1/ DOTAZY K ROČNÍMU ZÚČTOVÁNÍ ZÁLOH ZA ROK 2006


   Je třeba, aby si náš zaměstnanec uplatnil minimální základ daně, když zároveň podniká a jeho příjmy z podnikání snížené o výdaje na jejich dosažení byly za rok 2006 cca 20 tis. Kč?

   Podle § 7c odst. 1 musí být základ daně (§ 5) u poplatníka s příjmy podle § 7 odst. 1 písm. a) až c) alespoň 112900 Kč. Základ daně tvoří podle § 5 součet dílčích základů daně podle §§ 6 až 10. Z toho vyplývá, že pokud Váš zaměstnanec dosáhl v roce 2006 příjmů ze zaměstnání alespoň ve výši 93000 Kč (což je pravděpodobné), nemusí se u něho minimální základ daně uplatnit, protože příjmy z podnikání v součtu s příjmy ze zaměstnání dosáhnou výše minimálního základu daně.


   Zaměstnanec požaduje uplatnění odpočtu daru fyzické osobě (svému nezletilému synovi) na pořízení motorového vozíku pro invalidy. K tomu přiložil potvrzení dítěte o převzetí daru a fakturu o jeho zakoupení, z které je zřejmé, že polovina je hrazena formou jednorázového příspěvku od zdravotní pojišťovny. Na potvrzení o převzetí daru je ale podepsán zaměstnanec za nezletilé dítě, jako jeho zákonný zástupce. Je možné na základě těchto dokladů dar odečíst?

   Jestliže je podle přílohy č. 4 vyhl. 182/91 Sb. hrazen zdravotní pojišťovnou motorový vozík pro invalidy pouze z 50% jeho ceny, může zaměstnanec uplatnit jím uhrazenou zbývající částku formou poskytnutého daru. Doklady jím předložené jsou podle stanoviska MF dostačující, protože v případě nezletilého dítěte podepisuje převzetí daru jeho zákonný zástupce. I v případě tohoto daru je třeba dodržet obecné podmínky pro jeho uplatnění, tj., že dar činí alespoň 1000 Kč a nejvýše lze uznat 10% ze základu daně.


   Zaměstnáváme poživatele starobního důchodu, který podepsal prohlášení k dani a neuplatňoval žádnou nezdanitelnou částku. Nyní by si chtěl uplatnit daňové zvýhodnění na dceru a vnučku. Doložil nám rodný list dcery i jejího dítěte a čestně prohlásil, že svobodná dcera studuje a je bez vlastních příjmů a žije s ním v domácnosti. Můžeme u něho uplatnit daňové zvýhodnění na dceru i vnučku? Kromě toho nám předložil smlouvu na soukromé životní pojištění a potvrzení pojišťovny o výši zaplaceného pojistného. Může se u starobního důchodce uplatnit odpočet z titulu zaplaceného pojistného?

   Nejprve je třeba uvést, že u poživatele starobního důchodu, který tento důchod pobíral k 1. 1. 2006, lze odečíst všechny řádně prokázané nezdanitelné částky (§ 15) a uplatnit i slevy na dani podle § 35ba s výjimkou částky na poplatníka (7200 Kč) a s výjimkou slevy na „studium“. Tzn., že Vašemu zaměstnanci se uplatní nezdanitelná částka za platbu na soukromé životní pojištění. Dále je možné uplatnit daňové zvýhodnění na studující dceru (musí doložit potvrzením o studiu) a jelikož podle odst. 6 § 35c se za vyživované dítě považuje i vnuk a vnučka, pokud jeho rodiče nemají vlastní příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit, uplatní si daňové zvýhodnění i na vnučku. Zde předpokládáme, že dcera není starší než 26 let.


   Zaměstnanec nám v měsíci květnu 2006 oznámil, že jeho syn zanechal studia na VŠ ke dni 12. 5. 2006. Od měsíce června jsme mu zastavili odpočet daňového zvýhodnění na dítě. V měsíci září nám přinesl potvrzení z jiné VŠ, že je jeho syn jejím studentem od 16. 7. 2006. Od měsíce září mu opět poskytujeme daňové zvýhodnění. Zajímalo by nás zda mu můžeme v rámci ročního zúčtování odečíst devět dvanáctin z částky 6000 Kč nebo snad celou částku?

   Posuzování, zda se jedná o soustavnou přípravu na budoucí povolání, se provede podle zákona 117/95 Sb. o státní sociální podpoře. Podle § 14 odst. 2 písm. c) se za soustavnou přípravu na budoucí povolání na VŠ považuje také doba od ukončení studia na VŠ do dne, kdy se dítě stalo studentem téže nebo jiné VŠ, pokud studium na téže nebo jiné VŠ bezprostředně navazuje na ukončení studia na VŠ, nejdéle však doba 3 kalendářních měsíců následujících po měsíci, v němž dítě ukončilo studium na VŠ. Z toho vyplývá, že se dítě Vašeho zaměstnance bude považovat za vyživované po celý rok 2006, protože pauza mezi studiem na první a další VŠ nepřekročila 3 měsíce. Zde je důležité si uvědomit, že v tomto případě se nehovoří o řádném ukončení studia na první VŠ, jako je tomu v písm. b) odst. 2 § 14, ale pouze o ukončení studia.


