Z pohledu daně z příjmů se můžou Ukrajinci stát v průběhu roku rezidenty ČR
Daňový rezident Ukrajiny jakožto rezident třetího státu, který u zaměstnavatele učiní Prohlášení k dani, si může v současné době uplatnit základní slevu na dani na poplatníka podle § 35ba ZDP (tedy 2570 Kč měsíčně), příp. při splnění dalších podmínek i slevu na studenta.
V případě, že poplatník v průběhu zdaňovacího období neučiní u svého zaměstnavatele prohlášení, pak nemůže z příjmů vyplácených zaměstnavatelem uplatnit žádnou měsíční slevu na dani. Pokud bude s poplatníkem bez učiněného prohlášení uzavřena dohoda o provedení práce s příjmem do 10 000 Kč měsíčně, pak bude z příjmu ze závislé činnosti srážena daň z příjmů fyzických osob vybíraná srážkou podle zvláštní sazby daně stejně jako v případě dohody o pracovní činnosti s příjmem do 3 500 Kč měsíčně.
Pokud by zaměstnavatel zaměstnancům prováděl roční zúčtování, budou si moci jako daňoví nerezidenti uplatnit zbylou část neuplatněné slevy na poplatníka, příp. i na studenta. Zjistí-li zaměstnavatel, že se zaměstnanec stal v průběhu roku českým daňovým rezidentem, bude u něj moci uplatnit i další slevy a případně i daňové zvýhodnění na děti.
KDY SE STANE UKRAJINEC REZIDENTEM ČR?
Kritéria daňového rezidentství fyzických osob jsou v České republice upravena v ust. § 2 odst. 2, 3 a 4 zákona o daních z příjmů. Daňovým rezidentem České republiky je fyzická osoba, která má v České republice bydliště nebo se zde zdržuje alespoň 183 dnů v daném kalendářním roce. Bydlištěm na území České republiky se pak rozumí stálý byt (vlastní, pronajatý), který má fyzická osoba kdykoliv k dispozici a za okolností jejího osobního a rodinného stavu, z nichž lze usuzovat na její úmysl trvale se v něm zdržovat, tj. žije-li v něm rovněž např. s manželem/manželkou, dětmi či zda byt je využíván v návaznosti na její ekonomické aktivity (zaměstnání).
V případě pochybností zaměstnavatele ohledně možného rezidenství v ČR je možné zaměstnance odkázat na místně příslušný finanční úřad v ČR, který může na základě žádosti poplatníka, po posouzení všech okolností, vydat daňovým rezidentům České republiky potvrzení o daňovém domicilu. Příslušnost finančního úřadu k vyřízení žádosti se řídí adresou bydliště nebo obvyklého pobytu poplatníka.
Odvod zdravotního pojištění v případě povolání občana Ukrajiny k výkonu vojenské služby na Ukrajině
Jak v návaznosti na aktuální výkladová stanoviska a platnou právní úpravu řešit odvod pojistného na zdravotní pojištění za kalendářní měsíc, ve kterém obdrží povolávací rozkaz občan Ukrajiny, který je zaměstnancem českého zaměstnavatele? Řešením nastalé situace je poskytnutí pracovního (neplaceného) volna zaměstnavatelem. V takovém případě se bude jednat o jinou důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance a zaměstnavatel je povinen nepřítomnost zaměstnance v práci omluvit.
Trvá-li důležitá osobní překážka v práci na straně zaměstnance po celý kalendářní měsíc, snižuje se minimální vyměřovací základ až na nulu. To znamená, že za takový kalendářní měsíc nebude zaměstnavatelem u pracovní smlouvy odvedeno žádné pojistné (kdyby byla do takového měsíce např. zúčtována odměna, byla by vyměřovacím základem výše této odměny).
Pokud by se však z důvodu poskytnutého neplaceného volna charakterem nejednalo o (jinou) důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance a ani jinak by zaměstnavatel nebyl od povinnosti dodržet při odvodu pojistného zákonné minimum osvobozen, musel by být za daný kalendářní měsíc dodržen minimální vyměřovací základ, příp. jeho poměrná část.
POZOR: Toto se bude týkat občanů Ukrajiny, kteří odjedou bojovat, ale zaměstnavateli nepředložili povolávací rozkaz. V tomto případě by zaměstnavatel poskytl neplacené volno a byl by povinen odvést za zaměstnance pojistné na VZP z minimálního vyměřovacího základu nebo z jeho poměrné části.