Démonia Praha

menu html5 by Css3Menu.com

3/ ODPOVĚDI NA DOTAZY


22/2015 Se zaměstnancem máme uzavřenu dohodu o provedení práce do 31. 12. 2015. Pracuje dle potřeb organizace a využíváme jej jako zástup za zaměstnance, kteří mají překážku v práci. S jeho prací ale nejsme spokojeni a chtěli bychom dohodu v měsíci červnu zrušit. Jak máme postupovat při ukončení této dohody?

V zákoníku práce není u dohody o provedení práce uveden žádný zákonný způsob jejího ukončení, takže je možno ji ukončit pouze vzájemnou dohodou obou stran, pokud není sjednán způsob jejího ukončení přímo v dohodě (což doporučujeme). Jestliže zaměstnanec nebude s dohodou o ukončení dohody o provedení práce souhlasit, bude třeba postupovat tak, že mu nebudeme do konce letošního roku přidělovat práci (prostě jej nebudeme již potřebovat) a dohoda automaticky skončí k 31. 12. 2015. V rámci připravované novely zákoníku práce by měl být doplněn způsob ukončení dohody o provedení práce a to tak, že bude možno ji zrušit z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu s 15denní výpovědní dobou (účinnost bude ale asi až v druhé polovině roku).


23/2015 Můžeme se zaměstnanci sjednat mzdu s přihlédnutím k případné práci v noci a k práci v sobotu a neděli? Jedná se o montéry, kteří můžou být v rámci pracovní pohotovosti povoláni k mimořádnému výkonu práce v noci nebo o víkendech. V případě, že ano, jak máme postupovat?

Podle § 114 odst. 3 je možno se zaměstnancem sjednat mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas. V rámci smluvní volnosti ale nic nebrání tomu, abychom se se zaměstnancem dohodli na sjednání mzdy s přihlédnutím k práci v noci a k práci v sobotu a neděli. Pro tento účel by ale bylo vhodné si udělat kalkulaci předpokládaného rozsahu této práce (např. na základě podkladů z předchozích měsíců). Vzhledem k tomu, že veškeré paušály a kalkulace jsou předmětem kontrol, doporučujeme raději vyplácet mzdu za práci v noci a v sobotu a neděli na základě skutečně odpracovaných hodin, které je třeba podle § 96 odst. 1 ZP stejně evidovat.


24/2015 Zaměstnanci je vyplácena náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti z důvodu jeho převedení na méně placenou práci z důvodu pracovního úrazu. Jak máme tuto náhradu vypočítat v případě, že zaměstnanec po část měsíce pracoval a potom byl práce neschopen a pobíral 14 dnů náhradu mzdy od zaměstnavatele a následně nemocenské dávky od OSSZ?

Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti náleží podle § 371 odst. 1 ZP ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody (tj. před jeho převedením na méně placenou práci) a výdělkem dosahovaným po pracovním úrazu (tj. po převedení na jinou práci). V případě, že pobírá invalidní důchod z důvodu následků pracovního úrazu, započte se tento důchod do výdělku dosahovaného po pracovním úrazu. Vlastní odškodnění zaměstnance náhradou doporučujeme vždy ponechat na příslušné pojišťovně (Kooperativa nebo Česká pojišťovna), které jsou povinny podle vyhl. 125/93 Sb. nahradit zaměstnanci škodu, která mu vznikla při pracovním úrazu (§ 2 odst. 1 vyhlášky). Zaměstnavatel by měl pojišťovně pouze potvrdit průměrný výdělek před vznikem škody a výdělek dosažený v příslušném měsíci. V případě pracovní neschopnosti by měl ještě navíc v potvrzení uvést vyplacenou náhradu mzdy za dobu prvních 14 kal. dnů pracovní neschopnosti a výši vyplacené nemocenské za příslušný měsíc.


