8/ ODPOVĚDI NA DOTAZY


  125/04   Žádáme Vás o vysvětlení jak máme postupovat v případě krácení dovolené zaměstnance z důvodu pracovní neschopnosti, která byla způsobena pracovním úrazem, ale zaměstnavatel za tento úraz neodpovídá?

   Podle § 40 odst. 2 NV 108/94 Sb., kterým se provádí zákoník práce, se jako výkon práce posuzuje doba „pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, za které právnická nebo fyzická osoba odpovídá“. Z toho vyplývá, že pokud zaměstnavatel za tento úraz neodpovídá, nebude se doba pracovní neschopnosti považovat jako výkon práce a v případě, že tato doba bude delší než 100 pracovních dnů, je třeba dovolenou z tohoto titulu krátit.


  126/04   Dcera naší zaměstnankyně uplatňuje odpočet na vyživované dítě, které studuje na střední škole. Dne 25. března 2004 byl tomuto dítěti přiznán plný invalidní důchod. Můžeme na toto dítě uplatňovat i nadále odpočet?

    Podle § 15 odst. 4 písm. b) zákona 586/92 Sb. o daních z příjmů se za vyživované dítě považuje „zletilé dítě až do dovršení věku 26 let, jestliže nepobírá plný invalidní důchod a soustavně se připravuje na budoucí povolání…“. Ve Vašem případě bude rozhodující, zda je plně invalidní důchod skutečně vyplácen. Pokud ano, odpočet se zastaví od měsíce dubna 2004. Jestliže invalidní důchod vyplácen není, je možné po dobu studia odpočet uplatňovat.


  127/04 Naše firma přispívala zaměstnancům na jejich penzijní připojištění k různým penzijním fondům. Od roku 2005 budeme přispívat, ale pouze k jednomu penzijnímu fondu. Zaměstnanci si budou muset převést své smlouvy k tomuto fondu, pokud budou chtít i nadále příspěvek od zaměstnavatele. Co se ale stane s dřívějšími příspěvky, jestliže si zaměstnanec zruší smlouvu a nechá si vyplatit odbytné?

   Podle § 8 odst. 6 zákona 586/92 Sb. o daních z příjmů se „u dávky penzijního připojištění se považuje za základ daně celková částka snížená o zaplacené příspěvky a o státní příspěvky… V případě výplaty odbytného se od základu daně neodečítají příspěvky zaplacené zaměstnavatelem po 1. 1. 2000.“ Tyto příspěvky zaměstnavatele podléhají podle § 36 téhož zákona 25% srážkové dani, kterou srazí a odvede penzijní fond. Zaměstnavatel v tomto případě nedělá nic.


   128/04 Náš zaměstnanec odchází k 1. 11. 2004 do starobního důchodu. Od 2. 11. u nás pracuje na novou smlouvu na jeden rok. Můžeme dát tomuto zaměstnanci odpočet částky 3170 Kč ještě za měsíc listopad?

   Podle § 15 odst. 2 zákona o daních z příjmů je rozhodující stav pro odpočet základní nezdanitelné částky na počátku zdaňovacího období. Jestliže tento zaměstnanec nebyl ke dni 1. 1. 2004 poživatelem starobního důchodu, může se odečítat částka 3170 Kč po celý rok, a to i zálohově. (Tento zdánlivě jednoduchý dotaz zařazen na přání našich klientů, kteří se dočetli o jiném způsobu zdanění…).


  129/04 Zaměstnanec s měsíční mzdou a týdenní pracovní dobou 40 hodin odpracoval ve svátek 28. 10. deset hodin. Náhradní volno si čerpat nechce. Jak mu bude tento den proplacen?

   Pokud se zaměstnancem dohodnete, obdrží za 10 odpracovaných hodin dosaženou mzdu a příplatek ve výši průměrného výdělku. Kromě toho obdrží ještě příplatek nejméně ve výši 25% za dvě hodiny práce přesčas.


   130/04 Naší zaměstnankyni zemřel bývalý manžel. Neměli spolu společnou domácnost, ale i nadále měli shodné trvalé bydliště. Zaměstnankyně se dožaduje placeného volna na vyřizování pohřbu a na vlastní pohřeb. Můžeme jí toto volno poskytnout?

   Podle bodu 4 přílohy k NV 108/94 Sb. nelze v tomto případě pracovní volno s náhradou mzdy jednoznačně poskytnout, protože se nejedná o vyjmenovanou osobu. Pouze v případě, že by zaměstnankyně prohlásila, že měla s bývalým manželem společnou domácnost, by se jednalo o tzv. „jinou osobu, která žila s poplatníkem v době úmrtí v domácnosti“ a vznikl by ji nárok na volno s náhradou mzdy.


131/04 Podle § 67 nového zákona o zaměstnanosti se za osoby s těžším zdravotním postižením považují osoby, které jsou plně invalidní. Je možné tyto osoby započíst na plnění povinného podílu již v roce 2004?

   Podle přechodného ustanovení č. 9 k zákonu 435/2004 Sb. se plnění povinného podílu za rok 2004 provede podle znění zákona platného k 30.9. 2004, tzn. podle § 21 zákona 1/91 Sb. o zaměstnanosti. Tzn., že poživatele plného invalidního důchodu by bylo možno započíst na plnění povinného podílu v roce 2004 jen v případě, že by měl vystaveno potvrzení o tom, že je osobou se ZPS s těžším zdravotním postižením. Tato osoba se Vám započte na plnění povinného podílu až v roce 2005.


   132/04 Od 1. 11. k nám nastoupil uchazeč o zaměstnání na dohodu o pracovní činnosti. Odměna za práci byla sjednána ve výši 3350 Kč. Může tento uchazeč pobírat podporu v nezaměstnanosti?

    Pokud má zaměstnanec sjednánu dohodu o pracovní činnosti takto, tak mu podpora v nezaměstnanosti nenáleží. Podle § 25 odst. 3 písm. b) zákona 435/2004 Sb. o zaměstnanosti nebrání pobírání podpory výkon činnosti na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, pokud měsíční odměna je nižší než polovina minimální mzdy. Tzn., že uchazeč by měl u Vás pobírat maximálně 3349 Kč, aby mu podpora náležela.