4/ JAK POSTUPOVAT PŘI PROVÁDĚNÍ SRÁŽEK ZE MZDY V PŘÍPADĚ, ŽE NA ZAMĚSTNANCE PŘIJDE VÍCE EXEKUČNÍCH PŘÍKAZŮ A KAŽDÝ MÁ UVEDENOU JINOU VÝŠI NEZABAVITELNÝCH ČÁSTEK, KTEROU MÁME UPLATNIT?
Někdo může namítnout, že tato situace nikdy nemůže nastat. Ale opak je pravdou. Někteří exekutoři se „neobtěžují“ tím, že by si zjistili, zda má zaměstnanec, kterému mají být srážky prováděny ještě dalšího plátce (např. dalšího zaměstnavatele nebo Českou správu sociálního zabezpečení při pobírání důchodu). A potom nastávají situace, kdy zaměstnavatel obdrží exekuční příkaz od prvního exekutora, na kterém není uvedeno, že má jeho zaměstnanec dalšího plátce mzdy, a tak uplatňuje nezabavitelné částky v plné výši. Po čase obdrží exekuční příkaz od druhého exekutora, kde má uvedeno, že je druhým plátcem příjmu a že má uplatňovat např. pouze 50% nezabavitelné částky, protože druhých 50% je uplatňováno u dalšího plátce příjmu, kterým je ……….. (další zaměstnavatel nebo ČSSZ). Většinou tyto případy nastávají u poživatelů důchodů, kteří jeho pobírání nenahlásí exekutorovi (nebo on sám si nezjistí, že dotyčný důchod pobírá). Mnohdy se stává, že je zaměstnanci přiznán důchod až v průběhu již probíhající exekuce a zaměstnanec tuto skutečnost prvnímu exekutorovi nenahlásil a další exekutor si tuto skutečnost již zjistil, a proto v ní rozdělil nezabavitelné částky.
JAK BY MĚL ZAMĚTNAVATEL V TĚCHTO PŘÍPADECH POSTUPOVAT?
Podle našeho názoru nemůže zaměstnavatel začít uplatňovat jen polovinu nezabavitelné částky u exekučního příkazu, který obdržel jako první v pořadí, protože to v něm není uvedeno. Zaměstnavatel proto provede klasicky výpočet srážky ze mzdy a uplatní u tohoto prvního exekučního příkazu celou nezabavitelnou částku. Potom by měl provést výpočet srážky ze mzdy tak, že by uplatnil pouze polovinu nezabavitelné částky a rozdíl ve výši srážky (který určitě vznikne) by měl poslat na exekuční příkaz, který přišel jako druhý v pořadí. Tento postup si uvedeme na konkrétním příkladu. Dne 19. 3. 2019 obdržel zaměstnavatel exekuční příkaz na nepřednostní pohledávku ve výši 65000 Kč, kde je uvedeno, aby prováděl srážky z čisté mzdy snížené o nezabavitelné částky. Zaměstnanec, který je ženatý, má čistý příjem 16000 Kč, a proto mu bylo od zúčtování mzdy za měsíc březen sráženo 2654 Kč (16000-8036=7964 a z toho jedna třetina). Dne 21. 9. 2019 obdržel zaměstnavatel další nepřednostní exekuční příkaz na částku 40000 Kč, kde je uvedeno, že zaměstnanec má dva plátce příjmu a každý z nich uplatní polovinu nezabavitelné částky. Od zúčtování mzdy za měsíc září bude zaměstnavatel provádět srážky tak, že i nadále srazí na první exekuci částku 2654 Kč, ale potom musí ještě provést výpočet srážky ze mzdy s uplatněním jedné poloviny nezabavitelné částky, kde mu vyjde, že by mohl srazit 3994 Kč (16000-4018=11982 a z toho jednu třetinu). Rozdíl mezi 3994 a 2654 Kč, tj. částka 1340 Kč by se poslala na v pořadí druhý exekuční příkaz.
Z uvedeného příkladu vyplývá, že by měl zaměstnavatel provést dva výpočty srážek ze mzdy, což může být ale někdy problém. Programátoři mají totiž program na zpracování mezd většinou nastavený tak, že se uplatní pouze jedna nezabavitelná částka a další výpočet s jinou výší nezabavitelné částky již program neumožňuje, takže by výpočet musela provést mzdová účetní ručně a vypočtenou částku srážky ze mzdy pro druhého exekutora doplnit do výplaty za příslušný měsíc, což je situace, která není optimální…
JAK ŘEŠIT TUTO SITUACI?
Asi nejjednodušší by bylo informovat exekutora, který je první v pořadí, aby si doplnil exekuční příkaz tak, že by se i u něho uplatňovala jen určená část nezabavitelné částky, tak jako je to u exekucí dalších. Tím by se při srážce ze mzdy u prvního exekučního příkazu odečetla určená část nezabavitelné částky a na ostatní exekuce už by nic nezbývalo…
Druhá možnost by byla, aby programátoři v programu umožnili změnu nezabavitelné částky pro jednotlivé exekuce. Zde se ovšem domníváme, že to vzhledem k rozsahu „zásahů do programu“ neprovedou…
ZÁVĚR:
Vzhledem k tomu, že se zatím nikdo z vykladačů srážek ze mzdy touto problematikou nezabýval, berte tento bod jako první příspěvek k exekucím s rozdílnou výší nezabavitelné částky. Doufáme, že přispěje k zjednodušení provádění srážek v těchto případech.