2/ ZMĚNA V ZÁKONU 592/92 Sb. O POJISTNÉM NA VZP


   Zákonem 545/2005 Sb. se mimo zákona o daních z příjmů změnil i zákon 592/2005 Sb. o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění. Tato změna vrátila tento zákon do stavu před 30. březen 2005, kdy byla provedena jeho poslední novela. Novelou se do zákona dostal naprostý nesmysl tím, že zákonodárci zapomněli po vložení nového odstavce, přečíslovat některé jiné odstavce. Takže od 30. 3. 2005 se měl při poskytnutí neplaceného volna u osob, za které je plátcem pojistného stát, navýšit jejich vyměřovací základ o poměrnou část minimální mzdy za dny neplaceného volna (viz dotaz č. 114 v DIS 15/2005). Toto se týkalo i ostatních skupin uvedených v odstavci 8 (např. osob, které celodenně osobně a řádně pečují alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o 2 děti ve věku do 15 let věku).
   Tím, že se v § 3 odst. 5 písm. b) nahradila slova „v odstavci 7“ slovy „v odstavci 8 nebo odstavci 9 písm. c)“, se od 1. 1. 2006 nebude navyšovat vyměřovací základ u osob, za které je plátcem pojistného stát, při poskytnutí neplaceného volna. Z odkazu na odst. 9 písm. c) vyplývá, že toto navýšení se nebude provádět ani u neplaceného volna, pokud se zaměstnanec stal v průběhu rozhodného období osobou, za kterou platí pojistné stát.

   Přechodné ustanovení ke změně tohoto zákona zní:
„U zaměstnavatele, který v době od 30. března 2005 do nabytí účinnosti tohoto zákona neuhradil pojistné za dobu pracovního volna bez náhrady příjmu za zaměstnance, na něhož se vztahuje ustanovení § 3 odst. 8, nemusí toto pojistné zpětně doplácet. U zaměstnavatele, který pojistné podle předchozí věty uhradil, se příslušná částka považuje za přeplatek“.
   Z toho vyplývá, že zaměstnavatel, který si tohoto „nesmyslu“ v zákonu vůbec nevšiml, nebude muset nic doplácet. Naopak zaměstnavatel, který si „nesmyslu“ všiml a řídil se jím, bude muset požádat příslušnou zdravotní pojišťovnu o vrácení přeplatku na pojistném.