Démonia Praha

menu html5 by Css3Menu.com

 DIS 10/2019 

 

3/ SOUSTAVNÁ PŘÍPRAVA NA BUDOUCÍ POVOLÁNÍ NA VYSOKÉ ŠKOLY A JEJÍ DAŇOVÉ DOPADY

Za soustavnou přípravu na budoucí povolání na vysoké škole se podle § 12 odst. 3 zákona 117/95 Sb. o státní sociální podpoře považuje studium na vysokých školách v bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu (§§ 45 až 47 zákona 111/98 Sb. o vysokých školách).
Soustavná příprava na vysoké škole začíná dnem, kdy se dítě stává studentem VŠ (tj. dnem zápisu do studia - § 51 zákona 111/98 Sb. o vysokých školách). Tzn., že pokud bylo dítě zapsáno ke studiu 25. července příslušného roku, je možno jej již za měsíc červenec považovat za vyživované dítě, které se soustavně připravuje na budoucí povolání (podle § 35c odst. 10 ZDP je vyživovaným dítětem již v měsíci, kdy začíná soustavná příprava na budoucí povolání). Pochopitelně se musí jednat o dítě do dovršení věku 26 let.
Soustavná příprava na budoucí povolání na VŠ končí dnem, kdy dítě ukončilo studium na VŠ. Studium se ukončuje:

  • podle § 55 odst. 1 zákona o VŠ vykonáním závěrečné zkoušky nebo její poslední části (tzv. „řádné“ ukončení)
  • podle § 56 odst. 1 zákona o VŠ buď

- vyloučením ze studia
- zanecháním studia
- odnětím nebo zánikem akreditace studijního programu
- zrušením studijního programu.

V případě přerušení studia podle § 54 odst. 4 zákona o VŠ přestává být dítě studentem až do doby, kdy opět začne studovat. Např. dítě přerušilo studium k 15. 5. a pokračovat ve studiu začne od 4. 9. následujícího roku. V tomto případě náleží daňové zvýhodnění naposledy za měsíc květen a potom od měsíce září (tj. od měsíce, kdy začíná soustavná příprava na budoucí povolání).
Kromě toho se za soustavnou přípravu na VŠ považuje podle § 14 odst. 2 písm. a) až d) zákona 117/95 Sb. o SSP
- doba od ukončení studia na SŠ do dne, kdy se dítě stane studentem VŠ, jestliže dítě pokračuje bez přerušení v dalším studiu
Např. dítě vykonalo maturitní zkoušku v měsíci květnu 2019 a na VŠ bylo přijato od 9. září 2019. V tomto případě se dítě považuje za soustavně se připravujícího po celý kalendářní rok 2019.

- kalendářní měsíc, v němž dítě ukončilo studium na VŠ a dále kalendářní měsíc následující po kalendářním měsíci, v němž dítě řádně ukončilo studium na VŠ, pokud nevykonává po celý tento měsíc zaměstnání, které zakládá účast na NP anebo nemá po celý měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Např. student řádně ukončil VŠ v měsíci červnu a od 2. července vstoupil do zaměstnání, které zakládá účast na NP. Za soustavně se připravujícího na budoucí povolání se považuje i v měsíci červenci, protože toto zaměstnání nevykonával po celý kalendářní měsíc.

- doba od ukončení studia na VŠ do dne, kdy se stane studentem téže nebo jiné VŠ, pokud toto studium bezprostředně navazuje na ukončení studia na první VŠ (nemusí to být v tomto případě ani řádné ukončení studia), nejdéle však doba tří měsíců následujících po měsíci, v němž ukončil studium na první VŠ.
Např. dcera naší zaměstnankyně ukončila studium na VŠ zanecháním studia k 11. únoru 2019 a od 5. září 2019 se stala studentkou jiné vysoké školy. Za kolik měsíců má naše zaměstnankyně nárok na daňové zvýhodnění v roce 2019? Podle § 14 odst. 2 písm. c) zákona 117/95 Sb. o státní sociální podpoře se za soustavnou přípravu na budoucí povolání považuje také doba od ukončení studia na VŠ do dne, kdy se dítě stalo studentem téže nebo jiné VŠ, pokud toto studium bezprostředně navazuje na ukončení studia na VŠ; nejdéle však doba 3 měsíců následujících po měsíci, kdy dítě ukončilo studium na VŠ. Vzhledem k tomu, že na novou VŠ nastoupila v nejbližším možném termínu, může se daňové zvýhodnění uplatnit i za měsíce březen, duben a květen. Podle § 35c odst. 10 pak lze daňové zvýhodnění uplatnit již od měsíce, kdy začíná soustavná příprava na budoucí povolání, tj. od měsíce září. Takže nárok bude na měsíce I. až V. a IX. až XII.

