3/ POKYN MF D-274 K POSTUPU PŘI VÝPLATĚ MĚSÍČNÍCH DAŇOVÝCH BONUSŮ VE ZDAŇOVACÍM OBDOBÍ 2005
V příloze tohoto čísla najdete Pokyn D-274, který vydalo MF poté, co „zkomplikovalo“ zákon o daních z příjmů odkazem na to, že poskytnutí daňového bonusu je vázáno na minimální mzdu uvedenou v § 111 ZP. Z tohoto Pokynu vyplývá, že
- poplatníkovi, kterému plynou příjmy na základě
pracovního poměru nebo obdobného pracovního vztahu (např. služebního, členů
družstev, kde součástí členství je pracovní vztah) se použije minimální mzda
stanovená v NV 303/95 Sb. Nárok na daňový bonus lze přiznat i v případě,
že výše jeho zdanitelného příjmu bude představovat alespoň minimální
mzdu vypočtenou ve výši odpovídající pracovní době. Jelikož v NV 303/95 Sb.
je stanovena minimální mzda i ve výši 90% u prvního pracovního poměru absolventů
ve věku 18 až 21 let po dobu 6 měsíců, 80% u mladistvých zaměstnanců, 75% u
poživatelů ČID a 50% u poživatelů plného invalidního důchodu, mělo by platit
krácení ve vazbě na odpracovanou dobu i u těchto skupin!
Tzn., že mladistvý zaměstnanec, který musí dodržet 80%
minimální mzdy (tj. 5748 Kč), bude v měsíci lednu 7 pracovních dnů práce
neschopen a za zbytek měsíce obdrží částku 4911 Kč, dodržel minimální mzdu,
protože poměrná část minimální mzdy u něho činí pouze 3832 Kč (5748:21x14).
Stejně tak poživatel ČID, který obdrží za každou odpracovanou hodinu 31,90 Kč,
splní podmínku dodržení minimální mzdy a náleží mu bonus!
- u poplatníka, kterému plynou příjmy na základě smluvního vztahu, na který se nevztahuje NV o minimální mzdě (tj. u dohod mimo pracovní poměr, u příjmů za práci společníka nebo jednatele s.r.o., nebo u odměn členů statutárních orgánů) se pro posouzení nároku na daňový bonus použije částka minimální mzdy měsíční ve výši 7185 Kč. Tzn., že nárok na daňový bonus nevznikne např. pracovníkovi na základě dohody o pracovní činnosti, který obdržel pouze odměnu ve výši 6000 Kč za měsíc.
- u poplatníka, který v pracovním poměru nebo obdobném vztahu neodpracoval ani jednu směnu (popř. hodinu) a zúčtovány mu byly jen náhrady mzdy, doplatky mzdy za uplynulé období či jiná zdanitelná plnění či nepeněžní plnění, lze podle Pokynu daňový bonus přiznat, jen pokud úhrn jeho měsíčního zdanitelného příjmu dosáhne alespoň částky 7185 Kč (krácené na 75% u ČID a 50% u PID). Tzn., že zaměstnanec, který bude čerpat celý měsíc dovolenou na zotavenou a náhrada mzdy nepřekročí 7185 Kč, neobdrží daňový bonus.
Tento pokyn však podle našeho názoru není dokonalý, protože neřeší vazbu na odst. 3 § 111 ZP, který pro účely dodržení minimální mzdy vylučuje zápočet mzdy za práci přesčas a příplatky za svátek, za noc a za ztížené podmínky. Tyto složky mzdy se pro účely dodržení minimální mzdy vylučují, což z Pokynu MF nevyplývá. Přesto doporučujeme posuzovat dodržení minimální mzdy bez zápočtu těchto složek mzdy!
Dalším nedostatkem Pokynu je to, že neuznává nárok na bonus u zaměstnance, který neodpracoval v měsíci žádnou směnu např. z důvodu pracovní neschopnosti. Tento zaměstnanec podle našeho názoru minimální mzdu dodržel, protože jeho minimální mzda je v tomto měsíci nulová…
Budeme sledovat a průběžně Vás informovat o tom, zda Ministerstvo financí tento pokyn ještě upraví a zda vydá obdobný pokyn i k ročnímu zúčtování (Pokyn D-274 se týká pouze měsíčních daňových bonusů), kde má být dodržen šestinásobek minimální mzdy, ale zatím se neví jaké……