25/2015 Zaměstnanec nám ukončil neočekávaně pracovní poměr dohodou k 31. 3. 2015 a měl k tomuto datu přečerpanou dovolenou o 4 dny. Jeho hrubý příjem za  měsíc březen byl 14000 Kč a náhrada mzdy za 4 dny přečerpané dovolené činila 2720 Kč. Jak máme u tohoto zaměstnance postupovat z pohledu zdravotního pojištění, když se dny přečerpané dovolené vykazují jako neplacené volno?

Od 1. 1. 2015 se dny přečerpané dovolené vykazují i nadále jako dny neplaceného volna, ale pojistné na VZP se za ně již neplatí. Jestliže zaměstnanec dosáhne v měsíci březnu po odpočtu přeplacené dovolené částky alespoň 9200 Kč, tak se zdravotní pojištění odvede ze skutečného vyměřovacího základu. Ve Vašem případě se zdravotní pojištění odvede z částky 11280 Kč (14000-2720). Pokud by ovšem zaměstnanec po snížení o náhradu za přečerpanou dovolenou nedosáhl alespoň 9200 Kč, provedl by zaměstnavatel za tento měsíc dopočet do minimálního vyměřovacího základu 9200 Kč a celý tento dopočet (13,5% z rozdílu) by uhradil zaměstnanec.


26/2015 Můžeme určit čerpání dovolené vedoucímu zaměstnanci, který dostal výpověď z pracovního poměru v měsíci dubnu a ve výpovědní době květen a červen jsme jej nechali doma na překážce v práci na straně zaměstnavatele podle § 208? Zaměstnanec má ještě nevyčerpaných 30 dnů staré a nové dovolené.

Podle § 217 odst. 4 ZP nesmí zaměstnavatel určit čerpání dovolené na dobu např. pracovní neschopnosti, mateřské a rodičovské dovolené. Na dobu ostatních překážek na straně zaměstnance ji smí určit jen na jeho žádost. Vzhledem k tomu, že překážky na straně zaměstnavatele v tomto paragrafu uvedeny nejsou, může zaměstnavatel čerpání této dovolené určit. Pochopitelně  musí zaměstnanci písemně oznámit alespoň 14 dnů předem její čerpání.


 27/2015 Co si může vydělat společník a zároveň jednatel s.r.o., kterému byl přiznán starobní důchod a nechce již platit žádné odvody na sociální a zdravotní pojištění?

Pokud si bude chtít vyplácet jednatelskou odměnu alespoň v nějaké výši, neměla by výše odměny z ní dosáhnout 2500 Kč. Jestliže by byla jednatelská odměna nižší než 2500 Kč, odvádělo by se z ní pouze zdravotní pojištění. Pokud by pro společnost vykonával ještě nějakou jinou práci než jako jednatel s.r.o., mohl by si na ni uzavřít dohodu o provedení práce, která do 10000 Kč nepodléhá odvodu ani jednoho pojistného (je ale limitována 300 hodinami v roce) nebo dohodu o pracovní činnosti na částku nižší než 2500 Kč, z které by se rovněž ani jedno pojistné neodvádělo.


28/2015 Na úklidové práce zaměstnáváme paní, která má stanovenu základní mzdu ve výši 8000 Kč. K této částce ji přiznáváme odměny až do výše 50% jejího základu podle kvality odvedené práce. Měli jsme zde kontrolu z Inspektorátu práce, která nám vytkla, že u paní nedodržujeme minimální mzdu, protože její základní mzda je nižší než minimální mzda 9200 Kč. Postupujeme v souladu s právními předpisy?

