5/ ODPOVĚDI NA DOTAZY
4/06 V současné době se nám vrátila zaměstnankyně po rodičovské dovolené, kterou čerpala do 2 let věku dítěte. Chtěli bychom s ní skončit pracovní poměr pro nadbytečnost (§ 46 odst. 1 písm. c). Podle našeho názoru již není chráněna před výpovědí, protože v § 48 odst. 1 písm. d) se říká, že ochrannou dobou je doba, kdy zaměstnankyně čerpá rodičovskou dovolenou. Je náš postup správný?
V § 48 odst. 1 písm. d) se sice změnil od 1. 10. 2004 text, že zaměstnavatel nesmí dát výpověď v ochranné době, kterou je doba čerpání rodičovské dovolené. Podle tohoto znění by skutečně mohla být dána výpověď, ale podle § 155 ZP může zaměstnavatel výpovědí rozvázat pracovní poměr se zaměstnankyní trvale pečující o dítě mladší než tři roky jen zcela výjimečně v případech uvedených v § 46 odst. 1 písm. a) a b) a v § 53. Z toho vyplývá, že této zaměstnankyni nelze v současné době dát výpověď podle § 46 odst. 1 písm. c).
5/06 Zaměstnanec měl z roku 2004 nevyčerpáno 12 dnů dovolené. V roce 2005 z tohoto nároku nevyčerpal ani jeden den z důvodu, že od 18. 4. až do konce roku byl v pracovní neschopnosti. Můžeme tomuto zaměstnanci dovolenou proplatit, když nárok je u nás na 4 týdny dovolené?
Podle § 110b odst. 2 lze náhradu mzdy za 4 týdny nevyčerpané dovolené poskytnout zaměstnanci pouze v případě skončení pracovního poměru. Z toho vyplývá, že tomuto zaměstnanci nárok na dovolenou zanikl z důvodu jejího nevyčerpání ani do konce následujícího kalendářního roku (§ 109 odst. 2 ZP).
6/06 Náš nový zaměstnanec má na potvrzení o zaměstnání uvedeny dvě srážky ze mzdy, první je přednostní pro Finanční úřad a nabyla účinnosti 4. 8. 2004 a druhá je nepřednostní pro firmu PROFIREAL a dohoda o srážkách byla předložena dne 26. 3. 2004. Zajímá nás, v jakém pořadí budeme srážky ze mzdy provádět?
V tomto případě bude třeba postupovat podle § 293 odst. 2 občanského soudního řádu, podle kterého se zachovává pořadí pohledávek i u nového plátce mzdy. Vzhledem k tomu, že jako první byla předložena předchozímu plátci dohoda o srážkách od PROFIREALU, bude se tato uspokojovat z první třetiny postižitelné výše příjmu a teprve pokud by něco zbylo, tak to bude použito na úhradu pohledávky FÚ. Z druhé třetiny se bude vždy vykrývat pohledávka FÚ, protože se jedná o pohledávku přednostní.
7/06 Dáváme zaměstnanci výpověď ze zdravotních důvodů podle § 46 odst. 1 písm. d) ZP. Ve vnitřním předpisu nemáme stanoveno, že budeme poskytovat v tomto případě odstupné. Má zaměstnanec i přesto nárok na odstupné?
Podle § 60a odst. 2 ZP lze v KS sjednat nebo ve vnitřním předpisu stanovit, že zaměstnanci, který končí pracovní poměr ze zdravotních důvodů, náleží odstupné za podmínek a ve výši násobku průměrného výdělku stanovených v KS nebo ve vnitřním předpisu. Jelikož Váš vnitřní předpis takovéto ustanovení neobsahuje, nemá zaměstnanec na odstupné nárok.
