6/ ODPOVĚDI NA DOTAZY
52/05 Na neděli 1. 5., kdy neměli zaměstnanci rozepsanou směnu, jim bylo nařízeno provedení inventarizace. Pokud si zaměstnanci nechtějí vyčerpat za tuto práci náhradní volno, co jim máme proplatit?
Podle zákona o mzdě náleží zaměstnanci za dobu práce přesčas dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 25% průměrného výdělku. Vzhledem k tomu, že se jednalo zároveň i o práci ve svátek a zaměstnanec si nechce vyčerpat náhradní volno, obdrží kromě toho ještě příplatek nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna. Pokud je ve vaší organizaci poskytován i příplatek za práci v sobotu a neděli, obdrží zaměstnanci i tento příplatek.
53/05 Naši zaměstnanci pracují v nepřetržitém provozu podle harmonogramu směn. Jejich roční fond pracovní doby je 1950 hodin (tj. 260 pracovních dnů vč. svátků vynásobený 7,5 hodinami). Jak máme postupovat v případě, že zaměstnanci rozepíšeme do ročního harmonogramu pouze 1940 hodin?
Pokud by takovýto případ v praxi skutečně nastal, jednalo by se podle našeho názoru o překážku v práci na straně zaměstnavatele a zaměstnanci by měla náležet náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Zde by asi bylo vhodné zaměstnanci rozepsat ještě alespoň jednu směnu, aby fond pracovní doby naplnil. Pokud by byla se zaměstnancem dohodnuta zkrácená pracovní doba, nemusela by se náhrada mzdy vyplatit.
54/05 Chceme začít zaměstnancům přispívat na penzijní připojištění a zajímalo by nás, za jakých podmínek je příspěvek osvobozen od daně z příjmů? Je třeba v některých případech odvádět pojistné na SZ a pojistné na VZP?
Podle § 6 odst. 9 písm. u) zákona 586/92 Sb. o daních z příjmů je od daně z příjmů osvobozen příspěvek zaměstnavatele maximálně do výše 5% vyměřovacího základu zaměstnance pro pojistné na sociální zabezpečení. Tzn., že pokud bude mít zaměstnanec vyměřovací základ 15 tis. Kč, byla by u zaměstnance od daně osvobozena maximálně částka 750 Kč měsíčně. Co se týče odvodu pojistného na SZ a VZP je třeba, aby v podmínkách pro poskytování příspěvku byla uvedena vazba na vyměřovací základ pro pojistné na SZ a nikoliv na jeho hrubou mzdu (i když je v mnoha případech stejná). Pokud je v podmínkách pro poskytování příspěvku na penzijní připojištění uvedena vazba na hrubou mzdu, je třeba stanovit alespoň minimální příspěvek, který by byl poskytnut i v případě, že zaměstnanec nemá žádný příjem, např. z důvodu nemoci a potom by rovněž nebylo třeba odvod pojistného provést.
55/05 Zaměstnanec nastoupil do naší organizace od 12. 1. 2005. Před tím pracoval v jiné organizaci do 11. 1. Jde nám o to, jak tomuto zaměstnanci stanovit nárok na dovolenou v případě, že odpracuje celý kalendářní rok. Bude mít nárok na jedenáct nebo dvanáct dvanáctin z celkového nároku?
Podle § 10 odst. 1 NV 108/94 Sb., kterým se provádí ZP náleží poměrná část dovolené (1/12) též za kalendářní měsíc, v němž zaměstnanec změnil zaměstnání, pokud skončení u dosavadního zaměstnavatele a vznik pracovního poměru u nového zaměstnavatele na sebe bezprostředně navazují. Poměrnou část dovolené mu poskytne zaměstnavatel, u kterého byl v pracovním poměru déle než polovinu měsíce. Z toho vyplývá, že Vašemu zaměstnanci bude náležet dovolená v délce celoročního nároku, pokud bude jeho pracovní poměr trvat po celý kalendářní rok.
56/05 Zaměstnankyně má dvě děti a pracuje na zkrácený úvazek 3 hodiny denně s platem 3500 Kč. Z její mzdy není srážena žádná daň, protože uplatníme odpočet 3170 Kč. Můžeme této osamělé zaměstnankyni vyplácet měsíční daňový bonus nebo jí bude poskytnut až při ročním zúčtování záloh?
Podle Pokynu MF D-274 k poskytování měsíčního daňového bonusu a podle NV 303/95 Sb. o minimální mzdě bude Vaší zaměstnankyni daňový bonus náležet, protože je u ní dodržena poměrná část minimální mzdy, která činí 2695 Kč (7185x15:40), což je méně než jí vyplácená mzda.
57/05 Zaměstnanec, který utrpěl pracovní úraz, je v pracovní neschopnosti již třetí měsíc a požaduje po nás náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti. Můžeme mu ji vyplatit dříve? Doposud jsme vždy tuto náhradu vypláceli až po skočení pracovní neschopnosti.
V § 205b odst. 3 ZP se říká, že „náhradu za ztrátu na výdělku vyplácí zaměstnavatel pravidelně jednou měsíčně“. Z toho vyplývá, že je třeba v každém měsíci provést výpočet rozdílu mezi nemocenským a průměrným výdělkem před vznikem úrazu a zaměstnanci tuto částku vyplatit. Vyplacené částky by potom bylo možno si refundovat s příslušnou pojišťovnou.
58/05 Zaměstnanci, který používá služební vozidlo i k soukromým účelům, přidaňujeme k hrubé mzdě 1% pořizovací ceny vozidla. Jak postupovat v případě, že byl zaměstnanec po celý měsíc v pracovní neschopnosti a nemá žádnou mzdu?
Pokud smlouva o poskytnutí vozidla k služebnímu a soukromému užívání nebyla zrušena, je třeba navyšovat základ daně i v měsíci, ve kterém byl po celou dobu práce neschopen. V tomto případě se mu vypočtená daň z 1% vstupní ceny buď odečte od nemocenských dávek, nebo pokud se jedná o malou organizaci a nemocenskou vyplácí OSSZ, tak je třeba částku složit do pokladny resp. ji uhradit v nejbližším měsíci, kdy bude mít zaměstnanec příjem ze zaměstnání.