Dávka otcovské poporodní péče byla zavedena v roce 2017 zákonem 148/2017 Sb. s účinností od 1. 2. 2018 (dle přechodných ustanovení bylo možno žádat o dávku na děti narozené nebo převzaté od 21. 12. 2017), jakožto finanční podpora pro otce, kteří chtějí pečovat o narozené dítě společně s matkou. Otec sice může (a mohl i před zavedením otcovské) čerpat ode dne porodu rodičovskou dovolenou, nemůže ale v období prvních 6 týdnů pobírat peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Po 6 týdnech od porodu se může s matkou na PPM vystřídat. Pobírat finanční podporu ve formě PPM či rodičovského příspěvku může však vždy pouze jeden z rodičů. Zavedením dávky otcovské poporodní péče dochází v období 6 týdnů od porodu k finanční podpoře obou rodičů zároveň. Jakožto dávka nemocenského pojištění je otcovská zakotvena v zákoně o nemocenském pojištění (187/2006 Sb.) v §§ 38a až 38d.
Podmínky nároku na otcovskou
Základní podmínkou nároku na otcovskou je účast na nemocenském pojištění. Nárok nevznikne, jestliže k nástupu na otcovskou dojde až po zániku pojištění (u otcovské neplyne ochranná lhůta). Nárok na otcovskou mají zaměstnanci s pracovní smlouvou, dohodou mimo pracovní poměr, jednatelé, uvolnění členové zastupitelstva, členové statutárních orgánů, kteří jsou v měsíci, ve kterém uplatňují nárok na otcovskou pojištěni. Nárok na otcovskou má otec dítěte zapsaný v rodném listě (nárok na výplatu dávky nemá druh matky dítěte, který není otcem dítěte), o které pečuje, nebo pojištěnec (muž či žena), který pečuje o dítě, které převzal do péče nahrazující péči rodičů (pokud dítě ke dni převzetí nedosáhlo 7 let). Za rozhodnutí příslušného orgánu o převzetí dítěte do péče nahrazující péči rodičů se považují rozhodnutí podle § 38 písm. a) až e) a g) až i) a rozhodnutí soudu o svěření dítěte do pěstounské péče (§39d). Ode dne účinnosti (1. 1. 2022) zákona 330/2021 Sb., kterým se mění zákon o nemocenském pojištění (187/2006 Sb.), je v zákoně doplněno, že doba k nástupu na otcovskou se prodlužuje (v případě narozeného dítěte) o dobu hospitalizace dítěte ve zdravotnickém zařízení v období 6 týdnů ode dne narození dítěte.
U OSVČ (§11) a zahraničního zaměstnance (§38 odst. 8) je podmínkou dobrovolná účast na pojištění alespoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházející dni nástupu na otcovskou.
Na otcovskou lze nastoupit pouze v období 6 týdnů ode dne narození dítěte nebo ode dne převzetí. Pro výpočet nejpozdějšího dne nástupu na otcovskou platí pravidlo „den narození + 41 kalendářních dnů“. Otcovská náleží jen jednou a jen jednomu z oprávněných, i kdyby pečoval o více dětí současně.
Nárok na otcovskou nemají studenti (studium se za dobu pojištění nepovažuje), osoby vedené v evidenci na úřadu práce, ani pojištěnci vykonávající pojištěnou činnost ve vazbě, odsouzení ve výkonu trestu odnětí svobody zařazení do práce a osoby ve výkonu zabezpečovací detence zařazené do práce. Nárok na výplatu dávky není, pokud vykonává v pojištěné činnosti, ze které dávka náleží, práci (dny kdy vykonával práci se vyplňují na tiskopise pro ČSSZ).
Podpůrčí doba (§38b)
Podpůrčí doba činí 1 týden, tedy 7 kalendářních dnů. Od 1. 1. 2022 se prodlužuje doba na 2 týdny, tedy na 14 kalendářních dnů. Podpůrčí doba se neprodlužuje, náleží celá i v případě úmrtí dítěte a začíná nástupem na otcovskou. Nástup na otcovskou začíná dnem, který pojištěnec určí v období 6 týdnů ode dne narození nebo převzetí dítěte. Od 1. 1. 2022 je doplněno prodloužení období 6 týdnů o hospitalizaci – pokud hospitalizace vznikla nebo trvá v den dosažení 6 týdne, prodlužuje se doba možná k nástupu na otcovskou o dny hospitalizace, které připadly do období 6 týdnů. V případě delší hospitalizace nebo více hospitalizací, musí zaměstnanec nastoupit nejdéle do jednoho roku věku dítěte.
