5/ REKAPITULACE POVINNOSTÍ ZAMĚSTNAVATELŮ A NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ZMĚN, KTERÉ PŘINÁŠÍ NOVÝ ZÁKONÍK PRÁCE, ANEB NA CO SI MUSÍ DÁT POZOR ZAMĚSTNAVATELÉ OD 1. 1. 2007
Toto bude aktuální při sledování, zda nebyla porušena zásada, „co není zakázáno je dovoleno“. Sporné body, od kterých se nelze odchýlit (a to ani ve prospěch zaměstnance) jsme uvedli v DIS 11.
Ta je uvedena v § 2 odst. 3 až 5 a podle našeho názoru dost srozumitelně! „Strašení vykladačů“, že lze uzavírat tzv. „nepojmenované smlouvy“ podle § 51 občanského zákoníku se nám jeví jako zavádějící, protože v obou zákonech se říká, že nesmí tato smlouva odporovat obsahu nebo účelu tohoto zákona. A ze ZP vyplývá, že základním pracovněprávním vztahem jsou pracovní poměr a právní vtahy založené dohodami mimo pracovní poměr (§ 3). Uvidíme, co ještě vykladači objeví…
Jmenování bude přicházet v úvahu pouze u vedoucích
organizačních složek státu a dalších skupin zaměstnanců „státní sféry“
uvedených v § 33 odst. 3.
POZOR: podle přechodného ustanovení uvedeného v § 364
odst. 3 se pracovní poměry založené jmenováním považují za pracovní poměry
založené pracovní smlouvou. Toto neplatí u vyjmenovaných skupin „státní sféry“
uvedených v § 33 odst. 3 ZP. Zaměstnavatelé, na které se již povinnost jmenovat
určité skupiny zaměstnanců do funkce nevtahuje, nemusí z tohoto důvodu provádět
žádné kroky, protože se jmenování automaticky změní na pracovní smlouvu.
POZOR: tím, že se jmenování změní na pracovní smlouvu,
nebude možné tyto zaměstnance z funkce odvolat a ani se jí nebudou moci vzdát…
Doporučuje se proto s těmito zaměstnanci sjednat po 1. 1. 2007, že je možno je z
této funkce odvolat (s tím, že jim bude v tomto případě nabídnuto místo
odpovídající jejich kvalifikaci) a zároveň se budou moci této funkce vzdát. Pokud
by to ujednání nebylo, bylo by možné ukončit tyto pracovní smlouvy jen způsoby
uvedenými v ZP, tj. dohodou, výpovědí nebo okamžitým zrušením
Toto platí i v případě, že je pracovní smlouva sjednána na dobu kratší než jeden měsíc. Zde se dosud nemusela sjednat písemně.
V případě, že se pravidelné pracoviště liší od místa výkonu práce, je třeba udělat dodatek pracovní smlouvy, kde se pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad konkrétně uvede. Např. u zaměstnance, který má sjednáno jako místo výkonu práce jiné místo, než z kterého vyjíždí na pracovní cesty, bude třeba tento dodatek udělat.
Dosud se do zkušební doby započítávaly překážky v práci v rozsahu nejvýše deseti pracovních dnů. Nově se může zkušební doba prodloužit o veškeré překážky v práci. Např. u zaměstnance, který byl v pracovní neschopnosti sedm dnů, se zkušební doba prodlužuje o sedm dnů.
Nově lze zaměstnance vyslat na pracovní cestu na základě dohody s ním. Stávající pracovní smlouvy však není třeba měnit.
Tzn., že i při výpovědi z tzv. „organizačních důvodů“, bude výpovědní doba pouze 2 měsíce. Tato výpovědní doba platí jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance.
Pokud nemůže zaměstnanec dále konat svoji práci na základě lékařského posudku, lze mu dát nově výpověď, ale náleží mu dvanáctinásobek odstupného…
Odstupné náleží podle § 67 ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Dosud byl nárok na náhradu mzdy za výpovědní dobu.
Zde došlo k nárůstu výše odstupného o jednonásobek průměrného výdělku, a to z důvodu zkrácení výpovědní doby na 2 měsíce.
Možnost požádat soud o snížení náhrady je od 1. 1. 2007 zrušena!
