6/ ZRUŠENÍ NEPRAVIDELNÉ VÝPOMOCI V NEMOCENSKÉM POJIŠTĚNÍ


   V poslední době informují OSSZ o zrušení tzv. „nepravidelné výpomoci“ v oblasti nemocenské pojištění (§ 18 až § 27 vyhl. 165/79 Sb.), a to z důvodu, že se tento pojem nevyskytuje v zákoníku práce.
   Podle § 18 vyhl. 165/79 Sb. se za zaměstnance na nepravidelnou výpomoc považují zaměstnanci, kteří v pracovním poměru vykonávají sjednané práce jen občas a nepravidelně podle potřeb zaměstnavatele.

   CO K TOMU DODAT…
Ani starý ani nový zákoník práce tento pojem nikdy neznaly… Takže se touto informací ruší něco, co nikdy vůbec nemělo existovat!
Podle zákoníku práce musí být u pracovního poměru vždy rozvržena pracovní doba, což nebylo u nepravidelné výpomoci naplněno. V těchto smlouvách se většinou uvádělo, že „práce bude vykonávána dle potřeb organizace“.
   NÁŠ NÁZOR:
Jestliže zaměstnavatel sjedná se zaměstnancem kratší pracovní dobu a rozvržení pracovní doby tak, že „zaměstnanec bude pracovat v případě onemocnění, OČR nebo čerpání dovolené zaměstnanců střediska xxx“, jedná se o konkrétní rozvržení pracovní doby, které není v rozporu s platným § 13 odst. 3 ZP. Pokud tento zaměstnanec bude pracovat, měl by být nemocensky pojištěn podle § 19 vyhl. 165/79 Sb. pouze v těch měsících, kdy dosáhne zapojitelného příjmu 400 Kč a více. Tzn., že „nepravidelná výpomoc“ nezanikla, nýbrž se musí jen správně zformulovat rozvržení pracovní doby, aby se mohla i nadále používat.
Např. se starobním důchodcem, který před svým odchodem do důchodu dlouhodobě pracoval u zaměstnavatele jako finanční účetní, sjednám pracovní poměr na dobu určitou od 1. 1. do 31. 12. 2007 (max. na jeden rok) s tím, že v rozvržení pracovní doby bude uvedeno, že „bude pracovat v případě onemocnění, OČR nebo čerpání dovolené zaměstnanců finanční účtárny“. V měsících lednu až březnu nedošlo k žádné ze zmíněných událostí, takže nepracoval. Od 30. 4. do 11. 5. si jedna zaměstnankyně čerpá dovolenou a důchodce je povolán k výkonu práce. Pokud by tento důchodce onemocněl, měla by se u něho nemocenská počítat jako u zaměstnanců na nepravidelnou výpomoc.

   Obdobně by se mohl sjednat pracovní poměr na kratší pracovní dobu se studentem, u něhož by se uvedlo, že „bude pracovat ve svém studijním volnu“. Tzn., že by jeho výkon práce byl v době sobot, nedělí, zkouškového období nebo v době, kdy nemá přednášky. Rovněž v tomto případě by se u něho měla nemocenská počítat podle příslušných paragrafů o nepravidelné výpomoci.
   Doufáme, že se kompetentní pracovníci MPSV a ČSSZ k této problematice v brzké době jasně vyjádří…