Postup dle článku II - Přechodná ustanovení, bod 1 (z. 330/2021 Sb.): „Při uplatňování nároku na dávku otcovské poporodní péče, vystavování příslušných dokladů a při kontrole se postupuje podle zákona č. 187/2006 Sb., ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona, i tehdy, pokud se dítě narodilo v období 6 týdnů přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona. Jestliže podpůrčí doba u dávky otcovské poporodní péče skončila přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona a v den, v němž tento zákon nabyl účinnosti, ještě neuplynulo období 6 týdnů ode dne narození dítěte nebo ode dne převzetí dítěte do péče, náleží tato dávka ještě v délce jednoho týdne, pokud tento další nástup na otcovskou nastal v období 6 týdnů ode dne narození dítěte nebo ode dne převzetí dítěte do péče.“
Podle nových pravidel tedy náleží otcovská i v případě, pokud se dítě narodilo přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona a dne 1. 1. 2022 ještě neuplynulo 6 týdnů ode dne narození – dítě se tedy narodilo v intervalu 21. 11. 2021 až 31. 12. 2021. Jestliže si tedy zaměstnanec vyčerpal jeden týden otcovské v tomto období, může si vyčerpat ještě druhý týden v roce 2022. Pozor, nástup ale musí určit v období do konce 6tého týdne ode dne narození.
Podpůrčí doba je ukončena dnem, kdy se rodiče přestanou o dítě starat a dítě je z tohoto důvodu svěřeno do péče nahrazující péči rodičů, nebo dnem, kdy je dítě umístěno v zařízení poskytujícím nepřetržitou péči o děti z jiných než zdravotních důvodů na straně matky nebo dítěte. Otcovská se nevyplácí za dny pracovního klidu, pokud nevznikl nárok na výplatu dávky alespoň za jeden kalendářní den, který měl něho být pracovním dnem. Není tedy vhodné si žádat o otcovskou od soboty, pokud mám pracovní týden od pondělí do pátku.
Jestliže v průběhu podpůrčí doby, po kterou se pojištěnci vyplácí otcovská, vznikne nárok na další otcovskou z téhož pojištění, nevyplácí se další otcovská po dobu, po kterou trvá nárok na předchozí otcovskou; podpůrčí doba u této další otcovské se však stanoví ode dne nástupu na otcovskou. Například by v této době došlo k osvojení dalšího dítěte, na které by bylo možné čerpat otcovskou.
Výše otcovské Výše otcovské za kalendářní den činí 70 % denního vyměřovacího základu (§38c), stejně jako u peněžité pomoci v mateřství (do první redukční hranice se započte 100% a z toho 70%). Rozhodné období je 12 měsíců před nástupem na otcovskou. U OSVČ se vychází z úhrnu měsíčních základů pojistného v rozhodném období před nástupem na dávku. Průměrný denní příjem se upravuje pomocí tří redukčních hranic.
Průběh
Zaměstnanec požádá zaměstnavatele o poskytnutí rodičovské dovolené (§196). Žádost o dávku uplatní na tiskopise ČSSZ-89 631 O I/2018, který je ke stažení na stránkách www.cssz.cz. Zaměstnavatel ji po skončení podpůrčí doby s doplněnými údaji odesílá na OSSZ spolu s přílohou k žádosti o dávku. OSSZ vyplácí dávku do jednoho měsíce od obdržení podkladů.
Pokud zaměstnanec požádá o rodičovskou dovolenou (což doporučujeme), spadá z hlediska zdravotního pojištění do státní kategorie a není třeba nic řešit. Pokud nepožádá, je třeba pohlídat odvod na ZP. Kódy ZP pro nahlášení otcovské jsou stejné jako pro PPM, tedy M a U.
Pokud v době dočasné pracovní neschopnosti nastoupí zaměstnanec na otcovskou nenáleží mu náhrada mzdy a výplata nemocenského se také zastaví – DPN se neukončí, jen nebude vypláceno nemocenské (nárok na výplatu otcovské má přednost před nárokem na výplatu nemocenského § 48, z. 187/2006 Sb.).
Pro důchod jde o vyloučenou dobu §16 odst. 4 písm. a) zákona o důchodovém pojištění (z. 155/1995 Sb.).