3/ ZAVEDENÍ LETNÍHO ČASU V ROCE 2013


    Dne 31. března 2013 začíná, podle NV 222/2011 Sb. o zavedení letního času v letech 2012 až 2016, letní čas.
    V § 3 tohoto NV se řeší „vliv zavedení letního času na stanovenou týdenní pracovní dobu“.
   V odst. 1 se uvádí, že „stanovená týdenní pracovní doba u zaměstnanců, jimž počátek letního času připadne do jejich pracovní směny, pokud se tato pracovní směna v důsledku zavedení letního času zkrátí, bude v příslušném týdnu o jednu hodinu kratší“.
   V odst. 2 se říká, že „stanovená týdenní pracovní doba u zaměstnanců, jimž konec letního času připadne do jejich pracovní směny, pokud se tato pracovní směna v důsledku ukončení letního času prodlouží, bude v příslušném týdnu o jednu hodinu delší“.
   Z odst. 1 a 2 vyplývá to, že zaměstnanec, který odpracuje při přechodu na letní čas místo 40 hodin pouze 39 hodin, splnil stanovenou týdenní pracovní dobu. Naopak u zaměstnance, který při ukončení letního času odpracoval místo 40 hodin 41 hodin, je týdenní pracovní doba splněna odpracováním těchto 41 hodin a tato hodina navíc není přesčasovou prací.
Co se týče odměňování, tak by měl být postup zaměstnavatele následující:

   Tzn., že zaměstnanec, odměňovaný hodinovou mzdou, který při začátku letního času odpracoval místo plánovaných 12 hodin 11 hodin (nebo místo 8 hodin 7 hodin), obdrží mzdu za 11 resp. 7 hodin. Vzhledem k tomu, že v noční době (22,00 až 6,00 hod.) odpracoval díky posunu času 7 hodin, obdržel by příplatek za práci v noci za 7 hodin. Pokud mu náleží ještě další příplatky (např. za práci v sobotu a neděli nebo za práci přesčas), postupovalo by se při jejich výpočtu obdobně, tj. náležely by za skutečně odpracované hodiny.

   Obdobný postup výpočtu mzdy by se u něho uplatnil i v případě přechodu na zimní čas, kde by se zaměstnanci s hodinovou mzdou platilo vše za 9 resp. 13 hodin. Letní čas skončí 27. října 2013.