Démonia Praha

menu html5 by Css3Menu.com

 DIS 09/2018 

 

4/ ODPOVĚDI NA DOTAZY

51/2018 Jsme akciová společnost a zaměstnanec se na nás obrátil s tím, že dne 3. 9. 2018 doprovází dítě do první třídy a že má nárok na placené volno na tento den. Podle kterého zákona nebo vyhlášky je možno zaměstnanci toto volno poskytnout?

Podle přílohy k Nařízení vlády 135/2015 Sb. o dalších překážkách ve státní službě, za které přísluší státnímu zaměstnanci plat, náleží služební volno na jeden den k doprovodu dítěte do základní školy v první den jeho povinné školní docházky a zpět. Pokud ovšem nespadáte pod zákon 234/2014 Sb. o státní službě (což z dotazu vyplývá), je možno toto volno s náhradou mzdy poskytnout pouze v případě, že máte přiznání tohoto volna dohodnuto v kolektivní smlouvě nebo stanoveno ve vnitřním předpisu.


52/2018 Zaměstnanec nás požádal z důvodu dojíždění do práce o úpravu pracovní doby od 5,30 do 14 hod. Chtěli bychom mu vyhovět, ale nechceme mu proplácet příplatek za práci v noci (5,30 až 6,00). Jakým způsobem se můžeme proplácení příplatku za práci v noci vyhnout? Druhý dotaz k příplatku za práci v noci: musíme poskytovat příplatek za práci v noci i zaměstnancům, kteří chodí do práce před 6,00 hod. a napracovávají si hodiny pro čerpání náhradního volna, které chtějí v budoucnu použít na vyřízení osobních záležitostí?

Podle § 116 ZP věty druhé je možné sjednat jinou minimální výši a způsob určení příplatku za práci v noci. Takže pokud bude sjednáno v kolektivní smlouvě (pracovní smlouvě), že příplatek za práci v noci nenáleží v případě úpravy pracovní doby na žádost zaměstnance nebo v případě napracování neplaceného volna apod., nebude zaměstnanci náležet příplatek za práci v noci.


53/2018 Zaměstnanec uplatňoval daňové zvýhodnění na dvě zletilé studující děti. Potvrzení zaměstnavatele manželky, že děti neuplatňovala máme založeno. Nyní se manželé rozvedli a soud neurčil, kterému z rodičů budou děti svěřeny do péče. Můžeme děti i nadále uplatňovat u otce, a co k tomu případně potřebujeme?

Vzhledem k tomu, že se jedná o zletilé děti, tak již soud neupravuje vyživovací povinnost rozvedených rodičů (ta se řídí občanským zákoníkem). Zletilé dítě si může samo zvolit, s kterým rodičů bude nadále sdílet společně hospodařící domácnost. Pokud se děti rozhodnou pro společnou domácnost s otcem, bylo by vhodné, aby čestně prohlásily, že se takto rozhodly. Pro případné kontroly v budoucnu by nebylo na škodu si nechat vystavit potvrzení zaměstnavatele matky dětí, že daňové zvýhodnění ani po rozvodu neuplatňuje.


54/2018 Zaměstnanec k nám nastoupil dne 3. 4. 2018 a od 16. 5. 2018 dosud je dlouhodobě nemocný. Chtěli bychom s ním rozvázat pracovní poměr, neboť máme novou zájemkyni o tuto pozici. Zajímalo by nás, zda můžeme ukončit pracovní poměr ve zkušební době i když je zaměstnanec stále v dlouhodobé nemoci.

Podle § 66 odst. 1 ZP nesmí zaměstnavatel zrušit pracovní poměr ve zkušební době v době prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti. Jelikož tato doba již uplynula, je možné pracovní poměr zrušit ve zkušební době. Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení.




© Démonia s.r.o., 2015 | Poslední aktualizace: 31.03.2025 | www.demonia.cz

 

Odhlasit Home