2/ PŘEDKLÁDÁNÍ TISKOPISŮ „VYÚČTOVÁNÍ DANĚ Z PŘÍJMŮ ZE ZÁVISLÉ ČINNOSTI“ A „VYÚČTOVÁNÍ DANĚ VYBÍRANÉ SRÁŽKOU PODLE ZVLÁŠTNÍ SAZBY DANĚ“


   Pro předkládání tiskopisu „Vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti“ (tj. vyúčtování tzv. „zálohové daně“) se použije tiskopis vzor č. 18, který je třeba předložit podle § 38j odst. 5 nejpozději do 2 měsíců po uplynutí kalendářního roku. Vzhledem k tomu, lhůta běží až od následujícího dne, je třeba vyúčtování předložit 1. března 2013.
   Pokud bude podání elektronicky, je lhůta pro podání do 20. března 2013. Elektronickou formu podání budou muset povinně zvolit všichni zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají daňové nerezidenty a vyplňují přílohu č. 2 vyúčtování. Jedinou výjimkou jsou zaměstnavatelé fyzické osoby, pokud u nich počet daňových nerezidentů nepřekročil 10 osob.

   Pro předkládání tiskopisu „Vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně“ (tj. vyúčtování tzv. „srážkové daně“) se použije formulář vzor č. 15. Předkládání tohoto tiskopisu se řídí obecnou lhůtou podle § 137 daňového řádu, tj. po změnách provedených v roce 2012 do 3 měsíců po uplynutí kalendářního roku. Za rok 2012 to bude do 2. dubna 2013.

   POZOR: Od doby, kdy vstoupil v platnost zákon 280/2009 Sb., daňový řád je třeba provádět jakékoliv opravy ve vyúčtování za předchozí rok dodatečným vyúčtováním daně. Dodatečné vyúčtování je třeba podat do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém to daňový subjekt zjistil a ve stejné lhůtě je třeba rozdílnou částku doplatit (§ 141 daňového řádu). Tento postup by se měl uplatňovat při opravách vyúčtování za rok 2010 a 2011. Dodatečné vyúčtování daně nelze podat pouze za rok 2009, protože za toto zdaňovací období nebyla ještě daň správcem daně vyměřována.