3/ ZMĚNY V ZÁKONECH PROVEDENÉ ZÁKONEM 303/2013 Sb.


    Dne 1. 1. 2014 nabývá účinnosti zákon 89/2012 Sb. občanský zákoník, který nahrazuje starý občanský zákoník (zákon 40/1964 Sb.). Tento nový občanský zákoník (dále jen NOZ) mění většinu zákonů, které se týkají naší práce. Některé změny jsou pouze formulačního rázu, ale některé podstatně mění zaběhlé postupy v praxi mzdových účetních a personalistů. Změny v zákonech v souvislosti s přijetím NOZ jsou provedeny zákonem 303/2013 Sb. V dnešním čísle si projdeme změny v zákonech o nemocenském pojištění, důchodovém pojištění, zákonu o zaměstnanosti a v zákonu o státní sociální podpoře. Provedené změny v zákoníku práce jsou rozsáhlejší, takže výklad k nim najdete v příštím čísle.

·         ZÁKON O NEMOCENSKÉM POJIŠTĚNÍ ZAMĚSTNANCŮ

    V § 3 se doplňuje písm. v), které zní:
   „domácností společenství fyzických osob, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby“.
   Vzhledem k tomu, že NOZ již nevymezuje pojem „domácnost“, je nezbytné tento pojem vložit do zákona o NP. Stejný text bude vložen i do ostatních zákonů týkající se naší práce.

   V § 38 se změnil text v odkazu na pojištěnce, kteří převzali dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu (pro účely poskytnutí peněžité pomoci) takto:

Za rozhodnutí příslušného orgánu podle § 32 odst. 1 písm. b) se považuje
   a)  rozhodnutí soudu o svěření dítěte do péče jiné osoby (§ 953 NOZ),
   b)  rozhodnutí soudu o osvojení dítěte (§ 796 NOZ),
   c)  rozhodnutí soudu o předání dítěte do péče budoucího osvojitele (§ 824 NOZ),
   d)  rozhodnutí soudu o předání dítěte osvojiteli do péče před osvojením (§ 826 NOZ),
   e)  jmenování fyzické osoby poručníkem dítěte (§ 928 NOZ),
   f)   rozhodnutí soudu o svěření dítěte do pěstounské péče a do pěstounské péče na přechodnou dobu (§ 958 NOZ),
   g)  rozhodnutí soudu o svěření dítěte do předpěstounské péče zájemci o pěstounskou péči (§ 963 NOZ),
  h) rozhodnutí soudu o nařízení předběžného opatření o péči o dítě (§ 452 zákona 292/2013 Sb. o zvláštních řízeních soudních),
   i)   podání návrhu soudu na zahájení soudního řízení o ustanovení fyzické osoby poručníkem dítěte, jestliže tato osoba o dítě osobně pečuje a nemá k němu vyživovací povinnost, a to po dobu, po kterou probíhá toto soudní řízení.

   V § 40 odst. 7 u ošetřovného bylo doplněno, že za osamělého se považuje i zaměstnanec v případě, „bylo-li zahájeno řízení o prohlášení manželky (manžela) za nezvěstnou anebo za mrtvou“.

   Další provedené změny jsou spíše terminologické, navazující na NOZ. Např. v § 112 se u výplaty dávek NP jinému příjemci doplnilo, že je lze vyplatit nejen zákonnému zástupci, ale nově i opatrovníkovi. Ve starém občanském zákoníku zahrnoval zákonný zástupce i opatrovníka, nyní může být opatrovník určen v případě, že  zákonný zástupce nehájí dostatečně zájmy svěřeného dítěte. Obdobně se v § 118 se odst. 3 a 4 písm. i) změnil text „zbavení nebo omezení způsobilosti k právním úkonům“ na „omezení svéprávnosti“.