- doba přerušení studia na vysoké škole, po kterou by jinak trvala mateřská nebo rodičovská dovolená (např. když studentka porodí a požádá o přerušení studia, tak se považuje i po dobu přerušení studia za studentku).
Např. svobodná dcera zaměstnankyně přerušila studium na vysoké škole z důvodu porodu a péče o dítě, které se jí v průběhu studia narodilo. Může se uplatnit zaměstnankyni daňové zvýhodnění na dceru a případně na vnuka, když žije s babičkou ve společné domácnosti? Podle § 35c odst. 6 ZDP v případě, že rodiče vnuka nemají dostatečné příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit, může daňové zvýhodnění na vnuka uplatnit babička. Dále by si mohla uplatnit i svou dceru, která se podle § 14 odst. 2 písm. d) zákona 117/95 Sb. o státní sociální podpoře považuje v době přerušení studia za vyživované dítě (pokud je dceři do 26 let věku). Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se totiž považuje také „doba přerušení studia na vysoké škole, po kterou by jinak trvala mateřská nebo rodičovská dovolená“. Vzhledem k tomu, že je zde odkaz na § 195 až 198 zákoníku práce, může být doba přerušení studia započtena jako studium až do tří let věku dítěte.

V souvislosti s ukončením studia na VŠ se můžeme setkat s některými zajímavými případy, které ovlivní poskytnutí daňového zvýhodnění:

Příklad č. 1. Dítě nesplnilo požadavky vyplývající ze studijního programu a bylo mu ukončeno studium. Rozhodnutí o ukončení studia převzalo dne 20. dubna 2019. V rozhodnutí o ukončení studia je uvedeno, že dnem ukončení studia je den nabytí právní moci tohoto rozhodnutí. V poučení má uvedeno, že může do 30 dnů podat proti tomuto rozhodnutí odvolání. Dnem ukončení studia bude den, kdy rozhodnutí o ukončení nabylo právní moci. V tomto případě, pokud se dítě proti vyloučení neodvolá, nabývá rozhodnutí právní moci v měsíci květnu 2019 a daňové zvýhodnění na něj lze uplatnit naposledy za měsíc květen.

Příklad č. 2. Dítě nevykonalo v měsíci červnu 2019 poslední část závěrečné zkoušky a bylo mu povoleno její vykonání v měsíci lednu 2020. V tomto případě bude mít dítě v měsících červenec až leden stále statut studenta a rodič si na něj může uplatňovat daňové zvýhodnění až do vykonání poslední části závěrečné zkoušky. V tomto případě by nebylo na závadu ani to, že by dítě pracovalo v zaměstnání, které zakládá účast na NP.

Příklad č. 3. Dítě ukončilo bakalářskou formu studia v měsíci květnu 2019 a od měsíce září bude studovat na stejné škole v magisterském studijním programu. V tomto případě bude náležet daňové zvýhodnění za celý rok 2019, protože doba od ukončení studia na VŠ nepřekračuje dobu 3 měsíců.
DOPORUČENÍ: pokud dítě ukončilo jeden studijní vysokoškolský obor a neví, zda jej přijmou a bude pokračovat ve studiu na téže nebo jiné VŠ, doporučujeme zastavit poskytování daňového zvýhodnění. Pokud dítě bude přijato na pokračování studia, bude mu daňové zvýhodnění doplaceno buď v rámci ročního zúčtování nebo v daňovém přiznání.




© Démonia s.r.o., 2015 | Poslední aktualizace: 24.06.2025 | www.demonia.cz

 

Odhlasit Home