4/ UPLATNĚNÍ MINIMÁLNÍHO ZÁKLADU DANĚ U ZAMĚSTNANCŮ, KTEŘÍ ZÁROVEŇ PODNIKAJÍ


   Zákonem 438/2003 Sb. byl do zákona 586/92 Sb. doplněn § 7c - „minimální základ daně“. Podle odst. 1 činí minimální základ daně pro rok 2004 částku 101000 Kč. Tento minimální základ daně se použije pro poplatníky, kteří mají příjmy podle § 7 odst. 1 písm. a) až c), tzn. příjmy ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství, příjmy ze živností a příjmy z jiného podnikání podle zvláštních předpisů.
Z textu odst. 1 dále vyplývá, že u poplatníků, kterým plyne více druhů příjmů podle § 6 až 10, musí být součet všech jejich základů daně vyšší než minimální základ daně, aby se na ně minimální základ nevztahoval. Tzn., že pokud má někdo současně příjmy podle § 6 a § 7, porovnává se s částkou 101 tis. Kč součet těchto dílčích základů daně.

   JAK SE TOTO DOTKNE ZAMĚSTNANCŮ, KTEŘÍ ZÁROVEŇ PODNIKAJÍ?
   Minimální základ daně se neuplatní u zaměstnance, který bude mít základ daně u příjmů ze zaměstnání (§ 6) vyšší než 101000 Kč. Např. zaměstnanec, který má základ daně u příjmů podle § 6 (hrubý příjem snížený o pojistné) 120 tis. Kč, může vykázat z podnikání i ztrátu a minimální základ daně se u něho nepoužije.
   Pokud by byl základ daně z příjmů ze zaměstnání 80 tis. Kč a příjmy z podnikání (§ 7) snížené o výdaje byly 40 tis. Kč, nemusel by tento zaměstnanec rovněž uplatňovat minimální základ daně.
   V případě, že by měl zaměstnanec základ daně z příjmů ze zaměstnání 80 tis. Kč a příjmy z podnikání snížené o výdaje pouze 10 tis. Kč, musel by uplatnit minimální základ daně 101 tis. Kč.
   Podle odst. 3 se minimální základ daně nevztahuje na poplatníka, který ve zdaňovacím období zahájil nebo ukončil podnikatelskou činnost a v roce bezprostředně následujícím po roce, kdy zahájil činnost.Podle odst. 4 se nevztahuje také na poplatníky

   U těchto skupin se nemusí minimální základ uplatnit a jejich základ daně bude stanoven jako rozdíl mezi příjmy a výdaji.