Vzhledem k tomu, že se u Vaší zaměstnankyně jedná o práci zařazenou do první skupiny nejnižší úrovně zaručené mzdy, měla by obdržet minimálně 9200 Kč měsíčně. Podle § 112 odst. 2 ZP se posouzení, zda byla dodržena zaručená mzda provádí tak, že se porovná dosažená mzda zaměstnance za kal. měsíc s částkou zaručené mzdy (ve Vašem případě 9200 Kč). Do dosažené mzdy se přitom zahrnou všechny složky mzdy s výjimkou mzdy za práci přesčas, příplatku za práci ve svátek, za noc, za sobotu a neděli a příplatku za ztížené pracovní prostředí. Tzn., že pokud mzda Vaší zaměstnankyně včetně odměny za dobrou práci dosáhne v kal. měsíci alespoň částky 9200 Kč, je zaručená a zároveň i minimální mzda dodržena. Pokud by mzda včetně odměny nedosáhla alespoň 9200 Kč, je třeba podle § 112 odst. 3 ZP poskytnout zaměstnankyni doplatek do 9200 Kč. Na základě těchto skutečností, je třeba nález Inspektorátu práce považovat za chybný, protože Váš postup je v souladu s právními předpisy.


29/2015 Dne 23. 3. po odpracování směny jsme předali zaměstnanci písemné zrušení pracovního poměru ve zkušební době ke dni 31. 3. Zaměstnanec odešel ještě týž den k lékaři, který jej od 23. 3. uznal práce neschopným. Je zrušení pracovního poměru ve zkušební době platné nebo jej musíme zaměstnanci doručit znovu po uplynutí 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti? Jak to bude s proplácením náhrady mzdy?

Podle § 66 odst. 1 ZP nesmí zaměstnavatel zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti zaměstnance. Vzhledem k tomu, že zaměstnanec byl uznán práce neschopným od 23. 3., ale tento den měl již směnu odpracovanou, takže podle § 192 odst. 1 ZP začíná období prvních 14 kal. dnů až následujícím kal. dnem, tj. od 24. 3. Zaměstnavatel zrušil pracovní poměr ve zkušební době v den, kdy nebyl ještě zaměstnanec v pracovní neschopnosti, takže je toto zrušení podle našeho názoru platné. Za dobu pracovní neschopnosti od 24. 3. do 31. 3. bude zaměstnanci náležet náhrada mzdy s výjimkou prvních 3 pracovních dnů pracovní neschopnosti, které jsou bez náhrady.


30/2015 Na základě doporučení a diskuse v tisku jsme předsedovi představenstva zrušili pracovní poměr na funkci ředitele a. s. a sjednali s ním smlouvu o výkonu funkce předsedy představenstva. Ve smlouvě má ujednáno, že za dobu prvních 14 kal. dnů pracovní neschopnosti mu bude vyplácena nekrácená měsíční odměna z titulu výkonu funkce. Jak to bude se zdaněním odměny u předsedy představenstva v případě pracovní neschopnosti? Bude se jednat o daňově uznatelný výdaj u zaměstnavatele?

Vzhledem k tomu, že u předsedy představenstva nejde (a ni nemůže jít – nejedná se o vztah podle ZP) o náhradu mzdy podle § 192 ZP, bude celá výše odměny podléhat dani z příjmů a odvodům obojího pojistného. V souladu s § 24 zákona o daních z příjmů se bude jednat o daňově uznatelný výdaj zaměstnavatele.


31/2015 Po dohodě se zaměstnanci chceme zavést tzv. „přesčasový fond“, který by spočíval v tom, že si zaměstnanci vyčerpají náhradní volno za práci přesčas až v době, kdy bude nižší poptávka po našich výrobcích. Můžeme takto postupovat aniž bychom porušovali zákoník práce?

Podle § 114 odst. 1 ZP náleží za dobu práce přesčas dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 25% průměrného výdělku, pokud se nedohodnete na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku. V § 114 odst. 2 se říká, že pokud neposkytne zaměstnavatel náhradní volno v době 3 kal. měsíců po výkonu práce přesčas nebo v jinak dohodnuté době, přísluší zaměstnanci příplatek ve výši 25%. Jestliže si tedy sjednáte např. poskytnutí náhradního volna až po 10 měsících od výkonu práce přesčas, nebude zákoník práce porušen.




© Démonia s.r.o., 2015 | Poslední aktualizace: 31.03.2025 | www.demonia.cz

 

Odhlasit Home