1/ JAK POSTUPOVAT V PŘÍPADĚ, ŽE ZAMĚSTNANEC VSTOUPÍ DO II. PILÍŘE DŮCHODOVÉ REFORMY
I přes negativní názory na vstup do II. pilíře důchodové reformy se stále více zaměstnavatelů setkává s tím, že si alespoň jeden ze zaměstnanců sjednal smlouvu o důchodovém spoření a zaměstnavatel musí okamžitě začít plnit povinnosti, které mu ukládá zákon 397/2012 Sb. o pojistném na důchodové spoření. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli zrekapitulovat postup zaměstnavatele při vstupu zaměstnance do II. pilíře:
1/ Pokud nám zaměstnanec předloží tiskopis „Oznámení poplatníka daně
z příjmů o účasti na důchodovém spoření“ (nepovinný tiskopis vydaný MF,
který doporučujeme používat – byl v příloze
DIS 3/2013) nebo nám předloží
„Rozhodnutí o registraci smlouvy o důchodovém spoření“ od specializovaného
finančního úřadu a my s ním potom společně vyplníme tiskopis „Oznámení...“, měli
bychom od měsíce následujícího po měsíci, ve kterém Rozhodnutí o registraci
nabylo právní moci, začít odvádět 5% ze zaměstnancovi mzdy na účet příslušného
finančního úřadu (čísla účtů jsou rovněž v DIS
3/2013).
Problémy jsou s určením data, kdy rozhodnutí o registraci nabylo právní moci.
Vzhledem k tomu, že se proti rozhodnutí o registraci smlouvy nelze odvolat,
nabude právní moci dnem doručení účastníkovi, tj. dnem, kdy rozhodnutí fakticky
převzal (např. mu bylo doručeno poštou dne 12. 3.). Tzn., že v tomto případě
nabylo rozhodnutí právní moci dne 12. 3. 2013 a podle § 9 odst. 9 zákona
426/2011 Sb. o důchodovém spoření je smlouva zaregistrována od prvního dne
následujícího měsíce, tj. od měsíce dubna 2013. Ze mzdy za měsíc duben se již
bude odvádět pojistné na SZ ve výši 3,5% a pojistné na důchodové spoření ve výši
5% z vyměřovacího základu.
2/ Dílčím základem pojistného ze závislé činnosti je podle § 4 odst. 2 zákona 397/2012 Sb. o pojistném na důchodové spoření součet vyměřovacích základů zaměstnance pro pojistné na důchodové pojištění za rozhodná období. Pojistné na důchodové spoření odvádí plátce pojistného prostřednictvím měsíčních záloh, které vypočte jako pojistné na důchodové pojištění. Z tohoto vyplývá, že se pojistné na důchodové spoření vypočte ze stejného vyměřovacího základu jako pojistné na důchodové pojištění. Pokud má zaměstnanec u téhož zaměstnavatele více pracovněprávních vztahů, které zakládají účast na důchodovém pojištění, tak se vyměřovací základy sečtou a z toho se spočte 5%. Např. zaměstnanec má pracovní poměr, kde má mzdu 35000 Kč a dohodu o pracovní činnosti na 4000 Kč, bude se pojistné počítat z vyměřovacího základu 39000 Kč.
3/ Záloha na pojistné na důchodové spoření se podle § 17 odst. 2 zákona 397/2012 Sb. srazí v termínu, ve kterém se sráží záloha na daň z příjmů ze závislé činnosti, a to obdobným způsobem jako tato záloha na daň. Záloha na pojistné se zaokrouhluje na celé koruny směrem nahoru.
4/ Podle § 19 zákona 397/2012 Sb. je plátce pojistného povinen elektronicky podat hlášení k záloze na pojistné podle jednotlivých poplatníků a za plátce celkem. Co musí obsahovat elektronické hlášení, je na stránkách MF a v příloze toho čísla. Doporučujeme si překontrolovat, zda Vám program na zpracování mezd správně hlášení vyplňuje.
5/ Termín pro odeslání hlášení k záloze je stejný, jako pro odvod záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti, tj. do 20-ti dnů po uplynutí zálohového období, kterým je kalendářní měsíc. Stanoví-li správce daně jinou lhůtu pro odvod záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti (může až do konce následujícího měsíce), podává se hlášení v této lhůtě.
6/ V případě, že zaměstnavatel zjistí, že poslední známá záloha na důchodové spoření není ve správné výši, je povinen elektronicky podat následné hlášení.
7/ Pokud nemá zaměstnavatel elektronický podpisový klíč pro předávání tiskopisů elektronicky, je povinen do 5 dnů od podání hlášení předat „potvrzení o odeslaném hlášení“ (tzv. E-tiskopis) opatřené podpisem oprávněného zaměstnance.
POZOR: pokud má zaměstnanec více zaměstnavatelů měl by oznámit vstup do II. pilíře všem svým zaměstnavatelům, a to i v případě, že u nich pracuje v zaměstnání, z kterého se neodvádí pojistné na důchodové pojištění (např. dohoda o provedení práce do 10000 Kč nebo dohoda o pracovní činnosti s odměnou nižší než 2500 Kč. Tito zaměstnavatelé by jej uváděli rovněž v hlášení k záloze na pojistné, ale vyplnili by pouze sloupce 1 až 3, tzn. jméno, příjmení a číslo smlouvy.