1/ JAK TO BUDE S NOVÝM ZÁKONEM O NEMOCENSKÉM POJIŠTĚNÍ?


   V současné době proběhly v médiích zprávy o „úpravách“ zákona 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění ještě před jeho účinností, tj. před 1. 1. 2007.

      CO JE DŮVODEM K ZMĚNÁM V ZÁKONU?
   Zjednodušeně řečeno je důvodem „neutěšený“ stav státní pokladny v ČR a rostoucí zadluženost státu. Ministerstvu financí by údajně v rámci státního rozpočtu na rok 2007 chyběly prostředky, které by zůstaly zaměstnavatelům formou snížení pojistného o 1,9% na úhradu prvních 14 dnů pracovní neschopnosti.
   Faktické zdůvodnění tohoto kroku je takové, že zaměstnavatelé by si měli „zvyknout“ na nový zákon o NP a proto se zavede postupně, tj. v roce 2007 se bude pojistné odvádět v plné výši a vyplacené náhrady mzdy si budou zaměstnavatelé odečítat od odváděného pojistného na SZ. V roce 2008 by se odvod pojistného na SZ snížil zaměstnavatelům o 1% a refundovala by se jim polovina výdajů na vyplacenou náhradu mzdy a teprve v roce 2009 by se uplatnil systém, který je v současném znění zákona 187/2006 Sb., tj. snížení odvodu pojistného na SZ o 1,9% a hrazení náhrady mzdy za prvních 14 dnů pracovní neschopnosti zaměstnavatelem plně.

      NÁŠ NÁZOR NA TOTO ŘEŠENÍ
   Pokud nebudou současně sníženy redukční hranice uvedené v § 21 zákona 187/2006 Sb. o NP, nepřinese toto opatření do státní pokladny vůbec nic… Proto očekáváme, že současně by mohlo dojít i k snížení zápočtu denního vyměřovacího základu cca na 90% částek, které jsou v zákonu uvedeny… Pochopitelně, že zákonodárci budou muset změnit i spoustu dalších zákonů, které by se změnily úpravou zákona o NP (jestli toho ovšem budou schopni při současné situaci…).

      ZÁVĚR
   Vzhledem k tomu, že zákon 187/2006 Sb. by měl (i když s určitými úpravami) vstoupit v platnost, dokončíme dnes výklad k němu (viz bod 2). O konečném znění tohoto zákona budete informováni na listopadových seminářích a v informačním servisu ihned po jeho schválení.