5/ ODPOVĚDI NA DOTAZY


  97/04   Je možno při přijímání zaměstnance na dobu určitou uvést do pracovní smlouvy zdvojený důvod? Například pracovní poměr se sjednává na dobu mateřské a rodičovské dovolené paní X. Y., nejdéle do 30. 6. 2007.

   Podle našeho názoru je doba určitá vymezena konkrétně, protože pokud paní XY nepožádá o rodičovskou dovolenou, končí pracovní poměr zaměstnankyně skončením mateřské dovolené paní XY. Pokud by tato paní požádala o rodičovskou dovolenou do jednoho nebo dvou let věku dítěte, končí pracovní poměr uplynutím této doby. Termín nejpozději 30. 6. 2007 je nastaven na předpokládaný termín, kdy dítě dosáhne věku 3 let.


  98/04   Zaměstnankyně nastoupila do pracovního poměru 1. 5. 2004 a byla s ní sjednána zkušební doba na tři měsíce, tj. do 31. 7. 2004. Tato zaměstnankyně onemocněla 23. 7. a její neschopnost i nadále trvá. Můžeme s ní skončit pracovní poměr ve zkušební době, i když je tato zaměstnankyně v pracovní neschopnosti?

   Jelikož jste s touto zaměstnankyní neukončili pracovní poměr k 31. 7. 2004, nemůžete jej v současné době již ve zkušební době ukončit (dnes je 12. 8.), protože podle § 31 odst. 2 ZP se doba překážek v práci započítává do zkušební doby v rozsahu nejvýše deseti pracovních dnů. Jelikož pracovní neschopnost v průběhu zkušební doby byla pouze devět dnů, skončila zkušební doba zaměstnankyně dnem 31. 7. 2004. Jedinou Vaší „záchranou“ by bylo to, že tato zaměstnankyně byla v době svého pracovního poměru ještě v jiné pracovní neschopnosti a tím by v součtu tyto neschopnosti překročily deset dnů.


  99/04   Máme dotaz, zda u zaměstnance odměňovaného měsíční mzdou, který běžně pracuje pondělí až pátek a pracoval ve svátek 5. a 6. července 2004, se jedná o práci přesčas?

   Podle § 83 odst. 6 ZP je prací přesčas, práce konaná zaměstnancem na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad stanovenou týdenní pracovní dobu vyplývající z předem stanoveného rozvržení pracovní doby a konaná mimo rámec rozvrhu pracovních směn. Vzhledem k tomu, že zaměstnanec měl ve dnech 5. a 6. 7. (pondělí a úterý) rozepsanou směnu, nejedná se u něho o práci přesčas, ale pouze o práci ve svátek, kde náleží náhradní volno nebo příplatek ve výši minimálně průměrného výdělku.