 Sb. o mzdě. V odst. 1 tohoto paragrafu se říká, že se průměrný výdělek zjišťuje z hrubé mzdy zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z doby odpracované v rozhodném období. Do hrubé mzdy patří peněžitá plnění poskytovaná zaměstnanci za práci. Ani jedno z Vámi uváděných plnění nesplňuje podmínku, že se jedná o mzdu a tudíž do průměrného výdělku nepatří.


   52/01 Jak se zaměstnanci proplatí práce ve svátek 8. května 2001, který připadl na úterý? Tento den odpracoval pět hodin, je odměňován hodinovou mzdou a nepracuje v nepřetržitém provozu.

   Za odpracovaných pět hodin obdrží dosaženou mzdu a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek (při čerpání NV obdrží náhradu mzdy). Zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna. Za zbývající tři hodiny obdrží náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.


   53/01 Je třeba vést evidenci práce přesčas i u zaměstnanců, kteří mají sjednanou mzdu s přihlédnutím k práci přesčas? Započítávají se tyto hodiny do ročního limitu práce přesčas?

   Povinnost evidovat práci přesčas nevyplývá ze zákona 1/92 Sb. o mzdě, ale z § 94 zákoníku práce. Co se týká zápočtu hodin práce přesčas zahrnutých do mzdy: může se jednat maximálně o 150 hodin práce přesčas ročně a tyto hodiny se zahrnují do celoročního limitu práce přesčas tj. do 416 hod.


   54/01 U zaměstnanců uplatňujeme pružnou pracovní dobu. Jakým způsobem máme stanovit přestávku v práci na jídlo a oddech, když pevná pracovní doba je stanovena od 9,00 do 14,00 hod. a zaměstnanci mohou nastupovat na směny již od 6,00 hod. a pracovat nejdéle do 18,00 hod.?

   V případě pružné pracovní doby je vhodné v pracovním řádu stanovit tzv. „klouzavý nástup“ na přestávky v práci. Ve Vašem případě by to bylo od 10,30 hod. do 13,30 hod. Ale i u pružné pracovní doby platí, že po dalších 4,5 hodinách nepřetržité práce, je třeba poskytnout další přestávku na jídlo a oddech.


   55/01 S naší zaměstnankyní jsme uzavřeli dohodu o skončení pracovního poměru k datu 31. května 2001, ale tato zaměstnankyně dne 28. 5. 2001 onemocněla. Je možno s ní skončit pracovní poměr ke dni 31. 5. nebo musíme počkat až jí skončí pracovní neschopnost?

   V případě skončení pracovního poměru dohodou, neplatí u zaměstnance tzv. „ochranná doba“ a je tudíž možno pracovní poměr ukončit i v době nemoci. Zaměstnankyni bude poskytováno nemocenské až do konce pracovní neschopnosti.


   56/01 Je nutno dodržet minimální mzdu i u mladistvého zaměstnance, který u nás bude pracovat v době školních prázdnin?

   Minimální mzdu je třeba dodržet u všech zaměstnanců v pracovním poměru (není třeba ji dodržet pouze u dohod konaných mimo pracovní poměr). Minimální mzda mladistvého zaměstnance činí 80% platné minimální mzdy pro ostatní zaměstnance. Tzn., že v současné době musí mladistvý zaměstnanec dostat nejméně 4000 Kč za měsíc nebo 24 Kč na hodinu při 40-ti hodinové týdenní pracovní době (tj. 80% z částky 5000 resp. 30 Kč).