3/ POSKYTOVÁNÍ MOTIVAČNÍHO PŘÍSPĚVKU
Vzhledem k tomu, že se spousta zaměstnavatelů začala zajímat o poskytování motivačního příspěvku, rozhodli jsme se zrekapitulovat, co je o něm známo...
Podle § 24 odst. 2 písm. zu) zákona o daních z příjmů je daňově uznatelným výdajem zaměstnavatele „motivační příspěvek poskytnutý na základě smluvního vztahu žákovi nebo studentovi připravujícímu se pro poplatníka na výkon profese, a to až do výše 5000 Kč měsíčně a v případě studenta vysoké školy do výše 10000 Kč měsíčně. Motivačním příspěvkem se rozumí stipendium, příspěvek na stravování, ubytování, vzdělávání ve vzdělávacích zařízeních související s budoucím výkonem profese, jízdné v prostředcích hromadné dopravy do místa vzdělání a na pořízení osobních ochranných prostředků a pomůcek.“
Co musí zaměstnavatel udělat, aby mohl motivační příspěvek poskytovat?
Předně by si měl zaměstnavatel vytipovat studenta, který by byl vhodným kandidátem na profesi, kterou by měl v budoucnu vykonávat.
Dalším krokem by mělo být sepsání smlouvy o poskytování motivačního příspěvku, kde by bylo vhodné uvést formu poskytovaného příspěvku (např. stipendium), dále četnost jeho výplaty (např. čtvrtletně) a nezapomenout ani na ujednání o předčasném ukončení studia nebo nenastoupení k zaměstnavateli po jeho ukončení (zde by bylo vhodné si sjednat sankci v podobě vrácení příspěvku studentem). Tato smlouva by měla být podkladem i pro případnou kontrolu ze strany správce daně.
Jak by fungoval motivační příspěvek u studenta?
Motivační příspěvek poskytovaný v jakékoliv formě bude vždy považován za příjem ze závislé činnosti podle § 6 odst. 1 písm. d) tj. příjem plynoucí v souvislosti s výkonem budoucího povolání. Pokud student podepíše Prohlášení k dani, uplatní se u něho sleva na poplatníka a daň bude nulová. Pojistné na sociální zabezpečení ani pojistné na zdravotní pojištění se z tohoto příjmu neodvádí, protože to není příjem plynoucí v souvislosti se zaměstnáním.
Co by se stalo, kdyby student do zaměstnání nenastoupil z pohledu daňové uznatelnosti?
Podmínky daňové uznatelnosti jsou splněny existencí uzavřené smlouvy. V případě, že by student nenastoupil a vracel zaměstnavateli poskytnuté příspěvky, musel by je dát zaměstnavatel mezi zdanitelné a odvést z nich daň z příjmu právnických osob.