Tyto tzv. „vedlejší pracovní poměry“ se změní na
pracovní poměry, a to se všemi právy a povinnostmi. Např. jejich ukončení bude
možné pouze podle § 48 ZP, tj. dohodou, výpovědí ze strany zaměstnavatele nebo ze
strany zaměstnance a okamžitým zrušením.
U vedlejších pracovních poměrů se jako náhradní řešení nabízí
jejich ukončení do 31. 12. 2006 a následné uzavření dohody o pracovní činnosti
nebo pracovní poměr na dobu určitou a jeho prodlužování…
Počet hodin odpracovaných na dohodu o provedení práce se zvyšuje, ale musí u ní být, stejně jako u dohody o pracovní činnosti, dodržena minimální mzda.
Pracovní pohotovost na pracovišti je nově pracovní dobou. Z toho důvodu byl zrušen maximální počet hodin pohotovosti na pracovišti (400). Pracovní pohotovost může být konána jen na jiném místě dohodnutém se zaměstnancem, odlišném od pracovišť zaměstnavatele.
Pokud se tyto směny vzájemně překrývají o více než jednu hodinu, nejedná se o směnný režim a nemusí být těmto zaměstnancům zkrácena pracovní doba…
POZOR: mladistvým zaměstnancem je nově zaměstnanec mladší 18 let. Dosud byl mladistvým zaměstnanec mladší 16 let. V případě, že máte s takovýmto zaměstnance sjednán pracovní poměr na dobu neurčitou, je třeba změnit týdenní pracovní dobu na 30 hodin týdně a délka jeho směny nesmí přesáhnout 6 hodin! Dále nesmí tito zaměstnanci pracovat přesčas a v noci. Přestávka v práci je třeba poskytnout po 4,5 hodinách nepřetržité práce atd…
Toto „zpřísnění“ může způsobit některým zaměstnavatelům problémy. Doporučujeme využít zásady „co není zakázáno, je dovoleno“ a sjednat si v KS nebo stanovit ve vnitřním předpisu, že „průměrná týdenní pracovní doba musí být, při pružné pracovní době a jejím rovnoměrném rozvržení, naplněna ve čtyřtýdenním vyrovnávacím období“. POZOR: při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby je vyrovnávací období nejvýše čtyřtýdenní a od tohoto ustanovení se nelze odchýlit!
Kromě toho je třeba vést na každého zaměstnance účet pracovní doby a účet mzdy. Vyrovnávací období nesmí překročit 26 týdnů po sobě jdoucích (v KS lze sjednat 52 týdnů). Podrobnější výklad ke kontům pracovní doby najdete v mimořádném DISu 2 a v DIS 10/2006.
Vzhledem k tomu, že došlo k zrušení zákona 1/92 Sb. o mzdě a zákon 143/92 Sb. o platu již platí jen pro vojáky z povolání, je třeba od ledna 2007 postupovat podle §§ 109 až 144 ZP. Komentář ke všem změnám najdete v DIS 10/2006 na str. 1 - 9. Některé důležité změny uvádíme níže…
Tzn., že od zúčtování za měsíc leden 2007 je třeba dodržet minimální mzdu u dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. Výše minimální mzdy a zaručené mzdy najdete v mimořádném DIS č. 3, který vydáme ihned po jejich schválení vládou.
Tato úprava se týká zaměstnavatelů, kteří poskytují zaměstnancům mzdu. Pokud má tento zaměstnavatel odbory a dohodne se s nimi, může být výše příplatku sjednána v KS jinak. Např. ve výši 6 Kč za odpracovanou hodinu…
Pokud bude minimální mzda schválena v navržené výši, tj. 48,10 Kč, musí zaměstnanec obdržet příplatek minimálně ve výši 4,81 Kč za každou hodinu odpracovanou ve ztíženém pracovním prostředí. Týká se zaměstnavatelů, kteří poskytují zaměstnancům mzdu.
Zaměstnavatelé, kteří poskytují zaměstnancům mzdu, musí za každou hodinu odpracovanou v sobotu nebo neděli poskytnout příplatek 10% průměrného výdělku. Tato výše nelze snížit, a to ani v kolektivní smlouvě.
Zde bude třeba přehodnotit všechny příplatky za vedení resp. za zastupování podle § 124 a nově stanovit výši těchto příplatků, protože je stanovena v procentech z platového tarifu (dosud v Kč).
