Démonia Praha

menu html5 by Css3Menu.com

5/ ODPOVĚDI NA DOTAZY


27/2016 Naší zaměstnankyni zemřela prababička a ona zařizovala pohřeb. Jaký má nárok na placené volno s náhradou mzdy? Je to jeden den k účasti na pohřbu a v případě zařizování pohřbu další den?

Podle bodu 7 písm. c) přílohy k NV 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, se pracovní volno s náhradou mzdy poskytne nejvýše na jeden den k účasti na pohřbu prarodiče nebo vnuka zaměstnance nebo prarodiče jeho manžela nebo jiné osoby, která sice nepatří k uvedeným fyzickým osobám, ale žila se zaměstnancem v době úmrtí v domácnosti. Vzhledem k tomu, že prababička zde vyjmenována není, musela by žít s Vaší zaměstnankyní v domácnosti v době úmrtí, aby měla nárok na volno s náhradou mzdy. Pokud domácnost splněna není, tak nemá nárok ani na pracovní volno k účasti na pohřbu a ani na volno z titulu zařizování pohřbu…


28/2016 Jak je to s nárokem na odškodnění pracovního úrazu u zaměstnance, který pracuje ve více pracovněprávních vztazích u zaměstnavatele (např. pracovní poměr a dohoda o provedení práce)? Musí se odškodnit i z dohody o provedení práce, když je do 10000 Kč a neodvádí se z ní pojistné na SZ a tudíž ani úrazové pojištění?

Podle § 271o ZP u zaměstnance, který je v době pracovního úrazu v několika pracovních poměrech nebo je činný na základě dohody o práci konané mimo pracovní poměr, se při stanovení výše náhrady za ztrátu na výdělku vychází z průměrných výdělků dosahovaných ve všech těchto pracovněprávních vztazích, a to po dobu, po kterou by mohly trvat. Z toho vyplývá, že náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti by náležela ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody z obou pracovněprávních vztahů a náhradou mzdy nebo nemocenským. Vzhledem k tomu, že dohoda o provedení práce nezakládá účast na NP, tak zaměstnanci nebude náležet ani náhrada mzdy ani nemocenské z této dohody a odškodnění by z tohoto důvodu tudíž bylo vyšší… Proto v tomto případě doporučujeme vyplnit potřebné údaje pro pojišťovnu a vlastní odškodnění ponechat v plném rozsahu na ní. Zda odškodní i do plné výše odměny z dohody o provedení práce toť otázka…


29/2016 Zaměstnankyně dostala dne 15. 2. 2016 výpověď podle § 52 písm. c) ZP a pracovní poměr ji měl skončit 30. 4. Dne 8. 3. přinesla neschopenku a dne 17. 5. nám oznámila, že je těhotná. Kdy skončí této zaměstnankyni pracovní poměr a kdy jí bude vyplaceno odstupné?

Pokud budeme předpokládat, že zaměstnankyně v době obdržení výpovědi ještě nebyla těhotná (jinak by ani nemohla dostat výpověď), tak bychom měli postupovat podle § 53 odst. 2 ZP, který říká: byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá. Z toho vyplývá, že pokud bude zaměstnankyně v pracovní neschopnosti až do nástupu na mateřskou dovolenou (což se dá očekávat) a potom si požádá o rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte, bude se pořád jednat o ochrannou dobu. Pracovní poměr by jí skončil až vyčerpáním zbývající části výpovědní doby (8.3. až 30.4.) po jejím nástupu do zaměstnání, tj. v roce, kdy dítě dosáhne 3 let věku, což by mohlo být začátkem roku 2020… Odstupné bude této zaměstnankyni vyplaceno až při skončení pracovního poměru. Pokud se zaměstnankyní dohodnete, že skončí dohodou např. k 30. 6. 2016, vyplatíte jí odstupné k tomuto datu.


30/2016 V časopise Mzdová účetní 5/2016 nás zaujala odpověď JUDr. Hlouškové na dotaz k odvodu zákonného pojištění z dohod o provedení práce, které nezakládají účast na NP, a to ve výši 100 Kč za kalendářní čtvrtletí. V naší firmě máme cca 50 zaměstnanců v pracovním poměru a kromě toho u nás pracuje asi 5 lidí na dohodu o provedení práce do 10000 Kč, za které jsme dosud zákonné pojištění neodváděli. Jak máme nyní správně postupovat s odvodem zákonného pojištění z těchto dohod a musíme toto pojistné doplatit zpětně?

Podle § 12 odst. 2 vyhl. MF 125/1993 Sb., kterou se stanoví podmínky a sazby zákonného pojištění… se toto pojistné vypočítá ze základu stanoveného shodně s postupem pro určení vyměřovací základu pojistného na SZ. Základem je souhrn vyměřovacích základů za uplynulé kalendářní čtvrtletí všech zaměstnanců. Jelikož dohoda o provedení práce nezakládá do 10000 Kč účast na NP, nevstupují příjmy z těchto dohod do vyměřovacího základu. Sazba minimálního pojistného 100 Kč se vztahuje pouze na zaměstnavatele, který má pouze zaměstnance na dohody o provedení práce do 10000 Kč nebo na dohody o pracovní činnosti s odměnou nižší než 2500 Kč a jehož základ pro výpočet zákonného pojistného je nulový. Takže ve Vašem případě se žádný odvod z dohod o provedení práce neprovádí a Váš postup je v pořádku.


