V DIS 3/2017 jsme na první straně uvedli tento dotaz a odpověď k ročnímu zúčtování záloh: „Od 1. 8. 2016 u nás nastoupil zaměstnanec, který předtím pracoval ve firmě, která se dostala do platební neschopnosti a zaměstnancům nevyplatila mzdy za měsíce květen až červenec. V měsíci září mu byly vyplaceny Úřadem práce mzdové nároky za 3 kal. měsíce. Započítávají se tyto mzdové nároky do zdanitelných příjmů, a kdo mu je případně potvrdí?
Uspokojení mzdových nároků Úřadem práce bylo provedeno podle zákona 118/2000 Sb. o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele. V § 10 odst. 2 tohoto zákona se říká, že na úseku zdaňování příjmů ze závislé činnosti plní ÚP povinnosti plátce daně podle zákona upravujícího daně z příjmů. Podle § 38j odst. 3 ZDP je povinností plátce daně vystavit nejpozději do 10 dnů od podání žádosti doklad o souhrnných údajích uvedených na mzdovém listě (Potvrzení o zdanitelných příjmech). Takže zaměstnanec by měl požádat ÚP o vystavení potvrzení a potom si musí sám podat daňové přiznání, protože měl více plátců současně.“
Po upozornění jednoho našeho klienta, který má s obdobnou situací konkrétní zkušenost by se mělo postupovat takto:
Vzhledem k tomu, že Úřad práce by měl podle odst. 3 § 10 zákona 118/2000 Sb. o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele, sdělit zaměstnavateli, kterým zaměstnancům a v jaké výši uspokojil mzdové nároky, tak by potvrzení o zdanitelných příjmech vystavil bývalý zaměstnavatel v insolvenci. V potvrzení bude uvedeno, že se jedná o mzdy za 01-07/2016. To, že ÚP vyplatil dlužné mzdy za 05-07/2016 až v měsíci září neznamená, že měl zaměstnanec v měsíci září dva plátce mzdy. Nový zaměstnavatel může provést roční zúčtování, protože se jedná o více postupných plátců daně.
V tomtéž DISu je na straně 3 a 4 uveden tento dotaz: „Které příjmy se zahrnují do příjmů pro posouzení, zda je splněn nárok na roční daňový bonus? Máme zaměstnankyni, která je na rodičovské dovolené, ale kromě toho má příjmy z pronájmu (§ 9) ve výši 54000 Kč. V roce 2016 měla ve dvou měsících ještě příjem na dohodu o provedení práce s odměnou 8000 Kč bez podepsaného prohlášení k dani, takže byla zdaněna srážkovou daní. Bude mít tato zaměstnankyně nárok na daňový bonus?
Tato zaměstnankyně je povinna si podat za rok 2016 daňové přiznání. Podle § 35c odst. 4 může daňový bonus uplatnit poplatník, který měl ve zdaňovacím období příjmy podle § 6, 7, 8 nebo § 9 ZDP alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy, tj. 59400 Kč. Vzhledem k tomu, že příjmy z pronájmu jsou nižší než 59400 Kč, bylo by vhodné, aby si zaměstnankyně příjmy daněné srážkovou daní, překlasifikovala v rámci daňového přiznání na zálohovou daň (tj. 2x8000 Kč). Jelikož příjmy z pronájmu a překlasifikované příjmy z dohod o provedení práce jsou vyšší než 59400 Kč (54000+16000=70000), bude jí poskytnuto daňové zvýhodnění formou daňového bonusu.“
K odpovědi na tento dotaz je třeba ale ještě doplnit, že zaměstnankyně by si neměla u příjmů z pronájmu uplatnit výdajový paušál 30%, protože by si potom podle § 35ca ZDP nemohla uplatnit daňové zvýhodnění na dítě, jelikož dílčí základ daně uplatněný výdajovým paušálem by byl vyšší než 50% celkového základu daně. Zde by bylo vhodné, aby si raději neuplatnila žádné výdaje, protože daň by stejně, díky slevě na poplatníka a nízkým příjmům, neplatila.
Za případné vzniklé problémy u těchto neúplných odpovědí se Vám omlouváme.