Tzn., že těmto zaměstnancům by měly být, od zúčtování platu za leden 2007, proplaceny všechny odpracované přesčasové hodiny…
Zde je třeba si uvědomit, že se jedná o odměnu při pracovní pohotovost mimo pracoviště. Podle nového ZP je pracovní pohotovost na pracovišti považována za pracovní dobu a náleží za ni mzda nebo plat!
Tzn., že pokud zaměstnanec odpracuje v měsíci lednu 2007 v noci 15,75 hodiny, bude třeba mu poskytnout příplatek za práci v noci za 15,75 hodiny…
Vzhledem k tomu, že se tyto složky mzdy doplnily i do
Občanského soudního řádu, je třeba provést srážky na základě výkonu
rozhodnutí podle nové úpravy, a to již z prosincové mzdy nebo platu!
POZOR: Novou výši nezabavitelných částek bude
schvalovat vláda až 12. 12. 2006 a my ji uvedeme do mimořádného čísla č. 3.
Jakékoliv dohody o srážkách, předložené
zaměstnavateli po 31. 12. 2006, je možné provádět jen v případě, že s nimi
zaměstnavatel bude souhlasit.
POZOR: srážky na základě výkonu rozhodnutí a
pohledávky výživného jsme povinni srážet i nadále.
Tím, že se zrušil zákon 119/92 Sb. o cestovních náhradách, je třeba při jejich poskytování postupovat podle paragrafů ZP. Nejdůležitější změny oproti stávající úpravě najdete v DIS 10/2006 na str. 13 až 17.
Tzn., že náhradu mzdy za dobu prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti, začnou zaměstnavatelé vyplácet od 1. 1. 2008 (§§ 192-194) a se zaměstnancem bude možno ukončit pracovní poměr ve zkušební době i v době prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti (§ 66).
Pokud zaměstnanec neodpracoval 60 dnů, náleží mu
dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za každých 21 odpracovaných
dnů. Stejně se bude dovolená krátit za každých dalších 21 zameškaných směn o
další jednu dvanáctinu.
Jestliže poměrná část dovolené činí necelý den, zaokrouhlí se na
půlden.
U žen, které nepožádaly o čerpání dovolené ihned po skončení
mateřské dovolené se doplnilo, že „nemůže-li zaměstnavatel určit čerpání
dovolené ani do konce příštího kalendářního roku z důvodu čerpání rodičovské
dovolené, určí dobu čerpání této dovolené po skončení rodičovské
dovolené“.
Zaměstnancům s pracovní dobou nerovnoměrně rozvrženou může být
poskytnuta náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku odpovídajícího
průměrné délce směny.
Pokud zaměstnanec požádá o to, aby byl údaj o průměrném výdělku uveden v odděleném potvrzení, je zaměstnavatel povinen mu vyhovět.
Nově bude používán pouze průměrný hodinový
výdělek. Pokud bude třeba použít průměrný hrubý měsíční výdělek,
přepočítá se průměrný hodinový výdělek na jeden měsíc podle průměrného
počtu hodin připadajících na jeden měsíc v průměrném roce, a ten je 365,25 dne.
Průměrný hodinový výdělek se vynásobí týdenní pracovní dobou zaměstnance a
koeficientem 4,348 (průměrný počet týdnů v průměrném roce).
Pravděpodobný výdělek se použije, jestliže zaměstnanec neodpracuje
alespoň 21 dnů. Při jeho zjištění se vychází z obvyklé výše jednotlivých
složek mzdy nebo platu nebo ze mzdy resp. platu zaměstnanců vykonávajících stejnou
práci.
Nově se zavádí, jak se zjišťuje průměrný výdělek u zaměstnanců,
pracujících na základě dohod mimo pracovní poměr.
Zde se říká, že „podle dosavadních právních
předpisů se řídí právní úkony týkající se vzniku, změny a skončení
pracovního poměru, dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, jakož
i další právní úkony učiněné před 1. 1. 2007, i když jejich právní účinky
nastanou až po tomto dni“.
Spory se vedou hlavně o tom, proč zaměstnanec, kterému byla dána výpověď v
měsíci listopadu, bude běžet podle tohoto znění tříměsíční výpovědní lhůta
a při skončení pracovního poměru obdrží tříměsíční odstupné… Uvidíme s
jakými dalšími problémy s tímto přechodným ustanovením přijdou
„vykladači“…