5/ NEJNOVĚJŠÍ VÝKLADY K DOVOLENÉ NA ZOTAVENOU


   V Práci a mzdě č. 8/2007 byl publikován článek ing. Růženy Klímové, která na straně 36 a na str. 39 uvádí, že v případě skončení pracovního poměru v průběhu měsíce, na které navazuje sobota a neděle a poté nový pracovní poměr, vzniká zaměstnanci nárok na poměrnou část dovolené za tento měsíc u nového zaměstnavatele.
   Konkrétně je tam uveden Příklad č. 11, který zní takto:
   Zaměstnanec ukončil pracovní poměr dne 27. 4. Do další organizace nastoupil až 30. 4. Ve dnech 28. 4. a 29. 4. byla sobota a neděle. Jedná se o nepřetržité trvání pracovního poměru pro účely dovolené?
   Řešení:
   Ano, jedná se o nepřetržité trvání pracovního poměru. Pokud dny pracovního klidu (sobota a neděle) a dny pracovního volna (svátky) bezprostředně navazují na skončení pracovního poměru a po nich následuje vstup do dalšího zaměstnání, jedná se o nepřetržité trvání pracovního poměru.

   Naše výhrady:

   DOPORUČENÍ: pokud chcete tomuto zaměstnanci dát bez problémů dovolenou za měsíc duben, uzavřete s ním pracovní poměr již od 28. 4. a žádný problém nevznikne…
   Pokud chcete celou záležitost ohledně „bezprostřednosti nástupu“ řešit „elegantním způsobem“, je nejlepší si dát do KS nebo vnitřního předpisu, že „za bezprostřední nástup se pro účely vzniku nároku na dovolenou na zotavenou považuje i to, že mezi ukončením předchozího zaměstnání a vstupem do nového zaměstnání jsou dny pracovního klidu“. V tomto případě nemusíte uzavírat pracovní poměr již 28. 4., ale stačí až od 30. 4. a poměrnou část dovolené za duben můžete poskytnout.

   Druhá nesrovnalost v tomto článku se týká krácení dovolené na zotavenou. Na straně 39 se v příkladech 12. a 13. při nemoci zaměstnankyně krátí dovolená i za dny svátků. Autorka, zde při výpočtu neodpracovaných dnů při pracovní neschopnosti resp. při neplaceném volnu zahrnuje mezi neodpracované dny i dny, na které připadl svátek.
   NÁŠ NÁZOR: podle § 223 odst. 1 ZP zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu… Den, na který připadl zaměstnanci svátek a on z tohoto důvodu nepracoval, nelze považovat za zameškanou směnu. Možná, že se jedná pouze o chybu ve výpočtu, ale takových chyb ve výpočtech je v článku více…