5/ PŘIPRAVOVANÉ ZMĚNY V ZÁKONU O DANÍCH Z PŘÍJMŮ


        V současné době projednává Senát další rozsáhlou novelu zákona o daních z příjmů. Poslanecká sněmovna ji již schválila a v případě schválení senátem by měla vstoupit v platnost dnem 1. 1. 2005. Ze změn, které se týkají naší práce, jsou nejdůležitější tyto

  Tzn., že se bude opět vycházet ze vstupní ceny vozidla určené podle § 29 odst. 1 až 9. a limit 900 tis. Kč je až v odst. 10 (limit by se sice měl od 1. 1. 2005 rovněž zvýšit na 1500 tis. Kč, ale už se z něj vycházet nebude…). Tzn., že pokud bude tento zákon od ledna platit, bude třeba opět vycházet ze vstupní ceny plné.

   Např. zaměstnanec používá vozidlo, jehož vstupní cena činí milión 600 tis. Kč. Do konce roku se mu zvyšoval základ daně pouze o 900 tis. Kč. Od zúčtování mzdy za měsíc leden se mu zvýší základ daně o 16000 Kč (tj. 1% z miliónu šestiset tisíc…)

1)      budou jej moci uplatnit pouze manželé, nikoliv druh a družka

2)      musí vyživovat alespoň jedno dítě, žijící s nimi v domácnosti (stačí když se dítě narodí v měsíci prosinci a lze společné zdanění uplatnit)

3)      můžou jej uplatnit, i když jeden z nich neměl vůbec žádné příjmy v průběhu roku

4)      postup výpočtu bude takový, že se sečtou dílčí základy daně podle §§ 6 až 10 obou manželů, sníží se o nezdanitelné částky podle § 15 (tj. základní nezd. částka, invalidity, studium, dary, úroky z úvěru ze stavebního spoření nebo hypotečního úvěru, penzijní připojištění, životní pojištění) a jejich společný základ daně se rozdělí poměrnou částí na každého z nich.

5)      Každý z nich si musí podat daňové přiznání.

   Výhodou bude, že v případě, že jeden z manželů je doma s dítětem a nemůže využít nezdanitelné částky – tak nyní bude moci. Dále u rodin, kde jeden z manželů byl dlouhodobě nemocen nebo kdy jeden z manželů má výrazně nižší příjmy než druhý – např. je v pásmu 15% a druhý ve 25%, když se příjmy rozdělí, budou oba v 15 maximálně 20% pásmu. Toto bude ale aktuální až po skončení roku 2005. Zálohy na daň se budou nadále srážet stejně a přeplacenou daň dostanou až v rámci daňového přiznání.

   Od 1. 1. 2005 by se měla zrušit nezdaněná částka na vyživované dítě a všechny odstavce řešící nezaopatřenost dítěte v tomto paragrafu. Tato nezdaněná částka bude nahrazena tzv. „daňovým zvýhodněním“, neboli „slevou na dani“ a „daňovým bonusem“.

   To pro nás znamená, že od zúčtování mzdy za měsíc leden 2005 se nebude odečítat částka 2130 Kč na dítě ani 25560 Kč za rok.

   Nově bude moci hypoteční úvěry poskytovat i zahraniční banka, dosud mohla pouze pobočka zahraniční banky.

  V § 35c odst. 1 se říká, že poplatník má nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním v domácnosti ve výši 6000 Kč ročně.

   Daňové zvýhodnění může poplatník uplatnit formou slevy na dani, nebo daňového bonusu nebo kombinací slevy a bonusu.

   Sleva na dani se může uplatnit až do výše daňové povinnosti za příslušné zdaňovací období. Je-li nárok poplatníka na daňové zvýhodnění vyšší než daňová povinnost, je vzniklý rozdíl daňovým bonusem. Poplatník může daňový bonus uplatnit, pokud je jeho výše alespoň 100 Kč, maximálně do výše 30000 Kč ročně.

   JAK TO BUDE FUNGOVAT – zaměstnanci se vypočte daňová povinnost (uplatní se jen odpočty – základní, na invalidity, na studium, dary, penzijní, životní – tj. bez dětí) a vypočtená daň se sníží o 6000 Kč na jedno dítě. Pokud by byla daň tak nízká, že by nečinila ani 6000 Kč, uplatnil by se tzv. daňový bonus a daň až do 6000 Kč by se vrátila poplatníkovi. Pokud by měl více dětí, je možno poskytnout daňový bonus až do výše 30 tis. Kč.

   Daňový bonus bude moci uplatnit poplatník, který ve zdaňovacím období měl příjem podle § 6, 7, 8 nebo 9 alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy. Tím, že je zde odkaz na § 111 ZP, musí být dodržena minimální mzda za odpracovanou hodinu. U zaměstnanců s měsíční mzdou, musí být dodržena měsíční minimální mzda nebo její poměrná část v případě neodpracování všech směn.

