8/ ODPOVĚDI NA DOTAZY
V odpovědi na dotaz 119/04 nám v poslední větě
vypadla některá slova. Takže poslední věta správně zní:
„Vzhledem k tomu, že dobu, kdy byl Váš zaměstnanec na úřadu práce nelze
považovat za zaměstnání, protože nezakládá účast na NP, je u tohoto zaměstnance
podpůrčí doba, snížená o předchozí doby pracovní neschopnosti, jeden rok“.
121/04 Dočetli jsme se, že náš zákoník práce je v rozporu s některými naší republikou ratifikovanými úmluvami mezinárodní organizace práce, zejména v oblasti čerpání dovolené na zotavenou. Jsou pro nás vůbec tyto úmluvy závazné?
Váš dotaz naráží pravděpodobně na Úmluvu č. 132 Mezinárodní organizace práce (MOP), týkající se každoročně placené dovolené. ČR tuto úmluvu přijala a tudíž by se jí měla řídit. Podle článku 8 úmluvy musí jedna z částí dovolené činit alespoň dva nepřerušené pracovní týdny (toto je naplněno v § 108 odst. 1. ZP), které musí být poskytnuty a vyčerpány nejpozději do jednoho roku (toto už naším ZP naplněno není). Podle článku 9 úmluvy musí být zbytek každoročně placené dovolené vyčerpán nejpozději do osmnácti měsíců od konce roku, za který vznikl nárok na dovolenou. Tzn., že náš ZP by měl umožnit zaměstnanci vyčerpání části dovolené za rok 2003 přesahující délku dvou týdnů, nejpozději do 30. 6. 2005, což naplněno není… Uvidíme, jak budou soudy rozhodovat v případě, že zaměstnanec nemohl vyčerpat dovolenou z roku 2003 ani do konce roku 2004 a zaměstnavatel mu neproplatil náhradu mzdy. Jestliže ČR ratifikovala úmluvu MOP, měly by být vydané zákony v souladu s ní…, což bohužel není naplněno.
122/04 Kterým zákonem byla zrušena možnost uzavírat dohody o provedení práce se studenty?
Zjednodušeně řečeno, žádným. Veškeré problémy vznikly tím, že tisk a televize aplikovaly zákony platné pro agentury práce i na ostatní zaměstnavatele. Tzn., že zákaz uzavírání dohody o provedení práce platí pouze pro tzv. agenturní zaměstnávání (§ 38a odst. 1 ZP). Jestliže zaměstnavatel uzavře se studentem dohodu o provedení práce „přímo“, tzn. bez agentury práce, je takto možné postupovat i nadále.
123/04 Máme zaměstnance, které jsme v měsíci září přidělili podle § 38 odst. 4 k výkonu práce k jinému zaměstnavateli. Tento odstavec byl od 1. 10. 2004 zrušen, jak máme postupovat dál?
Podle přechodného ustanovení zákona 436/2004 Sb. „dohody o dočasném přidělení uzavřené podle § 38 odst. 4 ZP přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona se řídí dosavadními právními předpisy“. Ale podle přechodného ustanovení zákona 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, „je třeba vztahy vzniklé v souvislosti s dočasným přidělením zaměstnance k výkonu práce k jiné právnické nebo fyzické osobě upravit podle tohoto zákona nejpozději do 4 měsíců ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona“. Z obou těchto přechodných ustanovení vyplývá, že dočasná přidělení před účinností těchto zákonů (tj. před 1. 10. 2004) jsou platná, ale je třeba je nejpozději do 31. 1. 2005 upravit tak, aby odpovídaly novému zákonu o zaměstnanosti (tzn. zvážit, zda by tyto osoby neměly přejít pod agenturu práce nebo s nimi ukončit pracovní poměr a uvolnit je pro zaměstnavatele, u kterého jsou dočasně přiděleni apod.).
124/04 Náš zaměstnanec se oženil v měsíci říjnu. Jeho manželka má dítě, na které by on chtěl uplatnit odpočet. Můžeme u něho uplatnit odpočet, když se nejedná o jeho vlastní dítě? V případě, že ano, tak od kterého měsíce?
Podle odst. 4 § 15 zákona 586/92 Sb. o daních z příjmů se za vyživované dítě považuje i dítě druhého z manželů. Podle odst. 7 § 15 téhož zákona se odpočet nezdanitelné částky ve výši jedné dvanáctiny uplatní za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku byly podmínky pro uplatnění nároku splněny. Dítě se uplatní již v kalendářním měsíci, v němž se narodilo nebo v němž začíná soustavná příprava zletilého dítěte na budoucí povolání. V tomto případě by si podle našeho názoru mohl Váš zaměstnanec uplatnit odpočet pouze dvou dvanáctin, protože manželství trvalo na počátku měsíce pouze v listopadu a prosinci. Za měsíce leden až říjen u něho odpočet uplatnit nelze, protože v té době ještě nebyli manželé.