10/ POSKYTOVÁNÍ SOCIÁLNÍCH VÝPOMOCÍ A ODVODY Z NICH


   Někteří zaměstnavatelé se rozhodli svým zaměstnancům přispívat v případě, že se zaměstnanci dostanou do složité životní situace, ať už způsobenou přírodní katastrofou nebo rodinnými problémy. Co se bude v případě poskytnutí těchto plnění odvádět?

   Z HLEDISKA DAŇOVÉHO
   Podle § 6 odst. 9 písm. r) je od daně osvobozen příjem do výše 500000 Kč, poskytnutý zaměstnanci jako sociální výpomoc v přímé souvislosti s překlenutím jeho mimořádně obtížných poměrů v důsledku živelní pohromy, ekologické nebo průmyslové havárie na územích, na kterých byl vyhlášen nouzový stav za předpokladu, že tyto příjmy jsou vypláceny z FKSP nebo ze sociálního fondu nebo ze zisku anebo na vrub výdajů, které nejsou výdaji na dosažení, zajištění a udržení příjmů. Z toho vyplývá, že pokud není na území vyhlášen nouzový stav (ten byl např. při velkých povodních v roce 2002), podléhá tato sociální výpomoc dani z příjmů.

   Z HLEDISKA ODVODU POJISTNÉHO NA SZ A POJISTNÉHO NA VZP
   Podle § 5 odst. 2 písm. e) zákona 589/92 Sb. o pojistném na SZ (stejný text je v § 3 odst. 2 písm. e) zákona 592/92 Sb. o pojistném na VZP) se do vyměřovacího základu nezahrnuje „jednorázová sociální výpomoc poskytnutá zaměstnanci k překlenutí jeho mimořádně obtížných poměrů vzniklých v důsledku živelní pohromy, požáru, ekologické nebo průmyslové havárie nebo jiné mimořádně závažné události.
   Z této definice vyplývá, že pojistné na SZ ani na VZP se ze sociálních výpomoci neodvádí, a to ani v případě, že tyto výpomoci podléhají dani z příjmů.