7/ ODPOVĚDI NA DOTAZY
28/07 Z nového zákoníku práce vypadla možnost neposkytnout zaměstnanci náhradu mzdy za svátek, pokud neomluveně neodpracoval nařízenou směnu den před svátkem nebo v den po svátku. Musíme zaměstnanci, který měl absenci před svátkem nebo po svátku, poskytnout náhradu mzdy za svátek?
Nový ZP skutečně nepřevzal text z § 6 odst. 3 zákona 1/92 Sb. o mzdě, tzn., že by se zaměstnanci, který měl absenci den před svátkem nebo den po svátku měla náhrada mzdy za svátek poskytnout. Pokud ovšem tento zaměstnanec měl absenci jak den před svátkem, tak den po svátku, žádná náhrada by mu nepříslušela, protože mu nic v důsledku svátku neušlo (měl absenci před i po svátku). Pro případy, kdy měl absenci pouze den před svátkem nebo pouze den po svátku, je vhodné si dát do KS nebo do vnitřního předpisu, že „náhrada mzdy za svátek nenáleží zaměstnanci, který měl absenci den před svátkem nebo den po svátku“ a tím se mu rovněž v těchto případech nemusí náhrada mzdy poskytnout.
29/07 Společník s.r.o. skončil pracovní poměr v jedné s.r.o. a přihlásil se na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání. Ve druhé s.r.o. pobírá pouze odměnu za výkon funkce jednatele ve výši 1000 Kč. Musí se z této odměny za výkon funkce provést doplatek do minimálního vyměřovacího základu pro zdravotní pojištění?
Vzhledem k tomu, že se tento společník přihlásil na úřad práce, je za něho podle § 7 odst. 1 písm. e) zákona 48/97 Sb. o veřejném zdravotním pojištění plátcem pojistného na VZP stát. Podle § 3 odst. 8 písm. e) zákona 592/92 Sb. o pojistném na VZP se minimální vyměřovací základ nevztahuje na osoby, za které je plátcem pojistného stát. Z toho vyplývá, že pojistné se odvede pouze z částky 1000 Kč.
30/07 Naše dvě zaměstnankyně (22. a 25. let) zahájí v letošním roce dálkové studium na VŠ. Můžou si uplatnit slevu na studium i při této formě studia? Jak je to s daňovým zvýhodněním na vyživované dítě u rodičů?
Soustavnou přípravu na budoucí povolání řeší §§ 12 až 16 zákona 117/95 Sb. o SSP. Podle § 12 odst. 1 písm. a) bodu 2 se za soustavnou přípravu považuje studium na SŠ a VŠ s výjimkou dálkového studia na SŠ, je-li dítě v době tohoto studia výdělečně činné. Z toho vyplývá, že tyto zaměstnankyně můžou uplatnit studentský odpočet a jejich rodiče daňové zvýhodnění, pokud s nimi mají společnou domácnost.