7/ ODPOVĚDI NA DOTAZY


   

   50/2013 Zaměstnanci byl dne 15. 10. 2013 odebrán invalidní důchod pro invaliditu prvního stupně. Do kdy si můžeme tohoto zaměstnance započíst na plnění povinného podílu osob se zdravotním postižením a případně co nám musí doložit?

   Podle § 67 odst. 4 zákona 435/2004 Sb. se za osoby se zdravotním postižením v prvním nebo druhém stupni považují i fyzické osoby, které byly orgánem sociálního zabezpečení posouzeny, že již nejsou invalidní, a to po dobu 12 měsíců ode dne tohoto posouzení. Z toho vyplývá, že je možno si tohoto zaměstnance započíst na plnění povinného podílu ještě do 15. 10. 2014. Pokud by tento zaměstnanec změnil zaměstnání v době jednoho roku od rozhodnutí o tom, že již není invalidní, mohl by si ho na plnění povinného podílu započíst i nový zaměstnavatel. Zaměstnanec by mu ale musel předložit rozhodnutí o tom, že byl uznán invalidním a rozhodnutí o tom, od kdy mu byla invalidita odejmuta.


   51/2013 Náš zaměstnanec skončil zaměstnání z organizačních důvodů s odstupným. Poté se zaregistroval na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání s tím, že se mu po dobu 3 měsíců podpora poskytovat nebude. Jak se doba, po kterou nepobírá podporu v nezaměstnanosti započítává pro účely důchodového pojištění? 

   Podle § 5 odst. 1 písm. n) zákona 155/95 Sb. o důchodovém pojištění se jako náhradní pojištění u osob vedených v evidenci Úřadu práce započítává doba, kdy byly vedeny jako uchazeči o zaměstnání po dobu, po kterou jim náležela podpora v nezaměstnanosti. Za dobu, po kterou náleží podpora v nezaměstnanosti, se přitom považuje též doba, po kterou se podpora v nezaměstnanosti neposkytuje z důvodu, že osobě vedené v evidenci uchazečů o zaměstnání přísluší odstupné, odbytné nebo odchodné.


   52/2013 Naše zaměstnankyně skončila rodičovskou dovolenou dne 10. 6. 2013 a potom pracovala do 14. 10. 2013. Od 15. 10. nastoupila na další peněžitou pomoc v mateřství. Jsme povinni u ní vyplnit v Příloze k žádosti o peněžitou pomoc bod g) na druhé straně tiskopisu, když na další peněžitou pomoc nastupuje do 4 let věku předchozího dítěte?

   Podle pokynů k vyplnění Přílohy k žádosti o peněžitou pomoc bod g) vyplňuje pouze zaměstnavatel, který byl v době, kdy pojištěnka pobírala předchozí peněžitou pomoc v mateřství, organizací ve smyslu ustanovení § 17 odst. 1 zákona č. 582/1991 Sb., ve znění platném k 31. 12. 2008. Z toho vyplývá, že u zaměstnankyň, které v současné době odcházejí na peněžitou pomoc v mateřství již není třeba uvádět denní vyměřovací základ, z kterého byla vyplácena předchozí peněžitá pomoc, protože peněžitou pomoc u předchozího dítěte již vyplácela OSSZ. Tento údaj bylo potřeba vyplňovat pouze do 31. 12. 2012, nyní má potřebné údaje o předchozí peněžité pomoci k dispozici OSSZ.


   53/2013 Zaměstnanec má uzavřeno penzijní připojištění se státním příspěvkem podle zákona 42/1994 Sb. o penzijním připojištění a v současné době by si z tohoto připojištění chtěl požádat o výplatu tzv. „předdůchodu“. Je to možné a v případě že ano, za jakých podmínek?

   Předdůchod lze poskytovat pouze ze systému doplňkového penzijního spoření (zákon 427/2011 Sb.) a nikoliv z penzijního připojištění se státním příspěvkem. Účastník dosavadního penzijního připojištění se státním příspěvkem předdůchod pobírat nemůže. Má ale možnost přestoupit do systému doplňkového penzijního spoření na základě smlouvy, kterou by s penzijní společností uzavřel a převedl do ní prostředky z penzijního připojištění. Musí se přitom jednat o tutéž penzijní společnost, která spravuje jeho penzijní připojištění v tzv. transformovaném fondu. Do trvání spořící doby (60 měsíců) se mu podle § 191 zákona o doplňkovém penzijním spoření započte i pojištěná doba podle zákona o penzijním připojištění.Zaměstnanec musí dosáhnout věku, který je o 5 let nižší než důchodový věk a měl by mít nastřádáno tolik peněz, aby si mohl platit alespoň 2 roky částku ve výši 30% průměrné mzdy.


   54/2013 Počítají se do tvorby FKSP i náhrady mezd za dočasnou pracovní neschopnost (za prvních 21 kalendářních dnů a od roku 2014 opět za prvních 14 kalendářních dnů PN)?

   Podle posledního výkladu se FKSP tvoří i z náhrady mzdy za dobu prvních 21 resp. od roku 2014 za 14 kalendářních dnů PN, protože se tento náklad zahrnuje do nákladů na účet 521 – Mzdové náklady. Při výpočtu základu pro tvorbu přídělu do  FKSP se podle § 2 vyhl. 114/2002 Sb. zahrnují náklady na mzdy, platy, náhrady mzdy a ostatní plnění za vykonanou práci kromě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. (Zdroj Mzdová účetní číslo 10/2013, vydavatelství ANAG, autor Jindřiška Plesníková).