7/ POUŽÍVÁNÍ AKTUÁLNÍCH DAŇOVÝCH TISKOPISŮ
Vzhledem ke změnám v zákonu o daních z příjmů došlo i ke změnám daňových tiskopisů, a to zejména Prohlášení poplatníka daně z příjmů (nový vzor č. 22) a Potvrzení o zdanitelných příjmech (nový vzor č. 21). Nejvíce dotazů je na to, zda je třeba tyto nové vzory začít používat ihned nebo je možné použít i starší vzory?
Tiskopis POTVRZENÍ o zdanitelných příjmech…(MFin 5460 – vzor č. 21)
Vzhledem k tomu, že tento vzor obsahuje nové řádky 14. a 15. bude třeba všem zaměstnancům, kterým končí pracovněprávní vztah u zaměstnavatele, vystavit již tento tiskopis Potvrzení.
Tiskopis PROHLÁŠENÍ poplatníka daně z příjmů…(MFin 5457 – vzor č. 22)
V tomto tiskopise se na druhé straně doplnit tento text:
„k 1. lednu uvedeného zdaňovacího období starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu pobírám – nepobírám.“
K používání tohoto tiskopisu je na stránkách MF uvedeno toto, citujeme:
„Pro zdaňovací období 2013 je vydáván nový vzor tiskopisu. Vzor č. 22 doporučujeme použít zejména u zaměstnanců s nástupem do zaměstnání v roce 2013 a u zaměstnanců, kteří budou podepisovat nové „Prohlášení“. Pro ostatní zaměstnance pro zdaňovací období 2013 lze používat i předcházející (podepsané) vzory, s tím, že budou opraveny dle aktuálního znění zákona o daních z příjmů. To je v případě schválení sněmovního tisku 801 pro zdaňovací období 2013 následující doplnění prohlášení poplatníka: „že k 1. lednu uvedeného zdaňovacího období pobírá /nepobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu“ (viz. novelizován § 38k odstavec 4 písmeno e) zákona o daních z příjmů). V případě, že sněmovní tisk 801 nebude schválen, tato nová část prohlášení se nebude vyplňovat.“
S tímto výkladem souhlasíme a doporučujeme ofotit stranu 2 Prohlášení poplatníka vzor č. 22 a zaměstnanec, u kterého přichází v úvahu důchodový věk, u tohoto textu zaškrtl pobírám nebo nepobírám starobní důchod k 1. 1. Tento list by se vložil do stávajícího Prohlášení vzor č. 20 nebo 21.
POZNÁMKA: setkali jsme s názory, že je třeba, aby toto zaškrtli všichni zaměstnanci bez rozdílu věku. Vzhledem k tomu, že starobní důchod dle zákona 155/95 Sb. o důchodovém pojištění může pobírat pouze osoba, která dosáhne důchodového věku nebo věku o 3 roky nižšího (tj. u předčasného důchodu), je dle našeho názoru nesmyslné dávat podepsat mladším ročníkům, že nepobírá starobní důchod, když ho ani pobírat nemůže!