9/ ODPOVĚDI NA DOTAZY


   16/07 Zaměstnanec má u nás dva pracovní poměry na zkrácený úvazek. V jednom má mzdu 8000 Kč měsíčně a v druhém 6000 Kč měsíčně. Zaměstnavatel tomuto zaměstnanci poskytuje příspěvek na penzijní připojištění v částce 500 Kč měsíčně. Tento příspěvek v obou pracovních poměrech překračuje 5% vyměřovacího základu zaměstnance, i když v součtu z obou pracovních poměrů je 5% dodrženo. Musí se z tohoto příspěvku odvést daň a obojí pojistné?

   Podle § 6 odst. 9 písm. s) zákona 586/92 Sb. o daních z příjmů je od daně osvobozen příspěvek na penzijní připojištění maximálně do výše 5% vyměřovacího základu zaměstnance pro pojistné na SZ. Vzhledem k tomu, že každý pracovněprávní vztah se posuzuje samostatně, je podle našeho názoru třeba, aby 5% z vyměřovacího základu bylo dodrženo u každého vztahu samostatně. Tzn., že v tomto konkrétním případě je třeba ve vnitřním předpisu stanovit, kolik činí příspěvek na penzijní připojištění na první pracovní poměr a kolik je příspěvek na druhý pracovní poměr (např. 300 Kč na první a 200 Kč na druhý) a potom se žádné pojistné nebude odvádět nikdy.


   17/07 V jaké měně musíme provést zaměstnanci doplatek zahraniční pracovní cesty v případě, že poskytnutá záloha na tuto cestu byla nižší než skutečné výdaje této cesty?

   Podle § 183 odst. 4 ZP doplácí zaměstnavatel zaměstnanci v české měně, pokud se nedohodnou jinak. Tzn., že od letošního roku lze zaměstnanci po dohodě provést doplatek např. v eurech.


   18/07 Zaměstnanec, který pracuje pondělí až pátek, byl vyslán na pracovní cestu v neděli v 15 hod. Výkon práce na pracovní cestě začíná až v pondělí. Náleží zaměstnanci náhrada mzdy za čas strávený na pracovní cestě?

   Podle § 210 ZP náleží za dobu strávenou na pracovní cestě jinak než plněním úkolů, která spadá do pracovní doby, nekrácená mzda nebo plat nebo náhrada mzdy, pokud mu mzda ušla v důsledku způsobu odměňování. Ve Vašem případě zaměstnanci náleží pouze stravné, protože doba strávená na pracovní cestě, nezasahovala do pracovní doby zaměstnance .