8/ ODPOVĚDI NA DOTAZY


52/2014 Dcera zaměstnance si přerušila studium na VŠ dne 31. 1. 2014. Od 1. 3. 2014 do 31. 12. 2014 je zaměstnána na pracovní poměr. Podala si přihlášku na jinou VŠ a tam ji přijali. Při zápisu na VŠ ji dali potvrzení o studiu od 4. 7. 2014, i když školní rok jim začíná až v září 2014. Od kdy můžeme uplatnit daňové zvýhodnění otci? Jak to bude s uplatněním daňového zvýhodnění na toto dítě, když je nyní jeho dcera zaměstnána?

Podle § 35c odst. 10 zákona o daních z příjmů lze daňové zvýhodnění uplatnit již v kalendářním měsíci, kdy se dítě narodilo, nebo ve kterém začíná soustavná příprava na budoucí povolání. Soustavná příprava na budoucí povolání na VŠ škole začíná dnem zápisu (4. 7.) Tzn., že již za měsíc červenec 2014 náleží rodiči daňové zvýhodnění. To, že je dcera zaměstnána nemá vliv na poskytnutí daňového zvýhodnění, protože se jedná o studium na VŠ.


53/2014 V naší společnosti pracovali manželé, z nichž si každý uplatňoval daňové zvýhodnění na jedno dítě. Paní nám začátkem roku oznámila, že se rozvádí a již spolu nežijí ve společné domácnosti a požadovala daňové zvýhodnění i na dítě, které si uplatňoval její manžel. Ten s tím ovšem nesouhlasil, protože chce uplatnit u soudu, aby děti byly svěřeny do střídavé péče. Ponechali jsme proto daňové zvýhodnění na jedno dítě každému z nich. Dne 25. 3. 2014 nám bylo doručeno předběžné opatření městského soudu o svěření obou dětí do péče matky. Zaměstnanec se proti tomuto opatření odvolal a krajský soud dne 17. 6. rozhodl, že svěřuje obě děti matce. Dne 10. 7. 2014 nám bylo doručeno, že rozhodnutí soudu nabylo právní moci dne 19. 6. 2014. Po celou dobu sporu jsme uplatňovali daňové zvýhodnění každému z manželů na jedno dítě. Jak máme nyní správně postupovat, když manžel s rozsudkem nesouhlasí?

Podle našeho názoru netrvala společná domácnost obou z manželů již začátkem tohoto roku. Správně mělo být daňové zvýhodnění manželovi zastaveno nejpozději v měsíci březnu tohoto roku na základě předběžného opatření soudu. Nyní je třeba manželovi zastavit uplatnění daňového zvýhodnění od měsíce července a poskytnutá daňová zvýhodnění za měsíce březen až červen od manžela vybrat. To, že manžel s rozsudkem nesouhlasí není podstatné.


54/2014 Může naše zaměstnankyně, která je v současné době u nás na mateřské dovolené (28 týdnů), pracovat v jiném zaměstnání u stejného nebo dalšího zaměstnavatele aniž by přišla o nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Podle § 16 písm. a) zákona 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění nemá pojištěnec nárok na peněžitou pomoc v mateřství po dobu, po kterou vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo samostatnou výdělečnou činnost. Z toho vyplývá, že zaměstnankyně nesmí vykonávat pouze práci, ze které ji plyne peněžitá pomoc v mateřství. Pokud bude mít sjednaný výkon práce na jinou činnost, může současně pobírat mzdu i peněžitou pomoc. Např. peněžitá pomoc je pobírána z funkce účetní a ona bude pracovat jako uklizečka. Výkon práce u jiného zaměstnavatele není nijak omezen, pokud z mí ovšem není rovněž uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství...


 55/2014 Od začátku roku 2014 u nás pracuje starobní důchodce na dohodu o provedení práce s odměnou do 10000 Kč, z které byla srážena srážková daň 15%. Může si tento důchodce nyní podepsat Prohlášení k dani? V případě, že jej podepíše i na předchozí měsíce, musíme provést opravu srážkové daně na zálohovou?

Starobní důchodce může podepsat Prohlášení k dani i zpětně. Pokud by jej takto podepsal, musí zaměstnavatel provést opravu srážkové daně na zálohovou, což je poměrně složité. Pro zaměstnavatele by bylo v tomto případě jednodušší, aby si zaměstnanec sám podal daňové přiznání, v němž by si podle § 36 odst. 7 zákona o daních z příjmů „překlasifikoval“ srážkovou daň na daň zálohovou, kterou by mu potom vrátil finanční úřad.