2/ POSKYTOVÁNÍ OCHRANNÝCH NÁPOJŮ


   Vzhledem k tomu, že došlo k novele nařízení vlády č. 178/2001 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci, změnily se od 1. 1. 2003 i podmínky pro poskytování ochranných nápojů, které jsou při současných „vedrech“ opět aktuální. Z rozsáhlé novely, která je obsažena v nařízení vlády č. 523/2002 Sb., a se kterou by se měli seznámit všichni zaměstnavatelé, se budeme věnovat pouze povinnostem zaměstnavatelů při poskytování ochranných nápojů zaměstnancům.

   K ochraně zdraví před účinky tepelné zátěže či zátěže chladem se poskytují zaměstnancům ochranné nápoje. Ochranným nápojem, chránícím před účinky tepelné zátěže, se doplňuje ztráta tekutin a minerálních látek ztracených potem a dýcháním. Ochranné nápoje se poskytují na pracovišti nebo v jeho bezprostřední blízkosti tak, aby byly snadno a bezpečně dostupné.

Ochranné nápoje se poskytují:
a) při trvalé práci zařazené v přiložené tabulce č. 2 do třídy práce IIb a vyšší, pokud je vykonávána za podmínek, kdy jsou překračovány v pracovním prostředí maximální přípustné operativní teploty (to max) stanovené v uvedené tabulce pro tuto třídu práce,
b) když se prokáže měřením, že dochází při dané práci u zaměstnanců ke ztrátě tekutin potem a dýcháním vyšší než 1,25 litru za osmihodinovou směnu; výpočet ztrát tekutin se provádí vždy, když je práce zařazená podle tabulky č. 2 do třídy IIb nebo vyšší vykonávána v pracovním prostředí, v němž je relativní vlhkost vzduchu vyšší než 70 % nebo když práce vyžaduje použití pracovního oděvu, u něhož jsou tepelně izolační vlastnosti vyšší než 1 clo (odpovídá třívrstvému oděvu),
c) při trvalé práci na venkovních pracovištích, pokud je teplota venkovního vzduchu naměřená ve stínu v časovém rozmezí 10 až 17 hodin vyšší než hodnota to max operativní teploty stanovené pro danou třídu práce v tabulce č. 2,
d) při trvalé práci na uzavřených pracovištích, kde musí být z technologických důvodů udržována teplota 4 oC a nižší,
e) při trvalé práci na venkovních pracovištích, pokud jsou nejnižší teploty venkovního vzduchu naměřené v průběhu pracovní doby nižší než 4 oC.

   Ochranné nápoje podle písm. a) až c) se poskytují v množství odpovídajícím nejméně 70 % tekutin ztracených za směnu potem a dýcháním. Na pracovištích uvedených v písm. d) a e) se poskytují teplé nápoje v množství alespoň půl litru za směnu.

   Ochranné nápoje musí být zdravotně nezávadné, musí mít vhodnou teplotu a nesmí obsahovat více než 6,5 hmotnostních procent cukru. Množství alkoholu v nich nesmí překročit 1 hmotnostní procento; nápoje pro mladistvé nesmí obsahovat alkohol.

   Největším "oříškem" bude opět zřejmě pro zaměstnavatele na většině pracovišť prokázat měřením výši ztráty tekutin potem a dýcháním.

   K této otázce ještě připomínáme, že podle § 28 výše uvedeného nařízení vlády musí být objekty určené pro pracovní činnost zásobeny pitnou vodou v množství postačujícím pro krytí potřeby pití zaměstnanců a zajištění první pomoci.

   Tabulka č. 1:

   Třídy práce podle celkového (brutto) průměrného energetického výdeje

Třída práce Příklady činností M (W.m-2)
I    Práce vsedě s minimální pohybovou aktivitou (kancelářské administrativní práce, kontrolní činnost v dozornách a velínech), práce vsedě spojená s lehkou manuální prací rukou a paží (psaní na stroji, práce s PC, jednoduché šití, laboratorní práce, sestavování nebo třídění drobných lehkých předmětů).

do 80

IIa    Výstupní kontrola, řízení osobního vozidla za běžných provozních podmínek.

   Práce vstoje občasně spojená s pomalou chůzí po rovné podlaze s přenášením lehkých břemen nebo překonáváním malých odporů (vaření, strojní opracovávání a montáž malých lehkých dílců, kusová práce nástrojářů a mechaniků, prodavači).

81 až 105

IIb    Práce vsedě s trvalým zapojením obou rukou, paží a nohou (dělnice v potravinářské výrobě, mechanici, strojní opracování a montáž středně těžkých dílců, práce na ručním lisu, řidiči nákladních vozidel, traktorů, autobusů, trolejbusů a ostatních drážních vozidel).

   Práce vstoje s trvalým zapojením obou rukou, paží a nohou spojená s přenášením břemen do 10 kg (prodavači při silné frekvenci zákazníků, lakýrníci, svařování, soustružení, strojové vrtání, dělník v ocelárně, valcíř hutních materiálů, tažení nebo tlačení lehkých vozíků).

