7/ ODPOVĚDI NA DOTAZY
31/07 Máme s brigádnicí uzavřenou dohodu o pracovní činnosti na celý rok 2007. V červnu 2007 ukončila studium na SŠ maturitou a sdělila nám, že již dále pokračovat ve studiu nebude. Můžeme ji ještě za měsíce červenec a srpen poskytnout slevu na studium a brát ji jako studenta pro zdravotní pojištění?
Vzhledem k tomu, že dohoda o pracovní činnosti je uzavřena na celý rok 2007, bude pro uplatnění slevy na studium v měsících červenci a srpnu rozhodné, zda tato zaměstnankyně pracovala v těchto měsících v rozsahu, který zakládá účast na pojištění (tzn., že dosáhla měsíční příjem 400 Kč nebo vyšší). Pokud byl příjem 400 Kč nebo vyšší, nejedná se již v těchto měsících o soustavnou přípravu na budoucí povolání a přestává za ni být plátcem pojistného na VZP stát. Tzn., že za měsíc červenec a srpen bylo třeba odvést pojistné na VZP minimálně z minimální mzdy (z 8000 Kč) a nemohl se již uplatnit odpočet slevy na dani na studium ve výši 200 Kč. Rovněž rodiče si ji již neměli uplatnit jako vyživované dítě pro účely daňového zvýhodnění v těchto měsících.
32/07 Syn naší zaměstnankyně přerušil studium na VŠ v listopadu 2006. Od měsíce září 2007 pokračuje opět ve studiu stejné VŠ. Můžeme u zaměstnankyně uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované dítě již za měsíc září 2007 nebo až od měsíce října?
Podle § 35c odst. 10 zákona 586/92 Sb. o daních z příjmů lze daňové zvýhodnění uplatnit již v kalendářním měsíci, ve kterém se dítě narodilo, nebo ve kterém začíná soustavná příprava dítěte na budoucí povolání. V případě přerušení studia začíná soustavná příprava od měsíce, kdy začíná pokračovat ve studiu, tj. ve Vašem případě od měsíce září.
33/07 Dne 10. 9. 2007 k nám nastoupila do zaměstnání paní, která ukončila předchozí zaměstnání 9. 9. 2007. Je nám jasné, že ji poskytneme poměrnou část dovolené za měsíc září 2007 my. Ale zajímalo by nás, jak spočteme poměrnou část dovolené, když u předchozího zaměstnavatele byla délka dovolené 5 týdnů a v naší organizaci je pouze 4 týdny?
Vzhledem k tomu, že poměrnou část dovolené poskytuje podle § 212 odst. 3 ZP již nový zaměstnavatel, poskytne ji ve výši jedné dvanáctiny, která odpovídá výměře dovolené platné u něho. Tzn., že ji bude náležet jedna dvanáctina ze čtyř týdnů dovolené, tj. 1,5 dne.
34/07 Od 1. 9. 2007 se v naší kolektivní smlouvě změnila délka týdenní pracovní doby ze 37,5 hod. na 40 hodin. Musíme těmto zaměstnancům změnit výši průměrného výdělku pro pracovněprávní účely? V případě, že ano, tak jakým způsobem to provedeme?
Ve Vašem případě není třeba žádný přepočet průměrného výdělku provádět, protože v případě jeho použití budete poskytovat průměrný výdělek z předchozího čtvrtletí, ale poskytnete jej nikoliv za 7,5 hod., ale za 8 hodin.
35/07 Pracovnice z Jihlavy jede s dítětem k lékaři do Prahy na odborné vyšetření. Má však noční směnu od 22,00 do 6,00 hod. a potom by měla jet na toto vyšetření. Má nárok na náhradu mzdy - doprovod rodinného příslušníka k lékaři?
Podle bodu 8 přílohy k NV 590/2006 Sb. se poskytne pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Jelikož zaměstnankyně žádné pracovní volno nečerpala (směnu měla již odpracovanou), náhrada mzdy ji nenáleží.