31/2016 V měsíci červnu budeme uzavírat dohodu o provedení práce do 10000 Kč s občanem Polské republiky. Plynou z toho pro nás nějaké povinnosti, když tato dohoda nezakládá účast na nemocenském pojištění a ani nepodléhá odvodu pojistného na VZP? Dáme mu podepsat prohlášení k dani, takže ani daň u něho nebude žádná.

Podle § 87 odst. zákona 435/2004 Sb. o zaměstnanosti je v případě nástupu občana EU do zaměstnání zaměstnavatel povinen písemně informovat o této skutečnosti příslušnou krajskou pobočku Úřadu práce, a to nejpozději v den nástupu těchto osob k výkonu práce. Jelikož za zaměstnání se považuje nejen pracovní poměr ale i dohody mimo pracovní poměr, je povinností zaměstnavatele informovat ÚP i o tomto nástupu. Podle odst. 2 § 87 písemná informace obsahuje údaje vedené v evidenci podle § 102 odst. 2, tj. identifikační údaje cizince, adresu v zemi trvalého pobytu, číslo cestovního dokladu a druh práce, místo výkonu práce a dobu, po kterou by mělo být zaměstnání vykonáváno. Vzhledem k tomu, že se jedná o dohodu o provedení práce do 10000 Kč odpadá přihlášení tohoto zaměstnance na OSSZ a zdravotní pojišťovnu.


32/2016 Jaké nároky na stravné má zaměstnanec, který vyjel na zahraniční pracovní cestu do Německa ve 4,30 hod., státní hranici překročil v 8,45 hod., v Německu vyložil náklad a jel zpět, státní hranici překročil ve 13,30 hod. a do firmy se vrátil v 17,45 hod.?

Tomuto zaměstnanci nenáleží podle § 170 odst. 3 ZP zahraniční stravné, protože mu vzniklo právo na tuzemské stravné a cesta v zahraničí netrvala déle než 5 hodin. Podle odst. 4 téhož paragrafu se doby, za které nevznikne právo na zahraniční stravné připočítávají k době rozhodné pro tuzemské stravné. Jelikož jeho celková doba pracovní cesty je delší než 12 hodin, bude mu náležet tuzemské stravné v rozpětí 106 až 127 Kč. Pokud by doba strávená v Německu byla delší než 5 hodin, vznikl by tomu zaměstnanci nárok na jedno třetinové zahraniční stravné a na tuzemské stravné v pásmu 5 až 12 hodin.


33/2016 Máme uzavřenou kolektivní smlouvu (KS), kde máme stanovenou zaručenou mzdu pro jednotlivé profese, které v naší firmě přichází v úvahu. Je třeba, abychom se řídili ještě zaručenou mzdou uvedenou v NV 567/2006 Sb., když základní mzda v KS je nižší než zaručená mzda v NV? Kromě základní mzdy náleží zaměstnancům podle KS ještě odměny a prémie.

Podle § 112 odst. 2 se nejnižší úroveň zaručené mzdy vztahuje na zaměstnavatele, kteří nemají mzdu sjednanou v kolektivní smlouvě. Tzn., že ve Vašem případě platí zaručená mzda sjednaná v KS. Pro úplnost je třeba poznamenat, že posuzování dodržení zaručené mzdy v ostatních případech (tam kde není KS) se provádí tak, že vezmou veškeré složky mzdy (bez mzdy za práci přesčas, příplatku za práci ve svátek, za noční práci, za práci ve ztíženém prostředí a za práci v sobotu a neděli) a porovnají se s nejnižší úrovní zaručené mzdy. Tzn., že se porovnává až součet základní mzdy, prémií, odměn, osobního ohodnocení a případných dalších složek mzdy s nejnižší úrovní zaručené mzdy…


34/2016 Jsme příspěvková organizace zřízená městem a řešíme, jak postupovat u zaměstnance, který bude vykonávat práce ve 2. platové třídě (údržba zeleně). Jelikož nemá žádnou započitatelnou praxi, tak by měl být jeho plat pouze 7590 Kč. Jak máme postupovat, když u něho není dodržena minimální mzda?

Zde máte dvě možnosti řešení, buď mu budete poskytovat tento platový tarif a doplatek k platu ve výši rozdílu mezi platem dosaženým v kalendářním měsíci a příslušnou minimální měsíční mzdou (§ 111 odst. 3 ZP) nebo můžete využít § 6 odst. 1 NV 564/2006 Sb. a určit platový tarif v rámci rozpětí platových tarifů stanovených pro nejnižší až nejvyšší platový stupeň příslušné platové třídy (tj. 7590 až 11440 Kč). Pro tento postup je třeba mít sjednán v KS nebo stanoven vnitřním předpisem okruh zaměstnanců, jichž se tento způsob týká a pravidle pro určení platového tarifu v rámci rozpětí.




© Démonia s.r.o., 2015 | Poslední aktualizace: 31.03.2025 | www.demonia.cz

 

Odhlasit Home