2/ ZVYŠOVÁNÍ STAROBNÍHO DŮCHODU PŘI JEHO POBÍRÁNÍ A VÝKONU VÝDĚLEČNÉ ČINNOSTI


      Od 1. 1. 2010 se může poživateli starobního důchodu zvyšovat starobní důchod při výkonu výdělečné činnosti. Tato změna vyplývá z úpravy § 34 odst. 4 zákona o důchodovém pojištění, který zní:

    (4) Výše procentní výměry starobního důchodu stanovená podle odstavce 1 se zvyšuje pojištěnci, který splnil podmínky nároku na starobní důchod podle § 29 odst. 1 nebo 3 a po vzniku nároku na tento důchod vykonával výdělečnou činnost a pobíral přitom starobní důchod v plné výši podle § 37 odst. 1, za každých 360 kalendářních dnů této výdělečné činnosti o 0,4 % výpočtového základu. Nárok na zvýšení procentní výměry starobního důchodu podle věty první má pojištěnec vždy po 2 letech, pokud výdělečná činnost trvala nepřetržitě po tuto dobu, nebo po skončení výdělečné činnosti; za nepřetržité trvání výdělečné činnosti se považuje i to, kdy na kalendářní den skončení výdělečné činnosti bezprostředně navazuje kalendářní den, v němž výdělečná činnost znovu vznikla. Ustanovení odstavce 2 věty třetí platí zde obdobně.

CO Z TOHO PRO ZAMĚSTNANCE VYPLÝVÁ?

-       o zvýšení lze požádat po 2 letech, pokud výdělečná činnost trvala nepřetržitě; za nepřetržité trvání výdělečné činnosti se považuje i to, kdy na kalendářní den skončení výdělečné činnosti bezprostředně navazuje kalendářní den, v němž výdělečná činnost znovu vznikla

-       nebo lze o zvýšení požádat po získání doby důchodového pojištění alespoň 360 kalendářních dnů a skončení výdělečné činnosti před uplynutím dvou let

-       přitom se za výkon výdělečné činnosti nepovažuje doba neplaceného volna, doba neomluvené absence, doba pracovní neschopnosti a doba ošetřování člena rodiny.

KDO SI MŮŽE POŽÁDAT O ZVÝŠENÍ UŽ NYNÍ?

   O zvýšení důchodu si můžou požádat všichni poživatelé starobního důchodu, kteří od 1. 1. 2010 do současnosti splnili podmínku doby pojištění alespoň 360 kal. dnů a ukončili výdělečnou činnost nebo skončení a nový vznik výdělečné činnosti na sebe bezprostředně nenavazují.

   Např. starobní důchodce pracoval od 1. 1. 2010 do 31. 3. 2011 a získal u něho dobu pojištění 368 kal. dní (zbytek byl v pracovní neschopnosti). Do nového zaměstnání již od 1. dubna nenastoupil, takže si může požádat místně příslušnou OSSZ o zvýšení důchodu. Starobní důchod by mu měl být zvýšen od měsíce následujícího po měsíci, kdy splnil podmínku doby pojištění 360 kal. dnů.

Z ČEHO SE BUDE ZVÝŠENÍ DŮCHODU POČÍTAT?

   Zvýšení by se vypočetlo ve výši 0,4% z výpočtového základu pojištěnce. Výpočtovým základem je vlastně osobní vyměřovací základ po redukci.

   Např. výpočtový základ starobního důchodce uvedeného v předchozím příkladu činil při odchodu do starobního důchodu 13844 Kč. Výše starobního důchodu bude po valorizaci vyšší o 56 Kč (13844x0,004).

CO BUDE SE ZVYŠOVÁNÍM TĚCHTO DŮCHODŮ DO BUDOUCNA?

   Vzhledem k tomu, že si zákonodárci uvědomili relativně malý přínos pro poživatele důchodu a hodně administrativy s tím spojené, je připravena novela zákona o důchodovém pojištění. V rámci této novely se počítá s tím, že by zvýšení procentní výměry bylo prováděno automaticky bez žádosti vždy po uplynutí 720 kal. dnů pojištění nebo po skončení výdělečné činnosti. Podklady k tomu potřebné mají kompetentní orgány v podobě evidenčních listů DP.