Démonia Praha

menu html5 by Css3Menu.com

 DIS 04/2022 

 

1/ ZAMĚSTNÁVÁNÍ OBČANŮ UKRAJINY PO NAPADENÍ UKRAJINY RUSKEM

V souvislosti s konfliktem na Ukrajině začaly do států EU včetně České republiky proudit statisíce uprchlíků z Ukrajiny, kteří zde žádají o pomoc. Poslanecká sněmovna v této souvislosti schválila několik zákonů ke zjednodušení zaměstnávání těchto uprchlíků na území ČR.

Zákonem 65/2022 Sb. o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace se stanovily podmínky udělování dočasné ochrany cizinců v návaznosti na prováděcí rozhodnutí Rady (EU) 2022/382 ze dne 4. března 2022.
Dočasnou ochranou se rozumí oprávnění k pobytu na území České republiky podle zákona o dočasné ochraně cizinců za účelem poskytnutí dočasné ochrany na území České republiky v návaznosti na rozhodnutí Rady. Rozhodnutí o dočasné ochraně bude udělovat Ministerstvo vnitra nebo Policie ČR.

Zákon 66/2022 Sb. o opatřeních v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace se uvádí v § 2 „Cizinec s dočasnou ochranou se pro účely zákona o zaměstnanosti považuje za cizince s povoleným trvalým pobytem podle zákona o pobytu cizinců na území České republiky.“
Z tohoto paragrafu vyplývá, že na občany Ukrajiny s dočasnou ochranou budeme při sjednávání pracovněprávních vztahů pohlížet jako na ostatní cizince, kteří u nás mají povolený trvalý pobyt.

Jaký bude postup zaměstnavatele při sjednávání pracovněprávního vztahu s občanem Ukrajiny?
Občan Ukrajiny předloží zaměstnavateli rozhodnutí o dočasné ochraně a zaměstnavatel s ním sjedná pracovní smlouvu nebo některou z dohod mimo pracovní poměr. Doporučuje se sjednávat na dobu určitou, a to maximálně na dobu platnosti víza. O nastoupení cizince do zaměstnání musí zaměstnavatel písemně informovat příslušnou krajskou pobočku Úřadu práce, a to nejpozději v den nástupu cizince k výkonu práce na příslušném formuláři.
Zaměstnavatel je povinen vést evidenci občanů Evropské unie, jejich rodinných příslušníků, rodinných příslušníků občana ČR a evidenci cizinců, které zaměstnává. Zaměstnavatel je povinen uchovávat kopie dokladů prokazujících oprávněnost pobytu cizince na území ČR, a to po dobu trvání zaměstnání nebo výkonu práce na území ČR a dále po dobu 3 let od skončení zaměstnávání nebo výkonu práce tohoto cizince.

V jakém jazyce má být pracovní smlouva?
Jestliže je uzavírána pracovní smlouva či dohoda se zaměstnancem, který nerozumí česky, doporučuje se, aby byla vyhotovena ve dvou jazykových mutacích (primárně česky a dále pak v jazyce, kterému daný zaměstnanec prokazatelně rozumí). Tímto postupem se lze vyhnout následným komplikacím, které přináší pouze česky psaná smlouva nebo smlouva psaná pouze v cizím jazyce. Povinnost přeložit pracovní smlouvu do mateřského jazyka zaměstnance z žádného platného a účinného právního předpisu nevyplývá.
Pokud by mělo v budoucnu dojít ke sporu, zda byl cizojazyčnou smlouvou pracovněprávní vztah založen či nikoliv, je vhodné požádat zaměstnance, aby pod text dané smlouvy doplnil, že pracovní smlouvě porozuměl a toto prohlášení učinil právě v jazyce, kterým je smlouva (také) napsána. Ideálně vlastními slovy zaměstnance (rukou, nikoli strojově).

Musí být pracovnělékařská prohlídka?
Pro vstupní prohlídku cizinců nepřipouští zákon o specifických zdravotních službách ani jeho prováděcí vyhláška žádnou výjimku. Před uzavřením pracovního poměru musí být realizována vždy, v případě dohod v souladu se zákonem. Rovněž zde je smluvní lékař oprávněn požadovat výpis vydaný praktickým lékařem zaměstnance. Obecně jde o výpis zahraničního lékaře s ověřeným překladem do českého jazyka (s výjimkou slovenštiny, kdy překlad není nutný). Avšak v případě uprchlíků z Ukrajiny se nedá předpokládat, že takovým výpisem budou disponovat. Zákon s takovou situací víceméně nepočítá. Přestože budoucí zaměstnanec nebude schopen výpis zajistit, musí lékař prohlídku provést. Uvedená skutečnost se zaznamená prohlášením cizince do zdravotní dokumentace.

Jak to bude s odvody pojistného na SZ a VZP?
Zaměstnavatel přihlásí občana Ukrajiny, s kterým sjednal pracovněprávní vztah, jenž zakládá účast na pojištění do 8 dnů od nástupu na příslušnou OSSZ a zdravotní pojišťovnu (nejlépe VZP), kde by mu mělo být přiděleno „rodné číslo“. Výše pojistného bude stejná jako u občanů ČR.

Jaké bude zdanění občanů Ukrajiny?
Pro účely daně z příjmů by bylo vhodné, aby u zaměstnavatele učinili Prohlášení k dani a uplatní se u nich základní sleva na poplatníka a v případě, že by studovali i sleva na studium. Ostatní slevy na dani a daňové zvýhodnění na děti nebude možné zálohově uplatnit, i když je možné, že Poslanecká sněmovna i v této oblasti ve prospěch občanů Ukrajiny něco schválí…




© Démonia s.r.o., 2015 | Poslední aktualizace: 31.03.2025 | www.demonia.cz

 

Odhlasit Home