9/ SRÁŽKY ZE MZDY A VÝŽIVNÉ


   V souvislosti s prováděním srážek ze mzdy se objevil další problém, a to jak provádět srážky výživného, jestliže na ně není nařízen výkon rozhodnutí, ale pouze dohoda o srážkách a na zaměstnance přijdou další srážky ze mzdy. Někteří z našich klientů se obávají, že takto dohodnuté výživné není srážkou a že si toto výživné musí zaplatit sám zaměstnanec ze zbytku čisté mzdy po provedených srážkách, které byly nařízeny soudně.
   Odpověď na tuto problematiku najdeme v § 551 občanského zákoníku, kde se říká,
   „Uspokojení pohledávky výživného podle zvláštních právních předpisů (zde je odkaz na zákon o rodině), lze zajistit písemnou dohodou mezi věřitelem a dlužníkem o srážkách ze mzdy. Při provádění srážek se postupuje podle zvláštních právních předpisů (zde je odkaz na OSŘ)“. Podle odst. 2 § 551 nabývá věřitel práva na výplatu srážek okamžikem, kdy byla plátci dohoda předložena.
   Z tohoto jednoznačně vyplývá, že pokud nám zaměstnanec (dlužník) předloží dohodu o srážkách ze mzdy, kterou uzavřel se svoji bývalou manželkou (věřitel), získává tato pohledávka pořadí dnem jejího předložení. Od tohoto data s tímto dohodnutým výživným nakládáme jako s ostatními pohledávkami.
   Např. zaměstnanec se rozvedl a soud mu určil výživné na dvě děti ve výši 4000 Kč měsíčně. Zaměstnanec požádal zaměstnavatele, aby mu toto výživné zasílal na účet jeho exmanželky, což již několik let zaměstnavatel provádí, ale ne formou srážky ze mzdy, protože zaměstnancův příjem je dostatečně vysoký. V současné době přišel na tohoto zaměstnance exekuční příkaz na srážku ze mzdy ve prospěch finančního úřadu. Jak by měl zaměstnavatel správně postupovat?
   Zde je třeba začít postupovat v souladu s OSŘ, tzn., že pohledávka výživného je první v pořadí a pohledávka FÚ je druhá v pořadí. Zaměstnavatel vypočte částku, kterou může ze mzdy zaměstnance srazit a nejprve uhradí částku 4000 Kč na výživné a zbytek odešle na účet FÚ.
   Pokud by si zaměstnanec dohodl výživné nyní a v této době jsou již z jeho mzdy prováděny srážky ze mzdy na jinou pohledávku, získá pohledávka druhé pořadí a určitě se bude uspokojovat z druhé třetiny jako přednostní pohledávka.
     ZÁVĚR:
  Při provádění srážky ze mzdy na běžné výživné, stačí zaměstnavateli předložit dohodu o srážkách ze mzdy a tato pohledávka je postavena na roveň ostatních soudních pohledávek. V případě, že zaměstnanec nepožádá zaměstnavatele o provádění srážky výživného a on tudíž neví, že zaměstnanec nějaké platí, měl by zaměstnanec urychleně dohodu o srážkách předložit, protože jinak by se srážely pohledávky, které byly zaměstnavateli řádně předloženy.