6/ UPŘESNĚNÍ VÝKLADU KE SKONČENÍ STUDIA NA STŘEDNÍ A VYSOKÉ ŠKOLE
V DIS 7-8/2013 jsme psali o zaměstnávání studentů v době školních prázdnin. Na straně 11 byl uveden text, jenž vyvolal několik dotazů k této problematice a zněl takto:
- jak je to s nárokem na podporu v nezaměstnanosti a evidencí u úřadu práce z pohledu nezaopatřenosti dítěte po ukončení studia?
pokud by se dítě zaregistrovalo na ÚP a nemělo nárok na podporu v nezaměstnanosti, protože nemá splněnu podmínku pro její poskytování (výkon zaměstnání v délce alespoň 12 měsíců v době posledních 2 let), jedná se i nadále o nezaopatřené dítě a rodiče si na něj mohou uplatnit daňové zvýhodnění. Pokud by mělo dítě nárok na podporu v nezaměstnanosti (např. z důvodu, že při studiu pracovalo), nelze jej považovat za vyživované, jestliže podporu pobírá po celý kalendářní měsíc.
V kontextu s předchozím výkladem na straně 9 až 10 DIS 7-8/2013 je zřejmé, že tato situace by mohla nastat pouze v případě ukončení studia na střední nebo vysoké škole a nepokračování ve studiu. U střední školy je to v období školních prázdnin navazujících na její ukončení (červenec a srpen) a u vysoké školy v měsíci následujícím po úspěšném ukončení studia této školy. Po tomto období už nelze dítě považovat za soustavně se připravující na budoucí povolání, a to ani v případě evidence na Úřadu práce a nepobírání podpory v nezaměstnanosti. Uváděný příklad měl objasnit vazbu nezaopatřeného dítěte v době prázdnin po skončení studia a pobírání podpory v nezaměstnanosti.