   Sleva na dani nebo daňový bonus se poskytnou ve výši 1/12 za každý měsíc, po který byly splněny podmínky a ty jsou stejné jako byly v § 15 – tzn., že se musí jednat o nezaopatřené dítě atd. - nově se tam doplnilo, že daňové zvýhodnění lze uplatnit již v měsíci, ve kterém bylo dítě osvojeno nebo převzato do péče nahrazující péči rodičů – dosud tam bylo, že je možno uplatnit v měsíci narození dítěte, nebo v měsíci, kdy začíná soustavná příprava na budoucí povolání… Tzn., že pokud se dítě narodilo v měsíci květnu, bude sleva na dani činit 8/12 z částky 6 tis. Kč, tj. 4000 Kč.

   Pokud by se jednalo o dítě, které je držitelem průkazu ZTP/P, zvyšuje se na ně částka daňového zvýhodnění na dvojnásobek, tj. na 12 tis. Kč. Maximální výše daňového bonusu (tj. 30 tis. Kč) zůstává zachována!

   Tzn., že slevu na dani lze uplatnit do výše 12 tis. Kč na jedno dítě s průkazkou ZTP/P, ale maximální výše bonusu je stále 30 tis. Kč…

        poplatníkovi, který podepsal prohlášení k dani, se poskytne daňové zvýhodnění odpovídající 1/12 roční částky, tj. 500 Kč. Poskytnout se může toto zvýhodnění formou slevy na daňové záloze nebo měsíčního daňového bonusu nebo kombinací slevy a bonusu

   Tzn., že pokud někomu, kdo vyživuje jedno dítě, vznikla daňová povinnost 850 Kč, bude u něho uplatněna sleva na dani a žádný bonus mu nenáleží. Pokud by měl ale daňovou povinnost pouze 300 Kč, uplatnila by se mu sleva na dani 300 Kč a 200 Kč by obdržel formou bonusu…

        měsíční sleva na dani se poskytne maximálně do výše sražené zálohy na daň

        je-li výše sražené zálohy na daň nižší než výše měsíčního daňového zvýhodnění (tj. 500 Kč na jedno dítě), je plátce daně povinen vyplatit poplatníkovi měsíční daňový bonus, pokud úhrn příjmů za kalendářní měsíc dosahuje alespoň výše minimální mzdy. Měsíční daňový bonus lze vyplatit jen v případě, že jeho výše činí alespoň 50 Kč, maximálně do výše 2500 Kč (tj. 1/12 z 30 tis. Kč)

        o vyplacený daňový bonus si snížíme odvod záloh FÚ na příslušný měsíc. Pokud by výše bonusů přesáhla „náhodou“ odvod záloh, vyplatí plátce bonus poplatníkovi (poplatníkům) z vlastních prostředků a požádá FÚ o jeho poukázání na tiskopise vydaném MF. Částka by měla být FÚ vrácena nejpozději do 15 dnů od jejího doručení.

        Při ročním zúčtování záloh se poskytne sleva na dani maximálně do výše daňové povinnosti. Je-li daň nižší než celková částka daňového zvýhodnění, má poplatník nárok na vyplacení daňového bonusu, maximálně do výše 30 tis. Kč, pokud úhrn jeho příjmů od všech postupných plátců daně přesáhl šestinásobek minimální mzdy.

        Dále se při ročním zúčtování bude porovnávat výše  daně po slevě s měsíčními zálohami a výše daňového bonusu s úhrnem již vyplacených daňových bonusů. Bude se kompenzovat případný přeplatek na dani s nedoplatkem na bonusu atd. Teprve potom, pokud by vyšel přeplatek vyšší než 50 Kč by se vrátil poplatníkovi.

        Za poskytnutí daňového zvýhodnění odpovídá plátce daně obdobně jako za vrácení přeplatku na dani nebo záloze. Pokud poskytneme na daňovém zvýhodnění vyšší částku než je stanoveno, bude na nás vymáhána včetně penále……

PRO KOHO BUDE DAŇOVÉ ZVÝHODNĚNÍ PŘÍNOSEM?

   Pro ty, kteří mají v současné době příjmy do cca 26 tis. Kč měsíčně. Při vyšších příjmech nad 26 tis. byl výhodnější způsob uplatnit odpočet nezdanitelné částky 2130 Kč, protože při 32% pásmu bylo snížení o 681 Kč – nyní bude maximálně 500 Kč…  a při pásmu daně 25% bylo snížení o 533 Kč.

   Dále bude nový způsob výhodnější pro ty, kteří mají více dětí a odpočty nevyužily. Např. někdo má 4 děti a základ daně jen 10000 Kč – odpočet základní 3170 + 4x2130…

   Podrobný výklad vč. konkrétních příkladů a změn „méně důležitých“ bude proveden v DIS ihned po schválení zákona a na lednových seminářích. Toto berte jako první informaci a seznamte s ní správce Vašeho mzdového programu.