6/ JAK JE TO SE SJEDNÁVÁNÍM PRACOVNÍCH POMĚRŮ NA DOBU URČITOU V ROCE 2014
V roce 2014 nedochází k žádným změnám v § 39 zákoníku práce. Tzn., že pro sjednávání pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami platí i nadále pravidlo třikrát a dost. Přitom každá sjednaná doba určitá nesmí být na dobu delší než 3 roky. Toto by neplatilo v případě, že jsou u zaměstnavatele dány vážné provozní důvody nebo důvody spočívající ve zvláštní povaze práce a zaměstnavatel je v písemné dohodě s odborovou organizací vymezil (pokud nemá odbory může vážné důvody uvést ve vnitřním předpisu).
Pravidlo třikrát a dost bylo do § 39 ZP vloženo s platností od 1. 1. 2012 a vzhledem k tomu, že většina zaměstnavatelů uzavírá dobu určitou zpravidla na jeden rok, blíží se doba vyčerpání třetího pracovního poměru na dobu určitou. Velké množství zaměstnavatelů nyní řeší otázku, jak postupovat po vyčerpání třetího pokusu na dobu určitou.
První možností je skončit pracovní poměr a nechat uplynout dobu 3 let a potom by se k předchozím sjednaným dobám určitým nepřihlíželo.
Druhou možností je změnit zaměstnanci pracovní poměr z doby určité na dobu neurčitou.
Třetí možností je se zaměstnancem sjednat výkon práce na základě dohod mimo pracovní poměr, pokud se ovšem vejde do limitu pro jejich výkon (300 hodin za rok u dohody o provedení práce nebo v průměru polovina týdenní pracovní doby u dohody o pracovní činnosti).
Poslední možností je zvážit, zda u zaměstnavatele nejsou dány vážné provozní důvody nebo důvody spočívající ve zvláštní povaze práce (§ 39 odst. 4 ZP). Co může být zvláštní povahou práce nebo vážnými provozními důvody najdete v DIS 7-8/2013, kde jsme psali o změně § 39 ZP provedené od 1. 8. 2013. Pokud by jste tyto vážné důvody nebo zvláštní povahu práce vymezily v dohodě s odbory nebo stanovily ve vnitřním předpisu, mohla by se doba určitá sjednávat opakovaně bez jakéhokoliv omezení.