6/ ODPOVĚDI NA DOTAZY
82/06 Zaměstnanec má u nás hlavní pracovní poměr a chceme s ním sjednat dohodu o provedení práce na jinou činnost, než kterou vykonává podle pracovní smlouvy. Jak to bude s odvodem pojistného na SZ a VZP a daně z příjmů u tohoto zaměstnance? Musí se výše odměny přičíst k jeho vyměřovacím základům pro pojistné a k základu daně?
Jelikož dohoda o provedení práce nezakládá účast na nemocenském pojištění, není třeba navyšovat vyměřovací základy pro pojistné na SZ ani pro pojistné na VZP. Pro účely daně z příjmů se ale veškeré příjmy plynoucí poplatníkovi od jednoho plátce sčítají. Z toho vyplývá, že pojistné na SZ a VZP se srazí pouze z příjmu, který mu plyne z pracovního poměru a takto zjištěný základ daně se navýší o odměnu z dohody o provedení práce. Ze součtu těchto částek bude vypočtena daň podle měsíční tabulky.
83/06 Dne 28. 11. 2006 nám zemřel zaměstnanec, který již měl vyčerpanou celou dovolenou z roku 2006, tj. u nás 25 dnů. Musíme tomuto zaměstnanci srazit přečerpanou část dovolené? Pokud ano, tak jakým způsobem to máme provést?
Podle § 260 odst. 3 zákoníku práce zanikají peněžité nároky zaměstnavatele smrtí zaměstnance, s výjimkou nároků, o kterých bylo pravomocně rozhodnuto nebo které zaměstnancem před smrtí písemně uznány… Z toho vyplývá, že náhradu mzdy za „přečerpanou“ dovolenou, nelze bývalému zaměstnanci srazit.
84/06 Jsme organizace, která poskytuje zaměstnancům plat podle zákona 143/92 Sb. o platu. Svátek 28. 10. připadl v letošním roce na sobotu. Které příplatky zaměstnanci přísluší v případě, že pracoval v tento den a nechce si za tuto práci vyčerpat náhradní volno? Zaměstnanec neměl na tento den rozvrženou směnu.
Tomuto zaměstnanci náleží za práci v sobotu 28. 10. dosažený plat a příplatek ve výši 100% průměrného výdělku za práci ve svátek, příplatek 25% průměrného výdělku za práci v sobotu a 50% průměrného výdělku za práci přesčas v den nepřetržitého odpočinku v práci.