·         ZÁKON O DŮCHODOVÉM POJIŠTĚNÍ

   V § 3 se doplnil, u zletilosti k nabývání práv a povinností v důchodovém pojištění, odkaz na § 30 NOZ, kde je zletilost definována takto:
     (1) Plně svéprávným se člověk stává zletilostí. Zletilosti se nabývá dovršením osmnáctého roku věku.
     (2) Před nabytím zletilosti se plné svéprávnosti nabývá přiznáním svéprávnosti, nebo uzavřením manželství. Svéprávnost nabytá uzavřením manželství se neztrácí ani zánikem manželství, ani prohlášením manželství za neplatné.

  
Svéprávnost může přiznat soud podle § 37 NOZ na žádost nezletilého, pokud nezletilý dosáhl věku šestnáct let, pokud je osvědčena jeho schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti a pokud s návrhem souhlasí zákonný zástupce nezletilého.

   V § 3 se mění odst. 3 takto: „Osoba, která nemá svéprávnost podle odstavce 2, musí být zastoupena zákonným zástupcem nebo opatrovníkem; kdo je zákonným zástupcem nezletilého nebo opatrovníkem, stanoví občanský zákoník. Nově se zavádí tzv. „opatrovník“, který je definován v §§ 943 až 947 NOZ a měl by nahradit zákonného zástupce, pokud by tento nehájil dostatečně zájmy dítěte.

   V § 20 se vkládá nový odstavec 3, který definuje formy převzetí dítěte a rozhodnutí, která jsou k tomu třeba. Jedná se o stejnou úpravu jako u změn v nemocenském pojištění.

   V § 24 se doplnil nový odstavec 2, který řeší pojem domácnosti pro účely zákona o důchodovém pojištění takto: „domácností se pro účely tohoto zákona rozumí společenství fyzických osob, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby“. Tato změna je provedena z toho důvodu, že NOZ již neobsahuje definici domácnosti.

·         ZÁKON O ZAMĚSTNANOSTI

   V § 25 odst. 1 se nakonec doplňuje nové písm. s), které zní takto:
   „fyzickou osobou pověřenou obchodním vedením, která tuto činnost vykonává za
odměnu mimo pracovněprávní vztah a její měsíční nebo průměrná měsíční odměna
spolu s případným výdělkem (odměnou) podle odstavce 3 přesáhne polovinu
minimální mzdy.“
   Z toho vyplývá, že uchazeči o zaměstnání nemohou být osoby pověřené obchodním vedením společnosti, pokud jejich měsíční odměna přesáhne polovinu minimální mzdy.

   Další změny v zákonu o zaměstnanosti jsou obdobné jako v předchozích zákonech a týkají se doplnění zákonného zástupce o opatrovníka nebo omezení svéprávnosti, které nahrazuje dosavadní text „zbavení nebo omezení způsobilosti k právním úkonům“. Tyto změny se ale nijak výrazně nedotknou naší práce, pokud sami nebudeme žádat o dávku v nezaměstnanosti.

·         ZÁKON O STÁTNÍ SOCIÁLNÍ PODPOŘE

   V § 7 odst. 10 se doplňuje stejný text jako v § 38 zákona o NP v tom, co se u převzetí dítěte považuje za rozhodnutí příslušného orgánu.

   V § 24 odst. 2 se u příspěvku na bydlení změnil odkaz na  to, podle kterého § NOZ se „za nájemce bytu  považují oba manželé, mají-li k bytu společné nájemní právo“. Nově je zde odkaz na §§ 745 a 746 NOZ.

   V § 31 odst. 2 větě třetí se řeší poskytování rodičovského příspěvku nezletilému příjemci a nově bude poskytován, pokud soud „nerozhodl o pozastavení výkonu povinnosti a práva péče o dítě u nezletilého rodiče“.

   Další změny v zákonu o státní sociální podpoře jsou obdobné jako v předchozích zákonech a týkají se hlavně doplnění zákonného zástupce o opatrovníka nebo omezení svéprávnosti.
   Jednotlivé změny budou podrobně probírány na listopadových seminářích, jejichž nabídka je přílohou tohoto čísla.