2/ ZMĚNY V ZÁKONU O STÁTNÍ SOCIÁLNÍ PODPOŘE


   Zákonem 453/2003 Sb. se mění zákon 117/95 Sb. o státní sociální podpoře. Z jednotlivých změn jsou pro naši práci zajímavé tyto:

a) za který se zjišťuje rozhodný příjem, je-li rozhodným obdobím kalendářní rok,
b) předchozí období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, na které se sociální příplatek a příspěvek na bydlení přiznává; to platí i přiznávají-li se v rámci tohoto období na dobu kratší.

   Částku uvedenou v předchozí větě vyhlašuje MPSV ve Sbírce zákonů sdělením podle průměrné mzdy v NH vyhlášené ČSÚ s tím, že tuto částku zaokrouhluje na celé stokoruny dolů.“
   Z této změny vyplývá, že pokud někdo podniká, bude se u něho uvádět jako příjem částka odpovídající 50% průměrné mzdy v NH. U přídavku na dítě se toto použije poprvé od 1. 10. 2004, tj. od data přehodnocování této dávky a průměrný výdělek by měl být za rok 2003. U čtvrtletních dávek se 50% průměrné mzdy použije poprvé od 1. 7. 2004 a bude se vycházet z průměrné mzdy za období od 1. 7. 2003 do 30. 6. 2004. Toto vyplývá z přechodných ustanovení k tomuto zákonu. Výše průměrné mzdy není v současné době známa.

„Pro stanovení rozhodného příjmu se nepovažuje za příjem

a) v případech uvedených v odstavci 1 písm. a) bodu 1 (tj. příjem ze zaměstnání - pozn. redakce) příjem, který byl nezaopatřenému dítěti zaúčtován v měsících červenec a srpen, a to ve výši po odpočtu pojistného na SZ a pojistného na VZP, po odpočtu daně z příjmů připadající na tyto příjmy a případně po odpočtu částky, která se považuje za příjem z důvodu bezplatného používání motorového vozidla pro služební i soukromé účely podle § 6 odst. 6 zákona o daních z příjmů,
b) v případech uvedených v odst. 1 písm. a) bodu 2 za každý z měsíců červenec a srpen částka uvedená v odst. 7 (tj. 50% průměrné mzdy viz výše - pozn. redakce), jestliže podnikání a jiná samostatná výdělečná činnost trvala po celý takový měsíc.“

Z toho vyplývá, že pokud si bude nezaopatřené dítě přivydělává v době prázdnin, tak se tento příjem do rozhodného příjmu společně posuzovaných osob nezahrnuje. Pokud toto dítě podniká, tak se u něho za měsíce červenec a srpen odečte 50% průměrné mzdy.

a) do čtyř let věku, nebo
b) do sedmi let věku, jde-li o dítě, které jed dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené

   pobírat rodičovský příspěvek a vydělávat si neomezenou částku!
   Toto se bude vztahovat i na případy, kdy rodič v současné době pracoval, překračoval hranici 1,5 násobku částky na osobní potřeby a rodičovský příspěvek nepobíral. Od ledna 2004 mu bude výplata rodičovského příspěvku uvolněna.

   - rodičovský příspěvek bude náležet jestliže

a) dítě navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti předškolního věku nejvýše pět kalendářních dnů v kalendářním měsíci. Za návštěvu dítěte se rozumí každý den, kdy dítě tato zařízení navštíví, bez ohledu na délku doby trvání návštěvy,
b) dítě pravidelně navštěvuje léčebně rehabilitační zařízení nebo speciální mateřskou školu nebo jesle se zaměřením na vady zraku, sluchu, řeči a na děti tělesně postižené a mentálně retardované v rozsahu nepřevyšujícím čtyři hodiny denně,
c) dítě dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené pravidelně navštěvuje jesle nebo mateřskou školu v rozsahu nepřevyšujícím čtyři hodiny denně,
d) dítě navštěvuje jesle nebo mateřskou školu v rozsahu nepřevyšujícím čtyři hodiny denně a jestliže stupeň zdravotního postižení zraku nebo sluchu obou rodičů nebo osamělého rodiče je v rozsahu 50% a více.
   Z tohoto vyplývá, že pokud by bylo dítě, které není zdravotně postižené, umístěno v předškolním zařízení více než 5 dnů, nárok na rodičovský příspěvek v tomto měsíci nevznikne. Takže o dítě bude pečovat babička, děda, případně chůva nebo si dítě bude rodič vodit do práce, či bude vykonávat práci (samostatnou výdělečnou činnost) doma.

   - výše rodičovského příspěvku se nemění, tzn. 1,1 násobek částky na osobní potřeby, tj. 2552 Kč (2320x1,1). U rodiče, který je sám nezaopatřeným dítětem je výše rodičovského příspěvku 2695 Kč.

   Tzn., že pracoviště, kde se poskytují dávky SSP, přejdou od tohoto data pod úřady práce.