   Bude se za vyživované dítě považovat dítě, které studuje střední školu formou dálkového studia? Jak se posuzuje forma dálkového, distančního nebo kombinovaného studia v případě studia na VŠ?

   I v tomto případě najdeme odpověď v zákonu 117/95 Sb. o státní sociální podpoře (§ 12 odst. 1 písm. a), kde se říká, že za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se považuje studium na středních a vysokých školách s výjimkou „dálkového, distančního, večerního nebo kombinovaného studia na středních školách, je-li dítě v době takového studia výdělečně činné nebo má-li nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci“. Z toho vyplývá, že pokud bude dítě studovat střední školu v některé z těchto forem studia, nesmí být v zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění nebo mít nárok na pobírání podpory v nezaměstnanosti, aby je bylo možné uplatnit jako vyživované dítě. Při studiu vysoké školy těmito formami se dítě považuje za vyživované i v případě výkonu výdělečné činnosti, která zakládá účast na nemocenském pojištění.


   Zaměstnanci nám začali opět nosit potvrzení o zaplacené výši pojistného na soukromé životní pojištění. Zajímalo by nás zda můžeme akceptovat kapitálové, investiční a podobné pojistky, když v nich není sjednána pevná částka pro případ dožití?

   Většina pojišťoven přešla na systém vyššího zhodnocení vkladů svých klientů a proto jim nabízí právě tyto produkty, které jsou pojišťovnami vkládány do různých finančních instrumentů (akcií, obligací, podílových fondů apod.) a tím můžou přinést vyšší zhodnocení jejich klientům, ale také nemusí… Z těchto důvodů není u těchto kapitálových nebo investičních pojistek uvedena pevná částka pro případ dožití, protože nemůže být známa. Pokud tyto pojistky splňují ostatní podmínky soukromého životního pojištění, je možné těmto zaměstnancům potvrzené pojistné odečíst.


   Zaměstnankyně u nás pracovala celý rok, měla zde i podepsané prohlášení k dani a její příjmy jsou cca 4000 Kč měsíčně, protože pracuje na zkrácený úvazek. Nyní si donesla potvrzení o příjmech od dalšího plátce, kde měla roční příjmy podléhající dani 24000 Kč, které ji byly vyplaceny v měsících leden až prosinec. Můžeme u této zaměstnankyně provést roční zúčtování?

   Z Vámi uvedeného vyplývá, že tato zaměstnankyně neoprávněně podepsala pro rok 2006 prohlášení k dani pro dva plátce, což zákon o daních z příjmů neumožňuje. Z dotazu se dá usuzovat, že ji byla vyplácena měsíční mzda ve výši 2000 Kč, která měla být podle § 6 odst. 4 zdaněna u dalšího plátce 15% srážkovou daní. V tomto případě by se měla vrátit ke svému dalšímu plátci, který by měl provést opravu zálohové daně na srážkovou. V případě, že u něho uplatňovala i slevu na dani na poplatníka, tak asi žádnou daň nesrážel. Po provedení této opravy by bylo možné u ní roční zúčtování provést, ale pouze z příjmů, které pobírala u Vás, i když se u ní vzhledem k nízkým příjmům během roku žádná zálohová daň asi nesrážela.


   V měsíci listopadu 2006 byla bývalému zaměstnanci vyplacena náhrada mzdy za neplatné rozvázání pracovního poměru. Z této náhrady byla sražena zálohová daň dle měsíční tabulky. Nyní k nám tento zaměstnanec přišel, že by chtěl dodatečně podepsat prohlášení k dani a požádat o roční zúčtování. Je možné v tomto případě roční zúčtování provést?

   Jestliže tento zaměstnanec v roce 2006 nikde nepracoval a nepodepsal prohlášení k dani pro jiného plátce, může jej podepsat do 15. 2. následujícího kalendářního roku na příjmy, které obdržel od Vás. V tomto případě jste u něho povinni provést roční zúčtování záloh, protože dodatečný podpis prohlášení nahrazuje podpis řádný.


   V měsících červnu až srpnu 2006 u nás pracoval student, který měl podepsané prohlášení a zdanitelnou mzdu ve výši 35000 Kč. Nyní si požádal o provedení ročního zúčtování záloh a vychází nám u něho daň po slevě ve výši minus 3000 Kč. Jak máme postupovat dále?

   U tohoto studenta dojde k tomu, že mu bude celá sražená záloha na daň vrácena. Na řádce 19. ale může být uvedena pouze plusová daň v případě minusové částky se uvede nula. Tzn., že u tohoto studenta musí být na ř. 19 uvedena 0. Zde doporučujeme, zkontrolovat si správnost nastavení programu na výpočet daně a daňového zvýhodnění.