106 až 130

IIIa    Práce vstoje s trvalým zapojením obou horních končetin občas v předklonu nebo vkleče, chůze, (údržba strojů, mechanici, obsluha koksové baterie, práce ve stavebnictví - ukládání panelů na stavbách pomocí mechanizace, skladníci s občasným přenášením břemen do 15 kg, řezníci na jatkách, zpracování masa, pekaři, malíři pokojů, operátoři poloautomatických strojů, vystrojování vnitřku karoserií v automobilovém průmyslu, obsluha válcovacích tratí v kovoprůmyslu, hutní údržba, průmyslové žehlení prádla, čištění oken, ruční úklid velkých ploch, strojní výroba v dřevozpracujícím průmyslu).

131 až 160

IIIb     Práce vstoje s trvalým zapojením obou horních končetin, trupu, chůze, (práce ve stavebnictví - kladení cihel při tradiční výstavbě, skládání cihel, čištění menších odlitků sbíječkou a broušením, příprava forem na 15 až 50 kg odlitky, foukači skla - výroba velkých kusů, obsluha gumárenských lisů, práce na lisu v kovárnách, chůze po zvlněném terénu bez zátěže, zahradnické práce a práce v zemědělství).

161 až 200

IVa    Práce spojená s rozsáhlou činností svalstva trupu, horních i dolních končetin (práce ve stavebnictví, práce s lopatou ve vzpřímené poloze, přenášení břemen o váze 25 kg, práce se sbíječkou, práce v lesnictví s jednomužnou a dvojmužnou motorovou pilou, svoz dřeva, práce v dole - chůze po rovině a v úklonu do 15o, práce ve slévárnách, čištění a broušení velkých odlitků, příprava forem pro velké odlitky, strojní kování menších kusů, plnění tlakových nádob plyny).

201 až 250

IVb    Práce spojená s rozsáhlou a intenzivní činností svalstva trupu, horních i dolních končetin (práce na důlních pracovištích s ruční ražbou - práce se sbíječkou, práce v lomech, práce v zemědělství s vysokým podílem ruční práce, ruční sekání s kosou, strojní kování větších kusů).

251 až 300

V    Práce spojená s rozsáhlou a velmi intenzivní činností svalstva trupu, horních i dolních končetin (transport těžkých břemen např. pytlů s cementem, výkopové práce, práce sekerou při těžbě dřeva, chůze v úklonu 15 až 30o, ruční kování velkých kusů, práce na důlních pracovištích s ruční ražbou v nízkých slojích).

301 a více

   Vysvětlivky k tabulce:
  Energetický výdej (M) se vyjadřuje v brutto hodnotách, tj. v hodnotách zahrnujících i bazální metabolizmus (BM). Jednotkou je (W), resp. v přepočtu na 1 m2 tělesného povrchu (W.m-2).
  Činnosti se zařazují do tříd práce podle průměrného energetického výdeje vynakládaného na efektivní dobu práce. Po tuto dobu práce se energetický výdej vypočítá jako časově vážený průměr z hodnot energetického výdeje vynakládaného na pracovní činnost hlavní a vedlejší. V případě, že doba trvání vedlejší činnosti přesáhne 30 % efektivní doby práce, hodnotí se obě činnosti samostatně.


   Tabulka č. 2

   Přípustné hodnoty mikroklimatických podmínek pro celý rok

Třída práce M
(W.m-2)
 Operativní teplota to (oC)  va
(m.s-1)
Rh (%)  SRto max+++
(g.h-1) 
(g.sm-1)
to min to opt to max
I do 80 20 22 ± 2 28 0,1-0,2 30-70 107
856
IIa 81-105 18 20 ± 2 27 0,1-0,2 136
1091
IIb 106-130 14 16 ± 2 26 0,2-0,3 171
1368
IIIa 131-160 10+ 12 ± 2+ 26+ 0,2-0,3 256
2045
IIIb 161-200 10++ 12 ± 2++ 26++ 0,2-0,3 359
2639

Vysvětlivky k tabulce:

to min      je platná pro tepelný odpor oděvu 1 clo

to opt       je platná pro tepelný odpor oděvu 0,75 clo

to max      je platná pro tepelný odpor oděvu 0,5 clo

va             je rychlost proudění vzduchu

SR        je intenzita pocení

Rh         je relativní vlhkost

+           z hlediska energetického výdeje práce není celosměnově únosná pro ženy

++         z hlediska energetického výdeje práce není celosměnově únosná pro muže

+++       platí pro osobu o ploše povrchu těla 1,8 m2

to               stanovena pro 60 % relativní vlhkost vzduchu


   Přípustnou operativní teplotou se rozumí průměrná operativní teplota, která je dána časově váženým průměrem teplot vyskytujících se v osmihodinové směně, respektive aritmetickým průměrem pravidelně měřených teplot v intervalech nejdéle jedné hodiny.

   Daňové důsledky poskytování ochranných nápojů

1.  Náklady vynaložené na poskytování ochranných nápojů v souladu s výše uvedeným nařízením vlády jsou pro zaměstnavatele daňově uznávanými výdaji.
2.  V případě poskytování nápojů nad rámec tohoto nařízení se jedná o daňově neuznávaný náklad.

   Hodnota nealkoholických nápojů poskytovaných jako nepeněžní plnění zaměstnavatelem zaměstnancům ke spotřebě na pracovišti je v obou případech osvobozena od daně z příjmů ze závislé činnosti zaměstnanců podle § 6 odst. 9 písm. c) zákona o daních z příjmů.
   Tzn., že pokud budu zaměstnancům poskytovat finanční náhradu místo nealkoholických nápojů, bude se jednat o zdanitelný příjem.