8/06 Máme zaměstnankyni na rodičovské dovolené do 3 let věku dítěte. V současné době bychom potřebovali, aby tato zaměstnankyně nastoupila do zaměstnání dříve (dítěti jsou teprve cca 2 roky). Ona s tímto souhlasí, protože se jí o dítě bude starat babička. Může tato zaměstnankyně nastoupit z rodičovské dovolené před uplynutím doby, o kterou požádala?
Pokud je oboustranný souhlas s dřívějším nástupem do zaměstnání, tak není problém se se zaměstnankyní takto dohodnout. Složitější situace je v případě, že by s tímto krokem zaměstnankyně nesouhlasila, protože podle § 158 ZP je zaměstnavatel povinen tuto rodičovskou dovolenou poskytnout a bez souhlasu zaměstnankyně po ní nemůže požadovat dřívější nástup.
9/06 Naše organizace byla dříve rozpočtovou organizací a od roku 2002 se z nás stala společnost s ručením omezeným. Převzali jsme způsob odměňování obdobný, jako byl podle zákona o platu a zaměstnancům vystavujeme platový výměr, který obsahuje údaje o všech poskytovaných složkách mzdy. Musíme tento výměr při každé změně některých údajů v něm uvedených měnit?
Jelikož odměňování v s.r.o. se řídí zákonem 1/92 Sb. o mzdě, nevztahuje se na Vás již § 20a zákona o platu, který ukládá zaměstnavateli povinnost vydat zaměstnanci platový výměr, jenž musí obsahovat všechny poskytované složky platu. U s.r.o. a jiných podnikatelských organizací platí § 18 odst. 1 zákona 1/92 Sb., podle kterého se musí mzda sjednat nebo stanovit písemně před výkonem práce. Tzn., jestliže zaměstnanci stanovím mzdovým výměrem mzdu ve výši xxx Kč a dále v něm uvedu, že k této mzdě budou poskytovány další složky mzdy, které jsou uvedeny ve vnitřním mzdovém předpisu nebo kolektivní smlouvě, nemusím tento mzdový výměr měnit do doby, než změním mzdu sjednanou v původním výměru.
10/06 Zaměstnankyně odešla do starobního důchodu 6. 1. 2006. Od 9. 1. s ní bude uzavřen nový pracovní poměr na dobu určitou do 31. 12. 2006, tzn., že od nás obdrží vlastně dva příjmy. Z kterého příjmu máme v měsíci lednu uplatnit slevu na dani na poplatníka (600 Kč)? Prohlášení k dani podepsala pro oba dva pracovní vztahy.
Podle § 38h odst. 1 srazí plátce daně zálohu ze zdanitelné mzdy. Zdanitelnou mzdou se rozumí úhrn příjmů ze závislé činnosti zúčtovaný nebo vyplacený za kalendářní měsíc. Z toho vyplývá, že se příjmy vyplacené v měsíci lednu sečtou, vypočte se záloha na daň a ta se sníží o slevu na poplatníka, tj. o 600 Kč. Žádné „oddělené zdanění“ nepřichází v úvahu.
11/06 Zaměstnankyně uvedená v předchozím dotazu má ještě dceru, která studuje a nedosáhla věku 26 let. Může na ni maminka, která pobírá starobní důchod, uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované dítě a jakou formou?
Poživatelé starobního důchodu můžou uplatnit všechny slevy na dani uvedené v § 35ba s výjimkou slevy na poplatníka (7200 Kč za rok), kterou můžou uplatnit pouze v případě, že nebyli poživateli tohoto důchodu k 1. 1. nebo jeho vyplacená výše nepřekročila 38040 Kč za zdaňovací období. Forma uplatnění daňového zvýhodnění bude záležet na výši příjmu. Tzn., že se uplatní buď sleva na dani až do výše daňové povinnosti, nebo se mu poskytne měsíční daňový bonus (jeho výše musí činit alespoň 50 Kč). Pochopitelně, že poživatel starobního důchodu nemůže uplatnit ještě slevu na studium, protože přesahuje věk pro jeho poskytování, tj. 26 resp. 28 let.