5/ ZMĚNY V NĚKTERÝCH ZÁKONECH PROVEDENÉ V SOUVISLOSTI S NABYTÍM ÚČINNOSTÍ ZÁKONA 255/2012 Sb., KONTROLNÍHO ŘÁDU


Zákonem 46/2014 Sb. se mění některé zákony v souvislosti s nabytím účinnosti zákona 255/2012 Sb., kontrolního řádu. Kontrolní řád nabyl účinnosti dne 1. ledna 2014 a úpravy v některých zákonech jsou provedeny z toho důvodu, že úprava v kontrolním řádu je řešena i v dalším zákonu a povinnosti se překrývají. Zákony, které se týkají naší práce a jež se mění, jsou tyto:

-       zákon 117/95 Sb. o státní sociální podpoře

V § 64 odst. 4 se vypustila povinnost poskytovat orgánům oprávněným ke kontrole informace potřebné k provádění kontroly. Nově je toto doplněno do § 10 a § 25 kontrolního řádu.

V § 65 byla vypuštěna ustanovení o poskytování součinnosti při kontrole a sankce za její neposkytnutí. Tato problematika je nově řešena v §§ 15 a 16, podle kterých je možno uložit pokutu až do výše 500000 Kč.

-       zákon 435/2004 Sb. o zaměstnanosti

V některých paragrafech zákona o zaměstnanosti se zrušil text i s odkazem na starý zákon o státní kontrole.

Nejdůležitější změnou je nový § 132, který zní: „Fyzická osoba, která se zdržuje na pracovišti kontrolované osoby a koná práci, je povinna orgánu kontroly prokázat svou totožnost občanským průkazem nebo cestovním dokladem.“ Dosud byla v tomto paragrafu ještě stanovena povinnost prokázání toho, že tuto práci vykonávají na základě pracovněprávního vztahu, což se nevztahovalo na manžela a děti kontrolované osoby. Vzhledem k tomu, že podle stávajícího § 136 je zaměstnavatel povinen mít kopie dokladů prokazujících existenci pracovněprávního vztahu v místě pracoviště, byl tento text duplicitní. Jedno nebezpečí zde hrozí, a to, zda nebudou vyžadovat kopie dokladů o pracovněprávním vztahu i u manžela nebo dítěte kontrolované osoby (text o tom, že se u nich nic prokazovat nemusí totiž vypadl...).

V § 139 se u správních deliktů doplnilo, že fyzická osoba, která se zdržuje na pracovišti kontrolované osoby a koná práci a neprokáže svou totožnost podle § 132 se dopouští správního deliktu, za což jí hrozí pokuta až 200000 Kč.

-       zákon187/2006 Sb. o nemocenském pojištění

Zde se např. doplnilo, že na postup při kontrole posuzování zdravotního stavu a na kontrolu dodržování režimu dočasně práce neschopných se zákon o kontrole nepoužije. Je to z toho důvodu, že se jedná o velice specifickou oblast kontroly, takže i nadále ji budou vykonávat pouze OSSZ.