6/ NĚKTERÉ DALŠÍ ZMĚNY V ZÁKONU O DANÍCH Z PŘÍJMŮ PROVEDENÉ ZÁKONNÝM OPATŘENÍM SENÁTU 344/2013 Sb.


minulém čísle informačního servisu jsme Vás informovali o změnách v zákonu o daních z příjmů, které byly provedeny zákonným opatřením senátu 344/2013 Sb. Od vydání tohoto čísla jsme objevili ještě některé další změny, které byly v našem prvním výkladu opomenuty a proto se k nim nyní vracíme:

V § 6 odst. 9 zákona bylo do příjmů od daně osvobozených vloženo nové písm. l), podle kterého jsou od daně osvobozeny „příjmy za práci žáků a studentů z praktického vyučování a praktické přípravy“. Jak se ale bude postupovat u bezúročných půjček, které byly ve zrušeném písm. l) do konce roku 2013 a text byl tento:
peněžní zvýhodnění plynoucí zaměstnancům v souvislosti s poskytováním bezúročných půjček nebo půjček s úrokem nižším, než je obvyklá výše. Jedná se návratné půjčky z FKSP, sociálního fondu nebo ze zisku po jeho zdanění poskytnuté zaměstnanci na bytové účely do 100 tis. Kč nebo k překlenutí tíživé finanční situace do 20 tis. Kč a u zaměstnance postiženého živelní pohromou do výše 1 milionu Kč na bytové účely a do výše 200 tis. Kč k překlenutí tíživé finanční situace“.

Jak se budou tyto bezúročné půjčky posuzovat od 1. 1. 2014?

Podle našeho názoru v případě bezúročných půjček nebo půjček s úrokem nižším než je cena obvyklá se bude postupovat podle § 2390 až § 2394 NOZ, kde je řešena tzv. „zápůjčka“. Přenechá-li zapůjčitel (v našem případě zaměstnavatel) vydlužiteli (v našem případě zaměstnanec) zastupitelnou věc, aby ji užil dle libosti a po čase vrátil věc stejného druhu, vznikne smlouva o zápůjčce. Zápůjčka může být sjednána i peněžitá a bezúročná.
Podle § 3 odst. 4 písm. j) zákona o daních z příjmů není předmětem daně majetkový prospěch vydlužitele při bezúročné zápůjčce. Z tohoto vyplývá, že veškeré zápůjčky poskytnuté zaměstnavatelem (zapůjčitelem) svému zaměstnanci (vydlužiteli), nebudou předmětem daně z příjmů, a to i když překročí dosud platnou hranici 100 tis. Kč na bytové účely nebo 20 tis. Kč na překlenutí tíživé finanční situace. Dokonce, pokud by byla poskytnuta zápůjčka na jiné účely, mělo by se jednat o majetkový prospěch, který by nebyl rovněž předmětem daně.
U půjček poskytnutých do 31. 12. 2013 by se mělo podle našeho názoru postupovat podle znění zákona platného před 1. 1. 2014, tzn., že v případě poskytnutí půjčky nad 20 resp. 100 tis. Kč nebo na jiné účely by se měl vypočíst úrok obvyklý jako dosud... Situaci se stávajícími půjčkami budeme sledovat a závazný výklad zařadíme do některého z dalších čísel.

V § 35c odst. 6 se nově bude používat slovo „osvojenec“ místo dosud používaného termínu dítě osvojené. Takže úvodní text § 35c odst. 6 budu znít takto:
„Za vyživované dítě poplatníka se pro účely tohoto zákona považuje dítě vlastní, osvojenec, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, vnuk a dítě nebo vnuk druhého z manželů, pokud jeho (její) rodiče nemají příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit, pokud je......“

Přechodné ustanovení 8 zákonného opatření senátu 344/2013 Sb. zrušilo pro roky 2013 až 2015 platnost § 4 odst. 3. Z toho vyplývá, že v letech 2013 až 2015 nebude muset poživatel důchodu dodaňovat důchody, pokud jeho příjmy podle § 6, 7 a 9 přesáhnou částku 840000 Kč ve zdaňovacím období.