4/ STAROBNÍ DŮCHODCE A PODPIS PROHLÁŠENÍ K DANI NA ROK 2013


   V souvislosti se zrušením slevy na poplatníka u poživatelů starobních důchodů pro období let 2013 až 2015 se objevily dotazy, zda mají či nemají poživatelé starobních důchodů podepisovat prohlášení k dani na tyto roky.
   Naše doporučení k této problematice je jednoznačné, a to dát zaměstnancům (poživatelů starobního důchodu k 1. 1.)  prohlášení k dani podepsat.
   Výhodou tohoto kroku je zejména:

   Pokud nepodepíše prohlášení k dani a měl u zaměstnavatele sráženy zálohy na daň (tj. měl měsíční příjem vyšší než 5000 Kč), je povinen podle § 38g odst. 2 zákona o daních z příjmů podat po skončení roku daňové přiznání. Pokud by daňové přiznání nepodal, hrozí mu pokuta od FÚ ve výši minimálně 500 Kč. V případě nepodepsaného prohlášení k dani je třeba, aby zaměstnavatel hlídal hranici 5000 Kč, protože pokud je příjem do 5000 Kč, tak podléhá srážkové dani (§ 6 odst. 4 zákona o daních příjmů).

ZÁVĚR:

   Poživateli starobního důchodu dát prohlášení k dani podepsat s tím, že na první straně zaškrtne slevu na poplatníka neuplatňuji a na straně druhé prohlásí, že k 1. lednu zdaňovacího období starobní důchod pobírá. Zaměstnavatel bude v každém měsíci srážet zálohovou daň a po skončení roku provede roční zúčtování záloh, pokud o něj zaměstnanec požádá.
   Poznámka: K problematice poživatelů starobního důchodu, kteří se jej vzdali ke dni 1. 1. 2013 a od 2. 1. 2013 požádali o jeho obnovení, se do současné doby neobjevily nové informace. Někteří z těchto poživatelů již byli vyzváni, aby vrátili poměrnou část důchodu za den 1. 1. Pokud tak učinili, mají stále „naději“, že jim bude sleva na poplatníka za rok 2013 uplatněna.